Doften av blommor ersätts av parfym efter årsskiftet. Foto: Fredrik Norman. Infälld bild: Ida Lindkvist
Parfymbutik flyttar in i tidigare blomsterbutik
För ett år sedan tog Erika Larsson över verksamheten Lizas Parfym på Kungsgatan i Lindesberg. Nu är hon redo att göra butiken minst dubbelt så stor jämfört med idag.
– När jag fick chansen att överta den nya lokalen så högg jag direkt, förklarar Erika.
Flytten är planerad att ske efter att julhandeln är avklarad.
Redan när Erika Larsson tog över butiken fanns planer på en flytt till större domäner. Erika, som innan övertagandet arbetade som anställd i butiken, var väl medveten om butikslokalens brister och begränsningar för verksamheten.
– Det finns inte så mycket utrymme här, så det är fyllt från golv till tak och från vägg till vägg. Det blir ganska svårt att röra sig. Man kan säga att logistiken inte fungerar så bra här inne, ler Erika Larsson.
Den nuvarande lokalen mäter 52 kvm varav ca 35 kvm utgör butiksyta.
Erika på plats i den trångbodda butiken. Nästa år får hon minst det dubbla att röra sig på. Arkivfoto: Ida Lindkvist
Trångboddheten ser Erika också som en rejäl bromskloss för hennes butiksverksamhet. Ända sedan hon tog över, har hon haft en handfull idéer som inte kunnat genomföras på grund av just platsbrist.
– Nu blir det åtminstone dubbelt så stort, så det kommer att bli jättekul att jobba med alla idéer och göra verklighet av det, påpekar Erika.
Flytten går ett hundratal meter norrut på Kungsgatan och kommer att ske efter julhandeln. Lizas Parfym kommer flytta in i den hörnlokal som Brosäters Blomsterhandeln lämnade i somras.
– Det är ju ett jättebra läge också, så jag ser verkligen fram emot det här. Men först skall vi klara av julhandeln och den nya lokalen måste göras i ordning också, så förhoppningsvis kommer jag in och kan öppna den nya butiken någon gång under senvintern, förklarar Erika Larsson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
TV4:s julkonsert, Strålande Jul, spelas in i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.
I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed varslas samtliga anställda. Över 120 personer står nu till arbetsmarknadens förfogande, och flera företag har redan hört av sig för att rekrytera.
– Det känns väldigt positivt att företag ser kompetensen de anställda har, säger VD Torbjörn Lantz.
På torsdagsmorgonen slog Elon för första gången upp dörrarna till sin nya butik – i större kostym. Den här gången flyttade man dock inte så långt, bara till motsatt sida av byggnaden.
– Nu är vi på rätt sida, där vi vill vara. Nu är vi en del av handelsområdet på riktigt, säger Daniel Larsson.
När nyheten kom under torsdagseftermiddagen, att Guldsmedshytte Bruk avvecklar sin verksamhet, var det många som chockades av beskedet. Kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars (M), som själv har en anställning i företaget, fick ta del av informationen via media.
– Det var en stor chock, jag visste ingenting, utan såg det i media, berättar han för LindeNytt.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt till lördagen den 16 augusti, då Martin Almgren återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.