Philips fina rallyäsong fortsätter i Arboga

Med målmedvetenhet, lugn och ett stort motorintresse har Philip Gehrman slagit sin i rallycrosseliten. Under våren och sommaren har framgångarna varit många. Nu vill Lindesbergaren sätta punkt med en vinst i Svelandscupens deltävling i Arboga.

Ett par garagedörrar står på vid gavel uppe vid Lindesbergs Nya Gummiverkstad. Två bilar står uppradade inne i garaget, som även rymmer en resefarkost av modell större. Bredvid den förmodligen mycket beresta bussen tornar en rödvit Ford upp sig. Rallycrossföraren Philip Gehrman ställer sig bredvid den och förklarar att den är ett nytt tillskott i stallet.

– Annars är det BMW:n som jag tävlar med. Det är den jag åker mest med, berättar Philip.

På andra sidan rummet står bil nummer två parkerad. BWN:n har likartade mönster och är precis som Forden rikligt utsmyckad med sponsorlogotyper, men skiljer sig ändå på många sätt. Framförallt är den äldre och klart mer välanvänd än den nya Forden, som köptes in under vintern.

– Effektmässigt ligger väl Forden runt 300 hästar. De väger ungefär lika mycket, men den har frän fjädring och bromsar, berättar Philip.

Att ha två bilar ser han som en stor fördel. Under EM i Höljes för några veckor sedan valde att köra med Forden, men vanligtvis är det BMW:n som gäller. Om Philip själv får välja ser han gärna att det blir mer och mer Ford i framtiden.

Under EM-helgen i Höljes var det just vad han fick uppleva. Tyvärr resulterade det i en rad bilstrul, något som förstörde mycket av hans tävlingar. Men trots att han endast kom till start i två av fyra kvalheat och kom i mål på ett fick han ändå en av de bästa tiderna. Dessutom vann han det enda heat han fick chansen att köra.

Att vinna lopp och tävlingar är något som Philip kan behöva vänja sig vid. Under våren och försommaren har framgångarna varit frekventa. Mestadels har Philip tävlat i Svelandscupen och J-SM, där han i den förstnämnda kör deltävlingar som i slutändan räknas samman. Så här långt har han vunnit flertalet av de deltävlingar han ställt upp i och säsongen har varit fantastisk.

– Jag har haft lite stolpe ut i J-SM. Men i Svelandscupen har det gått riktigt bra, säger han själv.

Att det skulle bli rallycross var kanske inte givet, men något som många kunde se komma. För även om Philip som många andra ägnat sina yngre år åt fotboll och handboll var motorsporten ständigt lockande. Redan vid tre års ålder fick han sin första fyrhjuling, sen dess har det rullat på med scootrar och crossar.

Den riktiga rallykarriären fick sin start för fyra år sedan. Detta är Philips andra år med nationellt tävlande. Äventyret i Höljes var hans EM-debut och det är även på den internationella scenen som blicken är fäst. I höst hoppas han kunna tävla i Tyskland, för att sedan satsa mot full-EM redan nästa år.

– Mitt mål är att få åka SM inom tre år. Det är målet, men sen har jag vidare ambitioner om att kanske få åka rallycross-VM i framtiden, berättar 19-åringen.

Ursprungligen är Philip från Uskavi, där han spenderade sina första år. Sin gymnasieutbildning har han läst vid Lindeskolan och sedan två år tillbaka bor han även i Lindesberg. Med sin färska studentexamen vill han nu satsa vidare på rallycrossen. Mycket tid spenderas vid Gehrman Motors bas, belägen vid Nya Gummiverkstans lokaler.

– Det är mycket planering och beställningar, det är snudd på en heltidstjänst. Jag är här från fyra när jag slutar jobbet till åtta-nio på kvällen, berättar Philip som får bra uppbackning av sitt team.

– Nu när jag en sån här satsning så räcker inte bara farsan till. Det krävs sponsring för att hålla det igång, alla bidrag är välbehövliga.

Utöver tiden i garaget kan man väl tro att mycket går åt till att köra bilarna. Så är dock inte fallet. För till skillnad från exempelvis fotboll tränar man inte alls på samma sätt inom rallycross. Möjligheten till träning får man egentligen bara vid tävling, men även där är tiden knapp. Att lära känna en ny banan måste gå snabbt.

– Oftast så får man köra tre träningsvarv och på dem ska man hinna göra två bra tider. Det gäller att vänja sig fort och det är bara att komma in i matchen direkt. Man måste tänka mycket under det första varvet.

Under sin tid inom rallycrossen har Philip rest land och rike runt och tävlat på många banor. Ett par av dem sticker ut, i synnerhet den i Haninge som han lyfter fram som den roligaste. Självklart finns det även mardrömsbanor och för Philips del finns den i Västerås. Även om den senaste tävlingen där gick bra har han haft stora problem på banan, som ofta blir torr.

Tävlandet är mest koncentrerat till sommaren och peaken är under juni och juli. För tillfället går årets säsong in i sin slutfast, vilket gör att tävlingarna börjar tunna ur. Ett lokalt och hemkärt evenemang återstår dock.

– Den 2:a-3:e augusti ska jag åka i Arboga och då är det Svelandscupen. Det ska bi fränt, den banan har man kört några varv. Jag känner till den haha, skrattar Philip.

Deltävlingen i Svelandscupen blir början på slutet av tävlingsåret 2014. Sommaren har sprungit förbi och kvar står nu Philip med nya vinster, priser och kunskaper. Anledningen till att han passar så bra in i rallycrossens värld är hans egenskaper.

– Jag nog väldigt målmedveten. Sen är en styrka att jag kan skruva åt det lilla sista, som man ofta behöver göra i sista kvalheatet.

Om lite mer än en vecka rullar Philip Gehrman till Arboga för att tävla. Räkna då med att han kommer skruva åt allt han har för att nå ända fram.

Publicerad 25 juli 2014 klockan 13:55

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Hades de Vandel vinner Bergslagsloppet 2025 efter en rejäl styrkeduell mot Castor The Star. Vinnartiden blev snabba 10,4, bara en tiondel från banrekordet som sattes 2020. Foto: Anneli Lundegård

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken

2 juli 2025 klockan 23:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg och Peter Hayden på SHRA är taggade på race. Foto: Camilla Lagerman

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.

27 juni 2025 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att ...

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av ...

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Isabella Eriksson Ghazinour och Albin Forselius är två av klubbens nya mästare. Foto: Privat

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.

13 maj 2025 klockan 12:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Alvin och Algot Asserholt förevigade dagen med ett kort tillsammans med Kevin Walker. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.

12 maj 2025 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln ...
7 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag...
17 april 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgr...
11 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK är två av klubbarna som hyllas på de unika tröjorna. Foto: Alexander Donka

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”

Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.

10 april 2025 klockan 15:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Frövi judo

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen

Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.

9 april 2025 klockan 15:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417...

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en ...

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka ...

Bodens HF fäller Lindlöven i Lindehov efter en seg inledning av hemmalaget till den tredje perioden. Under söndagen är det ny slutspelsmatch där Boden kan skicka Lindlöven på en tidig vila inför nästa säsong. Foto: Hasse Persson

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.

8 mars 2025 klockan 20:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om...

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher ...

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de stö...

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup

Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder...

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”

Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos ...

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper

Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som ...

Trots en tung första halvlek så kom LIF Lindesberg tillbaka som en starkare trupp i den andra halvan av matchen. Med två matcher kvar så ligger truppen efter med ett mål i målskillnad bakom Uppsala. Foto: Hasse Persson

Ruggigt tabelldrama väntar LIF Lindesberg

Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.

23 februari 2025 klockan 23:34 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven möter Boden i slutspel: ”Ska vara med och skaka”
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär ...
23 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i...
23 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arvidssons dunderkväll i Råsshallen
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten ...
22 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-18

2025-02-15

2025-02-08

2025-02-08

2025-02-03

2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-10

2025-01-06

2025-01-04

2024-12-31

2024-12-29

2025-07-04 11:38