Hur sköter du din bil egentligen? Visst tvättar du den med jämna mellanrum, men är du medveten om att du samtidigt skadar lacken om du inte gör det rätt från första början. Många gör inte det, och i slutändan kan notan bli väldigt hög. Hos Rekondspecialisten på Kristinavägen känner man till allt som handlar om bilvård och även vad många bilägare gör fel i då de tror sig sköta bilen med omsorg men istället skadar sin bil.
-Visst, det är ganska vanligt att bilägare skadar lackeringen på bilen på grund av att man gör fel från första början. Att tvätta bilen är inte bara att ta svampen och skrubba – det är en metod som istället skadar bilen, säger Pehr Andersson.
-Det som händer då är att man skrapar runt damm och grus vilket skadar lacken oerhört mycket. Istället bör man först lägga på avfettning, sen spola för att sedan åter lägga på avfettning. Då får man bort allt damm och kan sedan gå på med svampen, berättar Pehr.
Men när bilen väl är ren krävs rätt skydd för lacken – då bibehåller man värdet i dyrgripen.
Hos Rekondspecialisten hamnar många exemplar som är i behov av ett ansiktslyft efter många år av bristande underhåll, eller att de helt enkelt har skadats naturligt av väder och vind. I detta stadiet hjälper det inte längre med den vård gemene man kan erbjuda i sitt garage. Nu är det en fråga om hantverk för att få bort repor, återskapa lystern på interiören och så vidare. LindeNytt har fått äran att följa arbetet med en riktigt nedgången bil hos Pehr Andersson för att se om det verkligen ligger något i vad denne rekondspecialist säger.
Tidigare denna vecka rullade en hårt sargad Volkswagen in i rekondhallen. Vi dokumenterade bilen och dess till synes dåliga skick för att senare jämföra före- och efterresultatet.
En arbetsdag – en värdeökning på 10 000 kr
-Det är sällan jag får bilar i så här dåligt skick, men visst händer det. Det jag ska göra med bilen är att återskapa glansen i lacken, även invändigt är bilen mycket smutsig och matt i tyger och instrumenten. Vi får se hur det blir när jag är klar, sa Pehr i tisdags.
Dagen efter är vi åter hos Rekondspecialisten för att följa upp hans arbete.
-Det är ju en helt ny bil, utbrast jag själv och lät som en reklamgubbe i TV-shop när jag får se bilen.
Pehr skrattar lite försiktigt åt min reaktion och säger blygsamt: ”Ja, det blev en viss skillnad”.
Bilen jag själv fotograferat en dag tidigare är inte längre täckt med avlagringar av damm och smuts. Smårepor som mattar ner lacken är ett minne blott. Interiören ser mer eller mindre ut som ny i jämförelse med tidigare. Imponerande.
-Det tog en arbetsdag att göra, men å andra sidan har bilens värde ökat med säkert 10 000 kronor. Kostnaden för en genomgång av detta slag är lite högre än i genomsnittsfallen, men med tanke på värdeökningen är det en rejäl vinst, inte en utgift, menar Pehr.
Före-efter-bild invändigt>>
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i Vedevåg. Det jag slås över är politikers brist på vision och vilja! Återigen ser vi hur politiker försöker att hitta flera argument för en nedläggning än själva kärnan, ekonomin. Helt plötsligt pratar många om att skolan i Vedevåg är för dålig, att det saknas resurser och att barnen där inte får samma chans som andra barn i kommunen. Även förvaltningen säger att det är den bästa lösningen för en ”likvärdig skola”. Varför kan man bara inte stå rak i ryggen och säga som det är, vi måste spara pengar och vi väljer att göra det utanför Lindesberg? Det handlar om ekonomi och en övertro på centralisering som först och främst drivs av moderaterna.
De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.