Sedan ett par veckor tillbaka har Lindesbergs kommun förberett trafikanterna i centrum på omställningen till 3-timmarsparkering och P-skiva. Nu har man bestämt att övergångsperioden lider mot sitt slut och att man från och med på måndag i nästa vecka måste använda P-skivan enligt de nya parkeringsföreskrifterna som gäller.
Pressmeddelande från Lindesbergs kommun
Från och med den 2014-09-15 kommer vi att införa parkeringsskiva i centrala Lindesberg innanför broarna), dagtid vardagar 8-18 och (vardag före söndag och helgdag 8-15). Med P-skivan finns möjlighet att parkera gratis i tre timmar på gatumark.
P-skivan ställs på det klockslag som gäller när man parkerar bilen och på baksidan av P-skivan står all information om hur skivan används.
P-skivor finns att hämta i de flesta butiker, bensinmackar, biblioteket, turistbyrån och kommunhuset. P-skiva behövs innanför broarna på all gatumark samt på övriga parkeringar som är skyltade med 3-timmarsparkering. Observera att de flesta matvarubutiker har egna parkeringar och där gäller den skyltning som finns.
Om man glömmer att lägga P-skivan väl synligt i fönstret riskerar man att få en parkeringsanmärkning vilket i så fall kostar 200 kr.
För att underlätta parkeringsproblematiken i centrum vädjar vi till de som arbetspendlar att nyttja de långtidsparkeringar som finns i närområdet.
Frågor besvaras av Merit Israelsson Näringsliv- och utveckling Telefon 0581 – 811 39
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.