Foto: Ida Lindkvist

Politiker enade i skoldebatt

I Kulturums aula på Lindeskolan samlades ett femtiotal åhörare under onsdagskvällen för att lyssna när de olika partierna uttryckte sin åsikt i olika skolfrågor. Det var lärarfacken som bjudit in dem för att ge möjlighet dels för politikerna att berätta och förklara, dels för åhörarna att uttrycka sina undringar och få direkt respons.

Det diskuterades om de eventuellt kommande nedskärningarna, kulturskolans framtidsutsikter, hur skolan ska bli likvärdig för alla elever, hur en högre måluppfyllelse skall nås och hur kommunen ska bli desto mer attraktiv för behöriga lärare.

Angående nedskärningarna ville flera partier bevara skolorna på de mindre orterna med relativt få elever, medan andra ansåg att det blir svårt att förse de skolorna med behöriga lärare som ger eleverna samma förutsättningar som större skolor.
– Vi måste fråga oss om vi kan ge kvalitén de ska ha även där det är få elever, vi måste klara av kvalitén, sa Moderaternas Pär-Ove Lindkvist.

Vänsterpartiets representant Agneta Lindkvist var inne på samma spår då hon uttryckte att det är lika viktigt med behöriga, utbildade lärare i byskolorna, och som det ser ut nu kan det vara svårt att få det att fungera. Men samtidigt kunde hon se att Förskoleklass till tredjeklassarna kunde bevaras ute i de mindre orterna.
– 9-10-åringar behöver nya kamrater och öva för flytta. Att de får göra det redan inför fjärde klass istället för sjunde, sa Agneta.

Alla partier var dock eniga om att kulturskolan skulle bevaras.
– Kulturen i skolan är väldigt viktigt, vi måste ha kvar kulturskolan för den ger så mycket, sa Folkpartiets Ulla-Britt Strandberg.

På frågan hur de olika partierna skulle säkerställa en attraktiv kommun för behöriga lärare sa Linda Svahn, socialdemokraterna:
– Vi är en attraktiv kommun, vi ska jobba för att bli attraktivare.
Agneta, vänsterpartiet, fyllde på:
– Det måste finnas tid till efterarbete och reflektion, trygghet i sitt arbetslag och att man inte ska behöva flytta omkring i olika arbetslag.

– Lönen för lärarna är lite högre här än i Örebro. Och så en ny högstadieskola! Den ska ligga på Stadsskogsvallen. Den kan stå klar i halvårsskiftet 2017 om vi sätter fart, sa Pär-Ove, Moderaterna.

Sverigedemokraternas Pamela Hopkins var en av flera som tryckte på att arbetsmiljön är väldigt viktig.
– Det får inte vara för stora grupper med barn och elever, och lärarna måste få stöd från chefer och förvaltningen.
Hon föreslog också att biblioteken, skolbibliotek och ortens allmänna bibliotek, skulle slås samman i de olika orterna för att spara in pengar.

För att nå en likvärdig skola för alla elever var de överens om att grupperna behöver bli mindre och att alla elever får den hjälp och stöd de behöver.
– Vi måste se till varje enskild elevs behov och utforma därefter, sa centerpartiets Jonas Kleber.
Bengt Evertsson, miljöpartiet, var inne på samma spår.
– Man måste möta eleven där eleven befinner sig.

– Det är inte lika för alla, förutsättningen är att nå så långt man kan utifrån där man är. Att nå längre än vad eleverna själva tror är möjligt, fyllde Linda Svahn på.

– Och alla ska ha möjlighet att ta sig till maximal kunskapsinhämtning efter förmåga, avslutade Agneta Lindkvist.

För att nå en högre måluppfyllelse tyckte Pär-Ove att man ska jobba med de tidiga insatserna och prata väl om att utbilda sig inför barnen och ungdomarna.
– Visa att man har förväntningar på barnet, både som förälder och samhälle.

Socialdemokraten Linda Svahn vill ha en likvärdig skola.
– Kollegialt lärande är viktigt, har du duktiga lärare kan de dela med sig åt varandra.

Överlag verkar partierna relativt överens och det är snarare olikheterna än likheterna man får leta efter. Men hur valet än går så meddelade partierna samstämmigt att det inte kommer att ske några större förändringar på fronten.

Publicerad 3 september 2014 klockan 21:29

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Jennie Einarsson

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen

Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.

15 september 2026 klockan 12:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Region Örebro län

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen

Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.

15 september 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt ...

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit ...

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO

Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förä...

Foto: Jennie Einarsson

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen

UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.

13 september 2026 klockan 13:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com

12 september 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
12 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
12 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Jenny Steen (S), Charlotta Englund (C) och Behcet Barsom (KD). Pressbilder Region Örebro län. Foto: Pavel Koubek

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.

11 september 2026 klockan 14:22 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?

11 september 2026 klockan 13:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt...

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?

INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag ...

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet

Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens ...

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten

LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.

10 september 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg...

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när ...

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun ...

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer ...

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med ...

Foto: Jennie Einarsson

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet

Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.

7 september 2026 klockan 09:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett ...
4 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
4 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att ...
4 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-03

2026-09-02

2026-09-02

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-01

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-29

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-28

2026-09-16 03:42