Är man som pensionär sugen på att testa någon ny och spännande aktivitet, där gemenskap är i fokus och högsta prioritet, kan man haka på Lindesbergs Pensionärsbowlingklubb. Det var något som ordförande Ulf Östlund berättade idag när klubben hade Öppet hus och bjöd in bowlingspekulanter att prova på sporten.
Den här tisdagseftermiddagen gick sannerligen i bowlingens tecken. I Arenans bowlinghall rullade klot efter klot, vissa mer rakt än andra. Lindesbergs Pensionärsbowlingklubb hade beslutat sig för att bjuda in fler att testa på bowling, och gensvaret dem fick var till ordförande Ulf Östlunds belåtenhet.
– Vi har bjudit in pensionärer att komma hit, för vi tycker att det är förbaskat roligt att hålla på med det vi gör. Det är roligt, spännande och trevligt. Det är ett 15-tal som är nya här och vill prova på, människor som jag faktiskt aldrig sett, jag är både överraskad och överväldigad. Man sitter hemma och tittar på TV och vill göra något annat, säger Ulf med ett leende.
Klubben har omkring 40 medlemmar och det finns ingen tid att ligga på latsidan. Man både tränar och tävlar; man har bland annat månadstävlingar, klubbmästerskap och deltar i Örebro läns pensionärsserie i bowling. I den sistnämnda är det 13 tävlingar på våren, och 13 tävlingar på hösten. Och ett av Lindesbergs pensionärslag går nu dessutom upp i Superelit.
– Under sommaren vill vi inte stå här inne, då vill man spela boule och golf. Annars åker vi runt och spelar. I varje lag är man fyra stycken som man stoppar in i bilen och åker iväg och spelar, och framförallt så har man roligt, berättar Ulf.

Lagtröjorna visar att man hör ihop. Foto: Ida Lindkvist
Ulf är otroligt engagerad och ser till att listor med resultat, handikapp och allt vad som tänkas kan, finns tillgängligt för klubben. Det är även en del pysslande med att få ihop lagen till tävlingarna.
– Vi är i reperationsåldern, man drabbas av sjukdom och förslitningsskador. Vi har en som fick en stroke nyss, en som har ett öga som inte är så bra, en som opererat höften. Men jag skulle allra helst ha 10 lag, så det finns plats för många fler!

Måtte det bli en strike! Foto: Ida Lindkvist
Till hösten har Ulf bowlat i åtta år, dessförinnan visste han överhuvudtaget inte vart den dåvarande bowlinghallen befann sig någonstans. Men nu stormtrivs han och pratar varmt om vilken fantastisk och stark gemenskap klubben har.
– Man får så mycket vänner, och inte bara här, utan i de andra ständerna också. Det är en väldigt stor gemenskap. Jag tycker att det är kul, min sambo tycker ibland att det slår över lite grann, skrattar Ulf och fortsätter:
– Jag har aldrig hört någon få skäll för att man spelar dåligt, i ett lag presterar man tillsammans. Man är fyra stycken och gör ett gemensamt resultat. Alla gör så gott de kan och det är inga världsmästerskap vi håller på med, brukar jag poängtera. Det finns utrymme för alla på alla sätt!
Majvor Elvin har nappat på Prova-på-inbjudan och testar nu att bowla för första gången. Hon har redan satt två strikar och är definitivt sugen på att fortsätta sin bowlingkarriär.
– Det är jättekul. Jag trodde inte att jag skulle orka, men det är inte några problem, verkligen jätteroligt, berättar hon glädjestrålande.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.