Är man som pensionär sugen på att testa någon ny och spännande aktivitet, där gemenskap är i fokus och högsta prioritet, kan man haka på Lindesbergs Pensionärsbowlingklubb. Det var något som ordförande Ulf Östlund berättade idag när klubben hade Öppet hus och bjöd in bowlingspekulanter att prova på sporten.
Den här tisdagseftermiddagen gick sannerligen i bowlingens tecken. I Arenans bowlinghall rullade klot efter klot, vissa mer rakt än andra. Lindesbergs Pensionärsbowlingklubb hade beslutat sig för att bjuda in fler att testa på bowling, och gensvaret dem fick var till ordförande Ulf Östlunds belåtenhet.
– Vi har bjudit in pensionärer att komma hit, för vi tycker att det är förbaskat roligt att hålla på med det vi gör. Det är roligt, spännande och trevligt. Det är ett 15-tal som är nya här och vill prova på, människor som jag faktiskt aldrig sett, jag är både överraskad och överväldigad. Man sitter hemma och tittar på TV och vill göra något annat, säger Ulf med ett leende.
Klubben har omkring 40 medlemmar och det finns ingen tid att ligga på latsidan. Man både tränar och tävlar; man har bland annat månadstävlingar, klubbmästerskap och deltar i Örebro läns pensionärsserie i bowling. I den sistnämnda är det 13 tävlingar på våren, och 13 tävlingar på hösten. Och ett av Lindesbergs pensionärslag går nu dessutom upp i Superelit.
– Under sommaren vill vi inte stå här inne, då vill man spela boule och golf. Annars åker vi runt och spelar. I varje lag är man fyra stycken som man stoppar in i bilen och åker iväg och spelar, och framförallt så har man roligt, berättar Ulf.

Lagtröjorna visar att man hör ihop. Foto: Ida Lindkvist
Ulf är otroligt engagerad och ser till att listor med resultat, handikapp och allt vad som tänkas kan, finns tillgängligt för klubben. Det är även en del pysslande med att få ihop lagen till tävlingarna.
– Vi är i reperationsåldern, man drabbas av sjukdom och förslitningsskador. Vi har en som fick en stroke nyss, en som har ett öga som inte är så bra, en som opererat höften. Men jag skulle allra helst ha 10 lag, så det finns plats för många fler!

Måtte det bli en strike! Foto: Ida Lindkvist
Till hösten har Ulf bowlat i åtta år, dessförinnan visste han överhuvudtaget inte vart den dåvarande bowlinghallen befann sig någonstans. Men nu stormtrivs han och pratar varmt om vilken fantastisk och stark gemenskap klubben har.
– Man får så mycket vänner, och inte bara här, utan i de andra ständerna också. Det är en väldigt stor gemenskap. Jag tycker att det är kul, min sambo tycker ibland att det slår över lite grann, skrattar Ulf och fortsätter:
– Jag har aldrig hört någon få skäll för att man spelar dåligt, i ett lag presterar man tillsammans. Man är fyra stycken och gör ett gemensamt resultat. Alla gör så gott de kan och det är inga världsmästerskap vi håller på med, brukar jag poängtera. Det finns utrymme för alla på alla sätt!
Majvor Elvin har nappat på Prova-på-inbjudan och testar nu att bowla för första gången. Hon har redan satt två strikar och är definitivt sugen på att fortsätta sin bowlingkarriär.
– Det är jättekul. Jag trodde inte att jag skulle orka, men det är inte några problem, verkligen jätteroligt, berättar hon glädjestrålande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.