Foto: Ida Lindkvist

Politiker enade i skoldebatt

I Kulturums aula på Lindeskolan samlades ett femtiotal åhörare under onsdagskvällen för att lyssna när de olika partierna uttryckte sin åsikt i olika skolfrågor. Det var lärarfacken som bjudit in dem för att ge möjlighet dels för politikerna att berätta och förklara, dels för åhörarna att uttrycka sina undringar och få direkt respons.

Det diskuterades om de eventuellt kommande nedskärningarna, kulturskolans framtidsutsikter, hur skolan ska bli likvärdig för alla elever, hur en högre måluppfyllelse skall nås och hur kommunen ska bli desto mer attraktiv för behöriga lärare.

Angående nedskärningarna ville flera partier bevara skolorna på de mindre orterna med relativt få elever, medan andra ansåg att det blir svårt att förse de skolorna med behöriga lärare som ger eleverna samma förutsättningar som större skolor.
– Vi måste fråga oss om vi kan ge kvalitén de ska ha även där det är få elever, vi måste klara av kvalitén, sa Moderaternas Pär-Ove Lindkvist.

Vänsterpartiets representant Agneta Lindkvist var inne på samma spår då hon uttryckte att det är lika viktigt med behöriga, utbildade lärare i byskolorna, och som det ser ut nu kan det vara svårt att få det att fungera. Men samtidigt kunde hon se att Förskoleklass till tredjeklassarna kunde bevaras ute i de mindre orterna.
– 9-10-åringar behöver nya kamrater och öva för flytta. Att de får göra det redan inför fjärde klass istället för sjunde, sa Agneta.

Alla partier var dock eniga om att kulturskolan skulle bevaras.
– Kulturen i skolan är väldigt viktigt, vi måste ha kvar kulturskolan för den ger så mycket, sa Folkpartiets Ulla-Britt Strandberg.

På frågan hur de olika partierna skulle säkerställa en attraktiv kommun för behöriga lärare sa Linda Svahn, socialdemokraterna:
– Vi är en attraktiv kommun, vi ska jobba för att bli attraktivare.
Agneta, vänsterpartiet, fyllde på:
– Det måste finnas tid till efterarbete och reflektion, trygghet i sitt arbetslag och att man inte ska behöva flytta omkring i olika arbetslag.

– Lönen för lärarna är lite högre här än i Örebro. Och så en ny högstadieskola! Den ska ligga på Stadsskogsvallen. Den kan stå klar i halvårsskiftet 2017 om vi sätter fart, sa Pär-Ove, Moderaterna.

Sverigedemokraternas Pamela Hopkins var en av flera som tryckte på att arbetsmiljön är väldigt viktig.
– Det får inte vara för stora grupper med barn och elever, och lärarna måste få stöd från chefer och förvaltningen.
Hon föreslog också att biblioteken, skolbibliotek och ortens allmänna bibliotek, skulle slås samman i de olika orterna för att spara in pengar.

För att nå en likvärdig skola för alla elever var de överens om att grupperna behöver bli mindre och att alla elever får den hjälp och stöd de behöver.
– Vi måste se till varje enskild elevs behov och utforma därefter, sa centerpartiets Jonas Kleber.
Bengt Evertsson, miljöpartiet, var inne på samma spår.
– Man måste möta eleven där eleven befinner sig.

– Det är inte lika för alla, förutsättningen är att nå så långt man kan utifrån där man är. Att nå längre än vad eleverna själva tror är möjligt, fyllde Linda Svahn på.

– Och alla ska ha möjlighet att ta sig till maximal kunskapsinhämtning efter förmåga, avslutade Agneta Lindkvist.

För att nå en högre måluppfyllelse tyckte Pär-Ove att man ska jobba med de tidiga insatserna och prata väl om att utbilda sig inför barnen och ungdomarna.
– Visa att man har förväntningar på barnet, både som förälder och samhälle.

Socialdemokraten Linda Svahn vill ha en likvärdig skola.
– Kollegialt lärande är viktigt, har du duktiga lärare kan de dela med sig åt varandra.

Överlag verkar partierna relativt överens och det är snarare olikheterna än likheterna man får leta efter. Men hur valet än går så meddelade partierna samstämmigt att det inte kommer att ske några större förändringar på fronten.

Publicerad 3 september 2014 klockan 21:29

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.

26 maj 2026 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Linda Grönkvist, turismutvecklare i Lindesbergs kommun lade på de första korvarna vid den nya grillplatsen på Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön

Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.

26 maj 2026 klockan 10:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats...

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.

22 maj 2026 klockan 16:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Mimmi var väldigt nöjd efter massagen hos Emma. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.

22 maj 2026 klockan 09:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en...
21 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på ...
21 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om...
21 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Joakim Carlsson, Regionråd (S). Pressbild. Foto: Pavel Koubek. Elin Axelsson, oppositionsråd Lindesberg (S). Pressbild. Foto: Socialdemokraterna i Lindesberg

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC

REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.

20 maj 2026 klockan 14:06 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Verksamhetsansvarig Anna Lennartsdotter. Foto: Camilla Lagerman

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.

19 maj 2026 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira ...

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ...

Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

14 maj 2026 klockan 15:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar s...

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i ...

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På ...

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.

11 maj 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad ...
11 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
11 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen ...
10 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-09

2026-05-08

2026-05-08

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-06

2026-05-06

2026-05-05

2026-05-04

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-26 21:29