Philips fina rallyäsong fortsätter i Arboga

Med målmedvetenhet, lugn och ett stort motorintresse har Philip Gehrman slagit sin i rallycrosseliten. Under våren och sommaren har framgångarna varit många. Nu vill Lindesbergaren sätta punkt med en vinst i Svelandscupens deltävling i Arboga.

Ett par garagedörrar står på vid gavel uppe vid Lindesbergs Nya Gummiverkstad. Två bilar står uppradade inne i garaget, som även rymmer en resefarkost av modell större. Bredvid den förmodligen mycket beresta bussen tornar en rödvit Ford upp sig. Rallycrossföraren Philip Gehrman ställer sig bredvid den och förklarar att den är ett nytt tillskott i stallet.

– Annars är det BMW:n som jag tävlar med. Det är den jag åker mest med, berättar Philip.

På andra sidan rummet står bil nummer två parkerad. BWN:n har likartade mönster och är precis som Forden rikligt utsmyckad med sponsorlogotyper, men skiljer sig ändå på många sätt. Framförallt är den äldre och klart mer välanvänd än den nya Forden, som köptes in under vintern.

– Effektmässigt ligger väl Forden runt 300 hästar. De väger ungefär lika mycket, men den har frän fjädring och bromsar, berättar Philip.

Att ha två bilar ser han som en stor fördel. Under EM i Höljes för några veckor sedan valde att köra med Forden, men vanligtvis är det BMW:n som gäller. Om Philip själv får välja ser han gärna att det blir mer och mer Ford i framtiden.

Under EM-helgen i Höljes var det just vad han fick uppleva. Tyvärr resulterade det i en rad bilstrul, något som förstörde mycket av hans tävlingar. Men trots att han endast kom till start i två av fyra kvalheat och kom i mål på ett fick han ändå en av de bästa tiderna. Dessutom vann han det enda heat han fick chansen att köra.

Att vinna lopp och tävlingar är något som Philip kan behöva vänja sig vid. Under våren och försommaren har framgångarna varit frekventa. Mestadels har Philip tävlat i Svelandscupen och J-SM, där han i den förstnämnda kör deltävlingar som i slutändan räknas samman. Så här långt har han vunnit flertalet av de deltävlingar han ställt upp i och säsongen har varit fantastisk.

– Jag har haft lite stolpe ut i J-SM. Men i Svelandscupen har det gått riktigt bra, säger han själv.

Att det skulle bli rallycross var kanske inte givet, men något som många kunde se komma. För även om Philip som många andra ägnat sina yngre år åt fotboll och handboll var motorsporten ständigt lockande. Redan vid tre års ålder fick han sin första fyrhjuling, sen dess har det rullat på med scootrar och crossar.

Den riktiga rallykarriären fick sin start för fyra år sedan. Detta är Philips andra år med nationellt tävlande. Äventyret i Höljes var hans EM-debut och det är även på den internationella scenen som blicken är fäst. I höst hoppas han kunna tävla i Tyskland, för att sedan satsa mot full-EM redan nästa år.

– Mitt mål är att få åka SM inom tre år. Det är målet, men sen har jag vidare ambitioner om att kanske få åka rallycross-VM i framtiden, berättar 19-åringen.

Ursprungligen är Philip från Uskavi, där han spenderade sina första år. Sin gymnasieutbildning har han läst vid Lindeskolan och sedan två år tillbaka bor han även i Lindesberg. Med sin färska studentexamen vill han nu satsa vidare på rallycrossen. Mycket tid spenderas vid Gehrman Motors bas, belägen vid Nya Gummiverkstans lokaler.

– Det är mycket planering och beställningar, det är snudd på en heltidstjänst. Jag är här från fyra när jag slutar jobbet till åtta-nio på kvällen, berättar Philip som får bra uppbackning av sitt team.

– Nu när jag en sån här satsning så räcker inte bara farsan till. Det krävs sponsring för att hålla det igång, alla bidrag är välbehövliga.

Utöver tiden i garaget kan man väl tro att mycket går åt till att köra bilarna. Så är dock inte fallet. För till skillnad från exempelvis fotboll tränar man inte alls på samma sätt inom rallycross. Möjligheten till träning får man egentligen bara vid tävling, men även där är tiden knapp. Att lära känna en ny banan måste gå snabbt.

– Oftast så får man köra tre träningsvarv och på dem ska man hinna göra två bra tider. Det gäller att vänja sig fort och det är bara att komma in i matchen direkt. Man måste tänka mycket under det första varvet.

Under sin tid inom rallycrossen har Philip rest land och rike runt och tävlat på många banor. Ett par av dem sticker ut, i synnerhet den i Haninge som han lyfter fram som den roligaste. Självklart finns det även mardrömsbanor och för Philips del finns den i Västerås. Även om den senaste tävlingen där gick bra har han haft stora problem på banan, som ofta blir torr.

Tävlandet är mest koncentrerat till sommaren och peaken är under juni och juli. För tillfället går årets säsong in i sin slutfast, vilket gör att tävlingarna börjar tunna ur. Ett lokalt och hemkärt evenemang återstår dock.

– Den 2:a-3:e augusti ska jag åka i Arboga och då är det Svelandscupen. Det ska bi fränt, den banan har man kört några varv. Jag känner till den haha, skrattar Philip.

Deltävlingen i Svelandscupen blir början på slutet av tävlingsåret 2014. Sommaren har sprungit förbi och kvar står nu Philip med nya vinster, priser och kunskaper. Anledningen till att han passar så bra in i rallycrossens värld är hans egenskaper.

– Jag nog väldigt målmedveten. Sen är en styrka att jag kan skruva åt det lilla sista, som man ofta behöver göra i sista kvalheatet.

Om lite mer än en vecka rullar Philip Gehrman till Arboga för att tävla. Räkna då med att han kommer skruva åt allt han har för att nå ända fram.

Publicerad 25 juli 2014 klockan 13:55

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Det var en stolt Isabella Jansson Wiklund som tog emot pris som Årets Kusk 2025 på Fornaboda. Foto: Mikael Jansson

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.

23 februari 2026 klockan 17:26 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.

22 februari 2026 klockan 18:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo ...

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som ...

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besö...

Det låter positivt inför Lindlövens sista hemmamatch inom HockeyEttans grundserie. Med fri entré så hoppas hemmalaget även att få extra stöd från läktaren. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.

20 februari 2026 klockan 10:08 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

IFK Lindesberg (blått) tog sig till semifinal av Klubbteamet Cup i arenan under januari månad. Då åkte man ur turneringen efter förlust mot RFL-laget Svärtinge. Arkivfoto: Timmy Lundegård

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.

19 februari 2026 klockan 08:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när ...
13 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i ...
9 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i ...
8 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Det blev hårda tag genom hela matchen. Domaren fick blåsa av matchen vid 17 tillfällen för utvisningar, vilket gav Lindlöven tre powerplaymål i mittperioden. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.

4 februari 2026 klockan 22:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Efter fyra raka förluster så var det ett uppväxlat Lindlöven som klev in på isen inför dubbla matcher om mycket viktiga poäng. Till lördagen höll man även säsongens åttonde nolla. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk

1 februari 2026 klockan 18:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda ...

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var ...

Linde Volley avstår frivilligt sin plats i elitserien inför den kommande säsongen. I höst spelar laget i division 1. Foto: Hasse Persson.

Linde Volley avstår sin elitserieplats kommande säsong: ”En samlad bedömning”

Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.

16 januari 2026 klockan 21:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av ...

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng

Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för f...

Artikel innehåller bildspel Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK

I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en ...

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda må...

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka ...

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av ...

Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

31 december 2025 klockan 13:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start p...
29 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit...
13 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-10

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-03

2025-12-02

2025-12-01

2025-11-24

2025-11-23

2025-11-22

2025-11-20

2025-11-17

2025-11-14

2025-11-07

2025-11-03

2026-02-25 15:56