Pontus Östman prisas som Årets Supporter 2022 på Örebros Idrottsgala i Conventum. Foto: Hasse Persson
Chris Kläfford stod för livemusiken. Foto: Hasse Persson
Pontus Östman tar emot publikens applåder. Foto: Hasse Persson
Pontus Östman i galaminglet. Foto: Hasse Persson
LIF-representanter fanns på plats, här genom Herman Arenvang. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Pontus prisades till Årets Supporter!
Pontus Östman prisas som Årets Supporter 2022 på Örebros Idrottsgala i Conventum. Foto: Hasse Persson
Chris Kläfford stod för livemusiken. Foto: Hasse Persson
Pontus Östman tar emot publikens applåder. Foto: Hasse Persson
Pontus Östman i galaminglet. Foto: Hasse Persson
LIF-representanter fanns på plats, här genom Herman Arenvang. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Pontus prisades till Årets Supporter!
För första gången någonsin arrangerade Örebro sin första idrottsgala, som tog plats i Conventum. Trots att det var idrottarna från Örebro som skulle hyllas, så hittades även namn med anknytning till Lindesberg under galanomineringarna. Förutom fotbollstalangen Anna Sandberg, så fanns även ÖSK-älskaren Pontus Östman på plats och belönades med pris som Årets Supporter.
– Det är superstort för mig att få priset, säger Pontus.
Galaglädje, finklädda idrottare och livemusik från Idolvinnaren Chris Kläfford. Örebros första idrottsgala blev en stor succé och tippas få fortsätta att dela ut priser även under kommande år.
Flera av Örebros största idrottare fanns på plats men mitt i galaminglet fanns det även plats för namn som har anknytning till Lindesberg. Det största namnet på förhand var fotbollsspelaren Anna Sandberg som efter en rekordsäsong, var nominerad till Årets Genombrott. Dessvärre blev det inget pris för Anna, som på förhand var stolt att få bli nominerad.
– Det finns otroligt många duktiga idrottare i Örebro län så att bli nominerad är såklart skitkul, berättade Anna i en tidigare intervju till Lindenytt.
Trots att priset uteblev så bjöds det ändå på Lindeglädje!
Den 29-åriga ÖSK-älskaren från Lindesberg, Pontus Östman, lyckades nämligen att ta hem priset som Årets Supporter inför den stora galapubliken.
– Det är superstort för mig att få priset. Visst var det lite oväntat men samtidigt så hoppas man såklart på att få priset när man är nominerad. När man är nominerad så vill man såklart vinna, även om det var klart nervöst när man väntade på att de skulle presentera vinnaren, säger Pontus efter galan.
Pontus stoltserar med sina priser. Foto: Hasse Persson.
Pontus är uppväxt i Fellingsbro och har sin bostad i Lindesberg, men har alltid haft ÖSK som sitt favoritlag inom fotbollen. När han inte jobbar inom kommunen så går all ledig tid till att stötta fram ÖSK till nya framgångar.
– Exakt hur mycket tid jag lägger ner vet jag inte, men det är supermycket tid. Framförallt blir det mycket resor till olika matcher, främst bortamatcher. Samtidigt är det så extremt kul att tiden inte spelar någon roll, berättar Pontus.
– ÖSK är en fin fotbollsklubb som betyder extremt mycket för mig. Familjen är viktigast men sen kommer ÖSK. Det är en fin gemenskap bland supportrarna och jag har fått mycket kompisar därifrån genom alla åren. Tillsammans åker vi på mycket matcher, träffar mycket folk och har roligt. Det blir som en egen familj.
Från och med fredag 24 mars ändrar Lindesberg arena sina öppettider i stora entrén. Detta efter att flertalet ungdomar börjat uppehålla sig i arenan under kvällstid, utan att ha någon koppling till idrottsverksamheten.
– Det här gör vi för att minska trycket av ungdomar som hänger här, men det kommer inte påverka några träningstider, förklarar Arenachef Sharon Almström.
Efter gårdagens tuffa kvartsfinal i Vi i femman mot Karl Johans skola 5C så fick man slutligen erkänna sig besegrade. Klassens representant Julia Trostek tror att det hade mycket med tidspressen att göra.
– Vi hade bara 20 sekunder på oss att svara så det blev stressigt. Hade vi haft mer tid på oss så hade vi nog kunnat svaren på flera av frågorna som vi missade, förklarar hon.
Efter fullt tryck i arenan med 1 642 personer på läktarna, så blev det en derbyseger för LIF Lindesberg. Segern gör att LIF Lindesberg avslutar Division 1-serien som obesegrade, där säsongspremiärens oavgjorda möte mot ÖSK blev enda matchen utan full poängutdelning. Revanschen kom på hemmaplan där den orangea föreningen firande stort efter slutsignalen.
– Det känns som att det är många i laget som har väntat på den här matchen, säger Joakim Bååk.
Efter hela 35 år som tränare brinner passionen för fotbollen fortfarande lika starkt hos Aleksander Lazarevic. I en öppenhjärtig intervju berättar han om sina år inom sporten, och vad som format honom till den människa och ledare han är idag.
– Jag ville egentligen bli präst, men jag tror inte jag skulle blivit en så bra sådan, skrattar han.
Två män grovt misshandlade i natt
Natten till fredag skall två män i 20-årsåldern respektive 45-årsåldern ha blivit misshandlade i centrala Lindesberg. Gärningspersonen skall ha...
Nyligen publicerade den ideella organisationen Suicide Zero sin kommunbarometer, en undersökning som beskriver kommunernas arbete med att förebygga suicid. Kommunernas enkätsvar poängsätts och rangordnas därefter utifrån sina totalpoäng. Lindesbergs kommun deltog i år för första gången, och fick totalt 10 poäng, precis över det ”röda strecket”.
En man i 20-årsåldern har förts till sjukhus med bland annat ryggsmärtor och en sårskada i huvudet sedan denne kört av vägen utanför Rockhammar.
– Det rör sig om en mindre lastbil, som har kört av vägen och touchat ett träd. Föraren är en man i 20-årsåldern, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
På lördag går IFK Lindesberg från träning till tävling. Då spelas den första matchen i Distriktscupen, där IFK Askersund står som första motstånd. Askersund segrade lagens sista möte i fjolårets Division 5-serie, men med ny tränare i IFK Lindesberg så finns förhoppningarna på en bra säsongsinledning.
– Det känns som att vi har något bra på gång, säger Niklas Christensson.