Han är kvar i EM-ledning med snart halva säsongen körd. Philip Gehrman har tagit upp kampen om rallycrosstiteln och går den här helgen för nya poäng, när EM går vidare i ett stekhett Storbritannien.
– Målet är att bevara ledningen. Bara få allt att rulla och få med oss så mycket poäng som möjligt. Nu har vi fått ett litet mellanrum mellan tredje- och fjärdeplatsen, vilket känns jäkligt skönt, säger Philip Gehrman inför säsongens tredje EM-deltävling.
Med två tävlingar körda toppar Bergslagsföraren den totala EM-tabellen. Premiärsegern i Barcelona följdes upp av ny pallplats och brons i Belgien, två medaljer som ger 48 poäng för Philip.
Parallellt pågår SM hemma på svensk mark och där var det den gångna helgen tävling i Strängnäs. Det slutade i elände för 21-åringen, som fick se äventyret ta slut i semifinal efter en turbulent dag.
– Det strulade väldigt mycket med bilen. Sen fick jag svart flagg i semifinalen, som var högst diskutabelt och egentligen absurt. Men det var svårt att göra något åt och nu får det bli revansch den här helgen istället.
Banan: ”En riktig klassiker i England”
Allra mest ställde bromsarna och bakaxeln till det i Strängnäs. Nu är bromsarna helt utbytta och bakaxeln förstärkt, något som Philip Gehrman hoppas ska få ordning på bilen. Farten har han redan visat sig ha och den väntas bli viktig på banan vid Lydden Hill, strax utanför Dover i sydöstra England.
– Banan är en riktig klassiker när det gäller rallycross i England. Den är i grunden byggd som en racingbana med lite gruskurvor. Det går fort här, det går riktigt fort, berättar Philip.
Fredagen spenderas med besiktning och uppladdning, innan kvalet startar imorgon. På lördagen körs tre kvalheat, följt av ett fjärde på söndagen och därefter semifinal och final. Vädret är mycket fint med solsken och temperaturer som under helgen ska nå upp mot 30 grader. Det innebär samtidigt en extra utmaning förklarar Philip.
– Det blir säkert runt 60-70 grader i tävlingsbilen när det är så här varmt. Det gäller bara att få av sig overallen så fort som möjligt. Ett heat pågår inte längre än fyra-fem minuter, men man blir sittande i bilen säkert en halvtimme med allt som sker före och efter.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.