Korsningarna Skolgatan/Järnvägsgatan och Skolgatan/Kristinavägen är inte på något vis en frizon där inga trafikregler längre gäller. Men alla verkar inte vara överens om det. Här är det nämligen bara vissa bilförare som tydligt visar åt vilket håll de ska genom användande av körriktningsvisare – precis som i vilken annan korsning som helst.-Det kommer att gå illa här förr eller senare, kommenterar polisen.
Lindesbergs trafikpolisgrupp har tidigare uttalat sig gällande trafikregelnonchalans på nya Järnvägsgatan. Höga hastigheter har förekommit – och förekommer än idag. Högerregeln tillämpas inte alltid och överraskande få använder sig av körriktningsvisare i korsningarna. Men trots polisens tidigare vädjan till trafikanterna, samt att man hållit trafikkontroller på aktuell plats, så har ingen större förbättring skett.
-Folk verkar inte bry sig så mycket och förr eller senare kommer det att ske en kollision i någon av korsningarna. Bilisterna måste bättra sig, säger Pekka Kirsijärvi.
För ett par veckor sedan meddelade kommunens trafikenhet att man har som förslag att göra huvudled av Järnvägsgatan. Förslaget välkomnas av polisen.
-Det är bra, men det kommer inte leda till att fler använder blinkers helt plötsligt. Därför måste vi styra upp det här med andra metoder, inte minst genom att informera via media eftersom jag misstänker att det måste upprepas flera gånger innan det sjunker in hos de som slarvar.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.
De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.
Under natten till måndag blev polisen i region Bergslagen kontaktade av polisen i region Mitt. Anledning var en pågående biljakt på E18 som fortsatte in på länsväg 249 och därmed blev ett ärende för vårt polisområde. Dramatiken fick sitt slut i höjd med Vedevåg, där man med hjälp av spikmatta fick stopp på vansinnesfärden.
– Det gick i höga hastigheter vid tillfällen, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Dinosaurier, minioner och en amerikansk president trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Missade du när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva karnevalstämningen som fyllde Lindesbergs gator och torg.
Innan studenten skriver samtliga avgångselever på fordonsprogrammet i hela Sverige ett kunskapsprov, inom den inriktningen man valt att studera. När årets resultat presenterades visade det sig att Lindeskolan inte bara placerade sig på topplistan, eleven Kevin Söder blev även länets bästa kille.
– Vi är naturligtvis jättestolta över Kevin, det är vi ju över alla våra elever, men det är ju roligt att Lindeskolan ligger i topp, säger läraren Per-Anton Olsson.
Kjell-Åke Johansson, som i november 2002 dömdes till livstids fängelse vid Lindesbergs Tingsrätt för mordet på tvåbarnsmamman Birgitta Lönnhager, har ansökt om att få sitt straff tidsbestämt. Örebro Tingsrätt bedömer dock att det finns fortsatt risk att mannen återfaller i allvarlig brottslighet, och avslår därför hans ansökan.