Foto: Ida Lindkvist

Politiker enade i skoldebatt

I Kulturums aula på Lindeskolan samlades ett femtiotal åhörare under onsdagskvällen för att lyssna när de olika partierna uttryckte sin åsikt i olika skolfrågor. Det var lärarfacken som bjudit in dem för att ge möjlighet dels för politikerna att berätta och förklara, dels för åhörarna att uttrycka sina undringar och få direkt respons.

Det diskuterades om de eventuellt kommande nedskärningarna, kulturskolans framtidsutsikter, hur skolan ska bli likvärdig för alla elever, hur en högre måluppfyllelse skall nås och hur kommunen ska bli desto mer attraktiv för behöriga lärare.

Angående nedskärningarna ville flera partier bevara skolorna på de mindre orterna med relativt få elever, medan andra ansåg att det blir svårt att förse de skolorna med behöriga lärare som ger eleverna samma förutsättningar som större skolor.
– Vi måste fråga oss om vi kan ge kvalitén de ska ha även där det är få elever, vi måste klara av kvalitén, sa Moderaternas Pär-Ove Lindkvist.

Vänsterpartiets representant Agneta Lindkvist var inne på samma spår då hon uttryckte att det är lika viktigt med behöriga, utbildade lärare i byskolorna, och som det ser ut nu kan det vara svårt att få det att fungera. Men samtidigt kunde hon se att Förskoleklass till tredjeklassarna kunde bevaras ute i de mindre orterna.
– 9-10-åringar behöver nya kamrater och öva för flytta. Att de får göra det redan inför fjärde klass istället för sjunde, sa Agneta.

Alla partier var dock eniga om att kulturskolan skulle bevaras.
– Kulturen i skolan är väldigt viktigt, vi måste ha kvar kulturskolan för den ger så mycket, sa Folkpartiets Ulla-Britt Strandberg.

På frågan hur de olika partierna skulle säkerställa en attraktiv kommun för behöriga lärare sa Linda Svahn, socialdemokraterna:
– Vi är en attraktiv kommun, vi ska jobba för att bli attraktivare.
Agneta, vänsterpartiet, fyllde på:
– Det måste finnas tid till efterarbete och reflektion, trygghet i sitt arbetslag och att man inte ska behöva flytta omkring i olika arbetslag.

– Lönen för lärarna är lite högre här än i Örebro. Och så en ny högstadieskola! Den ska ligga på Stadsskogsvallen. Den kan stå klar i halvårsskiftet 2017 om vi sätter fart, sa Pär-Ove, Moderaterna.

Sverigedemokraternas Pamela Hopkins var en av flera som tryckte på att arbetsmiljön är väldigt viktig.
– Det får inte vara för stora grupper med barn och elever, och lärarna måste få stöd från chefer och förvaltningen.
Hon föreslog också att biblioteken, skolbibliotek och ortens allmänna bibliotek, skulle slås samman i de olika orterna för att spara in pengar.

För att nå en likvärdig skola för alla elever var de överens om att grupperna behöver bli mindre och att alla elever får den hjälp och stöd de behöver.
– Vi måste se till varje enskild elevs behov och utforma därefter, sa centerpartiets Jonas Kleber.
Bengt Evertsson, miljöpartiet, var inne på samma spår.
– Man måste möta eleven där eleven befinner sig.

– Det är inte lika för alla, förutsättningen är att nå så långt man kan utifrån där man är. Att nå längre än vad eleverna själva tror är möjligt, fyllde Linda Svahn på.

– Och alla ska ha möjlighet att ta sig till maximal kunskapsinhämtning efter förmåga, avslutade Agneta Lindkvist.

För att nå en högre måluppfyllelse tyckte Pär-Ove att man ska jobba med de tidiga insatserna och prata väl om att utbilda sig inför barnen och ungdomarna.
– Visa att man har förväntningar på barnet, både som förälder och samhälle.

Socialdemokraten Linda Svahn vill ha en likvärdig skola.
– Kollegialt lärande är viktigt, har du duktiga lärare kan de dela med sig åt varandra.

Överlag verkar partierna relativt överens och det är snarare olikheterna än likheterna man får leta efter. Men hur valet än går så meddelade partierna samstämmigt att det inte kommer att ske några större förändringar på fronten.

Publicerad 3 september 2014 klockan 21:29

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Camilla Lagerman

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.

22 maj 2026 klockan 13:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.

22 maj 2026 klockan 16:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det ...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Foto: Camilla Lagerman

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!

INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.

21 maj 2026 klockan 10:12 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Joakim Carlsson, Regionråd (S). Pressbild. Foto: Pavel Koubek. Elin Axelsson, oppositionsråd Lindesberg (S). Pressbild. Foto: Socialdemokraterna i Lindesberg

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC

REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.

20 maj 2026 klockan 14:06 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...
19 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal ...
18 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds ...
18 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.

15 maj 2026 klockan 19:24 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

14 maj 2026 klockan 15:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar s...

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) och kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

13 maj 2026 klockan 12:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På ...

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband...

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. ...

Låt dem inte lura dig igen

INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de ...

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under ...

Besökare och utställare kom från när och fjärran för att uppleva SHRA:s stora motorfest - Vårmönstringen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder

I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.

9 maj 2026 klockan 21:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under ...
8 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. ...
8 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men ...
7 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-06

2026-05-06

2026-05-05

2026-05-04

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-04-30

2026-04-29

2026-04-28

2026-05-22 19:29