Valborgsfirande i Linde. Foto: Miklós Kelecsényi. Henrik Andersson, kommunpolis i Lindesberg. Foto: Hans Andersson
Polisen inför Valborg: ”Det är okej att uppfostra varandras barn”
Valborgsmässoafton står för dörren, och därmed även en av årets stora riskhelger för barn och ungdomar. Den festliga kvällen innebär inte helt sällan alkoholdebut för ungdomar, men polisen ser en oro även för andra typer av berusningsmedel.
– Det vi känner nu är en stor oro för boffning med torrschampo och lustgas, sedan pratas det en hel del alkohol inför Valborg, säger områdes- och kommunpolis Henrik Andersson.
Kommunpolisen Henrik Andersson, som för många kanske är mest känd som ungdomspolis, menar att det är en oroväckande utveckling bland dagens ungdomar, där man romantiserar kriminalitet.
– Symbolmässigt är det att ungdomar går runt i sina dyra jackor och dyra märkeskläder överhuvudtaget, becknarväskor, de har huva och keps och vill inte synas. Men vi upplever ändå att de har en god attityd mot polisen, och det jobbar vi mycket med, säger Henrik.
Inför söndagens Valborgsmässoafton, som är en av årets stora riskhelger för barn och ungdomar, berättar Henrik om polisens oro för olika typer av berusningsmedel.
– Det vi känner nu är en stor oro för boffning med torrschampo och lustgas, sedan pratas det en hel del alkohol inför Valborg. Vi
trycker jättehårt på att föräldrar och syskon inte ska langa alkohol, eftersom det är ett brott och de utsätts för fara. Prata med barnen om riskerna, prata ihop er med föräldrar till andra ungdomar och håll kontakten under kvällen. Det är okej att uppfostra varandras barn, säger han.
Till skillnad från exempelvis alkohol, som man lättare kan känna lukten av, kan det vara svårare att upptäcka om någon boffar. Men det finns flera saker man som förälder kan hålla utkik efter.
Henrik Andersson, ungdomspolis. Arkivfoto: Hans Andersson
– Om man ser lustgasflaskor eller patroner, patronerna är små och silvriga, flaskorna är större och har ofta en betäckning med ”fast gas” eller liknande på sig. Sedan framförallt ballonger, det är väldigt få ungdomar som har ballonger i fickorna om de inte håller på med lustgas, men även torrschampo och plastpåsar, förklarar Henrik.
Även om det är i dagsläget inte är olagligt att boffa, menar Henrik att det är extremt olämpligt och otroligt farligt. Det arbetas även för fullt med att få till en lagändring för att kunna skydda ungdomar.
– Det är jättefarligt, för det påverkar hjärnan och syret i blodet. Vi har konkreta fall där vi har avsvimningar och medvetslöshet, och i slutändan kan det ge nervskador. Många spelar med sina liv när de hanterar det här, berättar Henrik.
I slutet av maj kommer polisen tillsammans med skola, socialtjänsten och Maria ungdom att hålla en informationskväll i Lindeskolans aula för att informera om läget bland ungdomarna.
– Vi behöver hjälpas åt nu, alla vuxna, föreningar och näringsidkare, att vi engagerar oss för ungdomar, för nu behöver de stöttning och vägledning, avslutar Henrik.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Bilist hamnade i villaträdgård
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att ...
Öppet för ansökan till årets Drömjobb
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfä...
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
16 februari 2026 klockan 15:47 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Alla hjärtans dag – Lindesberg visar kärlek
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina m...
FotoFredag: Fågelmix
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora ...