Pontus Östman prisas som Årets Supporter 2022 på Örebros Idrottsgala i Conventum. Foto: Hasse Persson
Chris Kläfford stod för livemusiken. Foto: Hasse Persson
Pontus Östman tar emot publikens applåder. Foto: Hasse Persson
Pontus Östman i galaminglet. Foto: Hasse Persson
LIF-representanter fanns på plats, här genom Herman Arenvang. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Pontus prisades till Årets Supporter!
Pontus Östman prisas som Årets Supporter 2022 på Örebros Idrottsgala i Conventum. Foto: Hasse Persson
Chris Kläfford stod för livemusiken. Foto: Hasse Persson
Pontus Östman tar emot publikens applåder. Foto: Hasse Persson
Pontus Östman i galaminglet. Foto: Hasse Persson
LIF-representanter fanns på plats, här genom Herman Arenvang. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Pontus prisades till Årets Supporter!
För första gången någonsin arrangerade Örebro sin första idrottsgala, som tog plats i Conventum. Trots att det var idrottarna från Örebro som skulle hyllas, så hittades även namn med anknytning till Lindesberg under galanomineringarna. Förutom fotbollstalangen Anna Sandberg, så fanns även ÖSK-älskaren Pontus Östman på plats och belönades med pris som Årets Supporter.
– Det är superstort för mig att få priset, säger Pontus.
Galaglädje, finklädda idrottare och livemusik från Idolvinnaren Chris Kläfford. Örebros första idrottsgala blev en stor succé och tippas få fortsätta att dela ut priser även under kommande år.
Flera av Örebros största idrottare fanns på plats men mitt i galaminglet fanns det även plats för namn som har anknytning till Lindesberg. Det största namnet på förhand var fotbollsspelaren Anna Sandberg som efter en rekordsäsong, var nominerad till Årets Genombrott. Dessvärre blev det inget pris för Anna, som på förhand var stolt att få bli nominerad.
– Det finns otroligt många duktiga idrottare i Örebro län så att bli nominerad är såklart skitkul, berättade Anna i en tidigare intervju till Lindenytt.
Trots att priset uteblev så bjöds det ändå på Lindeglädje!
Den 29-åriga ÖSK-älskaren från Lindesberg, Pontus Östman, lyckades nämligen att ta hem priset som Årets Supporter inför den stora galapubliken.
– Det är superstort för mig att få priset. Visst var det lite oväntat men samtidigt så hoppas man såklart på att få priset när man är nominerad. När man är nominerad så vill man såklart vinna, även om det var klart nervöst när man väntade på att de skulle presentera vinnaren, säger Pontus efter galan.
Pontus stoltserar med sina priser. Foto: Hasse Persson.
Pontus är uppväxt i Fellingsbro och har sin bostad i Lindesberg, men har alltid haft ÖSK som sitt favoritlag inom fotbollen. När han inte jobbar inom kommunen så går all ledig tid till att stötta fram ÖSK till nya framgångar.
– Exakt hur mycket tid jag lägger ner vet jag inte, men det är supermycket tid. Framförallt blir det mycket resor till olika matcher, främst bortamatcher. Samtidigt är det så extremt kul att tiden inte spelar någon roll, berättar Pontus.
– ÖSK är en fin fotbollsklubb som betyder extremt mycket för mig. Familjen är viktigast men sen kommer ÖSK. Det är en fin gemenskap bland supportrarna och jag har fått mycket kompisar därifrån genom alla åren. Tillsammans åker vi på mycket matcher, träffar mycket folk och har roligt. Det blir som en egen familj.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det har nu gått en vecka sedan våldsdådet på Risbergska skolan i Örebro, som krävde 11 människors liv. Under tisdagen hölls en nationell tyst minut för att hedra de som föll offer för det fasanfulla dådet. I Lindesberg samlades ett hundratal elever och lärare vid Lindeskolan för att skänka en tanke till de som aldrig återvände hem från skolan tisdagen den 4 februari.
Efter LindeNytts artikel om det nya sopsorteringssystemet som ska införas i Lindesbergs kommun under andra halvan av 2025, har läsare reagerat på om detta verkligen inte innebär avgiftshöjningar, till skillnad från vad som stod i artikeln. Anledningen är den höjning som gjordes i samband med årsskiftet. LindeNytt har varit i kontakt med Michael Lindström, avfallsstrateg på Samhällsbyggnadsförvaltningen, för att få svar.
LIF Lindesberg flög fram i de tre matcherna som spelades. Över 1 000 personer fick se herrlaget ta sin första seger sedan december. Foto: Hasse Persson
LIF Lindesbergs Publikkrona blev en stor succé där tre matcher hade fritt inträde. Förutom det klassiska LIF-arrangemanget som fanns runt lördagen så blev det en minst sagt lyckad dag sett till sporten. Farmarlaget LIF Blå värmde upp de tidiga besökarna medan damerna följde upp med ett riktigt sekunddrama. Allt för att herrarna skulle sätta punkt med en efterlängtad seger.
– Skönt att få komma ur mörkret som vi har varit i, säger Anton Flood.
Till fredagskvällen var det fri entré till Enkronasmatchen där Guldsmedshytte SK tog sig an tabelltvåan Kumla. Råsshallen var inte långt ifrån fullsatta läktare, vilket hördes på jublet som uppstod när hemmalaget tog sig ut på isen. Publikstämningen var på topp men dessvärre blev inte resultatet lika trevligt. Förlusten kom tidigt i den tredje perioden, vilket gör att slutspelsmöjligheterna är till ända.
– Vi har haft för mycket bortfall på spelare under säsongen, säger Mathias Morén.
Med anledning av de fruktansvärda händelserna på Campus Risbergska i Örebro igår, tisdag, meddelar Lindesbergs församling att man håller öppet under onsdagen. Fram till klockan 18.00 är alla välkomna till Församlingshemmet i Lindesberg, där det finns samtalsstöd och möjlighet att tända ljus.
– Vi som kyrka är vana vid och bra på att möta människor i sorg. Det är en del av vårt uppdrag i sådana här lägen, säger Matilda Hedrén, kyrkoherde.
Efter tisdagens skjutning vid Campus Risbergska i Örebro, där ett tiotal personer omkom, beslutade Barn- och utbildningsförvaltningen i Lindesberg att personal från elevhälsan ska finnas på plats vid kommunens samtliga skolor och förskolor under onsdagen för att fånga upp elever som har behov av att prata.
En man i 25-årsåldern blev under natten till söndag stoppad av en polispatrull sedan han framfört en personbil i mycket hög hastighet på 30-väg i centrala Lindesberg. Detta skall ha skett i polisens närvaro.
Varningen: ”Ymnigt snöfall”
SMHI har utfärdat en gul varning för snöfall. Enligt prognosen kan det lokalt ge upp emot 15 centimeter på kort tid, främst i den norra lä...