Elsa Pettersson blev en av få Lindesbergare att köra hem Fornabodas Lilla Pris. Foto: Jennie Einarsson

Ponnytravets hemmakuskar hade uppvisning

Travsäsongen på Fornaboda närmar sig med stora kliv. Trots att säsongspremiären körs under nästa vecka, så smygstartade travbanan med en hel dag med ponnytravtävlingar. För Fornabodas aktiva blev det en segerrik dag, där hela fyra lopp slutade med en Lindesbergsanknyten seger. En av dessa togs dessutom i banans största ponnylopp.

Om en vecka öppnar Fornaboda Travbana upp portarna för sin säsongspremiär. I alla fall för de större hästarna. Under söndagsförmiddagen smygstartade man tävlingssäsongen med en tävlingsdag med enbart ponnytravare på travovalen.

Ponnytävlingar på Fornaboda lockar ofta ett större antal ekipage, med deltagare från flera delar av landet. Även denna tävlingsdag var inget undantag. Till de soliga tävlingarna på Fornaboda hittades hästar och kuskar från bland annat Skara, Hudiksvall och Årjäng.

Trots det stora antalet gäster så visade Fornabodas egna aktiva att borta är bra men hemma är klart bäst.

Tävlingarna rivstartade med Fornabodas två största ponnylopp, Lindesbergs Lilla & Stora Pris, som inför 2023 har bytt namn till Fornabodas Lilla & Stora Pris. Det lilla priset blev först att avgöras, där den i år 13-åriga Elsa Pettersson körde sig till en klar ledning med sin egentränade Silver Lady.

Det blev en jämn målgång mellan Silver Lady och Månstorps Vinni. Foto: Jennie Einarsson

Duon höll länge en ledning med drygt 80 meter till sina konkurrenter. På upploppet fick man däremot den tidigare Kriterievinnaren, Månstorps Vinni, utvändigt om sig, men lyckades ändå att hålla huvudet före över mållinjen. Detta gör att Elsa är en av få Lindesbergare, om inte den första, som har en seger i hemmabanans största lopp.

– Det var jättekul. Det var ju bra hästar emot och det var Ladys andra start för i år så jag trodde inte att hon skulle vinna på förhand. Hon kändes fin i ledningen sedan fick vi en kort galopp på upploppet och då kom Vinni upp på utsidan. Då blev man lite orolig men hon höll undan, säger segerkusken som belönades med sin första segerkrans i karriären.

– Jag tycker alltid att det är extra roligt att vinna på hemmaplan, nu var det dessutom i ett större lopp och då blir det ännu roligare. Det har inte blivit så många segrar i större lopp så här långt, snarare några vanliga lopp så det var något extra att få ta emot vår första segerkrans.

Elsa beskriver även Silver Lady som en häst som mestadels sköter sig själv och tuffar på bra. Duon laddar med en säkrad seger vidare till nya starter.

Elsa och Silver Lady blev säsongens första vinnare på Fornaboda 2023. Foto: Jennie Einarsson

Årjängskusken Lea Mattsson tog en femling
Trots att Elsa och Silver Lady fick chansen att inleda tävlingsdagen så blev hon inte den enda hemmavinnaren. Bara något lopp efter Elsas seger så lyckades Noratjejen, Lina Hjortzberg, att vinna med sitt femåriga sto Phanda.

Även Isabella Jansson Wiklund hittades som segrare under söndagen. Dels som kusk bakom dalatränade Duenna, men även som tränare till L.A.Exclusive. Den sistnämnda kördes av Årjängskusken Lea Mattsson som efter sju körda lopp på Fornaboda fick bjuda på hela fem segerdefileringar. En bedrift som bara ett fåtal ponnykuskar fått äran att göra.

– Jag har tagit fyra segrar under samma dag vid två tillfällen tidigare, men aldrig fem segrar. Det var såklart roligt men det var väl inget jag trodde på förhand, berättar Lea Mattsson.

Lea Mattsson inledde sin femling med seger i Fornabodas Stora Pris. Foto: Jennie Einarsson

14-årigen är tidigare känd som en av fjolårets segerrikaste kuskar och har ett otroligt segerfacit med shettisar. Förutom en seger inom Monté-SM så har Lea inte hunnit att köra in allt för många större segrar med russ för sulky. Under söndagen var det däremot dags med en seger i Fornabodas Stora Pris med M’.S. Rascal.

– Det var roligt och gick fort. Jag var rädd i början av att vi inte skulle ta oss förbi den invändiga hästen, men när vi väl kom förbi så kändes han bra i ledningen. Upploppet ner så kändes det bra.

Noterbart är att det sjätte loppet bjöd på en hemmatrippel. Isabella Jansson Wiklund segrade med dalatränade Duenna, där hemmakuskarna Anna Hell och Lina Hjortzberg slutade tvåa respektive trea.

Lea och M’.S. Rascal höll en klar ledning. Foto: Jennie Einarsson

Ponnytravets vinnare:
Lopp 1:
Silver Lady – Elsa Pettersson
Lopp 2: M’.S. Rascal – Lea Mattsson (Selina Sylvander)
Lopp 3: Phanda – Lina Hjortzberg
Lopp 4: Nordanåkers Iwin – Tilde Hallviden
Lopp 5: L.A.Exclusive – Lea Mattsson (Isabella Jansson Wiklund)
Lopp 6: Duenna – Isabella Jansson Wiklund (Madeleine C Gustafsson)
Lopp 7: Emmeros Lina – Stina Lillström (Johanna Axelsson)
Lopp 8: Allgunnens Nick – Frida Koskela
Lopp 9: Alissa – Lea Mattsson (Amelia Fredriksson)
Lopp 10: Tirana – Thelma Eldh
Lopp 11: Öjebos Magnus – Lea Mattsson
Lopp 12: Tusens Gold-Etta M. – Lea Mattsson (Selina Sylvander)

Publicerad 7 maj 2023 klockan 22:09

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Den gamla förskolan är nu endast ett minne blott, när Uffes pizzeria öppnar. Foto: Camilla Lagerman

Här får Hagaberg sin första pizzeria – premiär på torsdag

När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.

15 juli 2025 klockan 14:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Det är upplagt för ännu en magisk sommarkväll när Martin på sjön går av stapeln. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Sommarsuccén Martin på sjön tillbaka i augusti

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt till lördagen den 16 augusti, då Martin Almgren återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.

14 juli 2025 klockan 15:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena ...

Stort pådrag när bil började brinna i garage

Vid 14-tiden på lördagen larmades Nerikes Brandkår till en adress strax utanför Frövi. Initialt löd larmet ...

FotoFredag: Se när de små grävlingsungarna busar runt

För två veckor sedan, när jag var på väg till ett ställe för att fotografera, så fick jag syn p...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.

9 juli 2025 klockan 10:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivfoto: Jennie Einarsson

Upplagt för sommarfynd och gömda skatter

I helgen 12-13 juli vankas ett ypperligt tillfälle att fynda det lilla extra och leta efter gömda skatter när Bergslagens Loppishelg går av stapeln för sjunde året i rad. Runt 200 loppisar deltar i årets upplaga som sträcker sig från Monicas loppis i Älvhöjden i norr till Uggelkilens loppis, Fellingsbro, i söder.

8 juli 2025 klockan 11:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in
Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde Raceway, ett race som skulle bli det första att genomf...
7 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Granskningen av Lindesberg: Nu är det upp till rättsväsendet – och dig!
INSÄNDARE/DEBATT: I en tidigare debattartikel ställde jag frågan "Vem granskar vem i Lindesberg?", med anledning av en medborgargranskning som avsl...
7 juli 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: 12 timmar sittande i kamouflage gav utdelning
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag ...
4 juli 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Inför kräftfisket: Kolla om Du är en vinnare!

Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.

3 juli 2025 klockan 12:03 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Hades de Vandel vinner Bergslagsloppet 2025 efter en rejäl styrkeduell mot Castor The Star. Vinnartiden blev snabba 10,4, bara en tiondel från banrekordet som sattes 2020. Foto: Anneli Lundegård

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken

2 juli 2025 klockan 23:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Sommarlovslediga ungdomar nappade på gratis ädelfiske

Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som ...

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan

Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe...

Leo Larsson, Theodor Warvelin, Felicia Falk och Malte Nilsson är fyra av ungdomarna som tagit initiativ till festivalen Solsting. Foto: Jennie Einarsson

Hillstreets ungdomar startar ny musikfestival

Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.

30 juni 2025 klockan 13:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek

Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutstä...

bildspel Uppskattat traktormuller drog stor publik

Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något ...

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg

Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när...

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar

För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal ...

FotoFredag: Midsommar i Värmland bland vilda djur

Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen ...

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”

Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.

26 juni 2025 klockan 13:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stängd tunnel förblir stängd längre än planerat
Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta meddelar Lindesbergs kommun på torsdagen.
26 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Ädla firrar på menyn när sommarlovsaktiviteter ordnas i Dalkarlshyttan
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att ...
25 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Nu skall potthålen åtgärdas
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potth...
25 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-06-24

2025-06-24

2025-06-23

2025-06-23

2025-06-23

2025-06-20

2025-06-19

2025-06-18

2025-06-17

2025-06-16

2025-06-16

2025-06-16

2025-06-14

2025-06-13

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-07-17 05:02