Bärslaget spelade ikväll i Siggebohyttan. Foto: Ida Lindkvist
Populär premiär för Kulturkvällar
Ikväll inleddes Siggebohyttans Bergsmansgårds kulturkvällar, och premiären kom att bli en riktig succé. Först ut var Bärslaget och i en av de vackra, gamla lokalerna fick hela rummet liv tack vare fioler, nyckelharpor, munspel, gitarr och sång.
Annons
Regn droppar ligger lugnt och stilla på blommor och blad, regnet har dragit förbi och över Bergsmansgården skiner nu solen. Står man utanför den långa, faluröda byggnaden kan man från övervåningen höra medryckande folkmusiktoner, och kastas automatiskt tillbaka i tiden. Det är Bärslaget som är här och inleder gårdens första Kulturkväll. Deras besök har lockat många gäster och man har fått öppna upp fönstren för att få in lite luft i det fullsatta rummet. Ja, det är fullt så till den sista stolen som letats fram någon minut innan start, något som inte verkade helt självklart tidigare idag.
– Det såg mörkt ut, vi hade ett tiotal biljetter sålda, men nu är det helt fullt och vi har fått sätta lapp på luckan, säger Clas Thor, sommarens intendent.
Clas berättar vidare att den här lokalen som man nu är i förr i tiden användes då man skulle fira kristna kalas, såsom dop och bröllop.
– Men då kunde man hålla på att fira i tre dagar och så länge ska vi inte hålla på idag. Men vi hoppas på bra intensitet!, konstaterar Clas och överlåter scenen och uppmärksamheten åt Bärslaget.
Stor publik kvällen till ära. Foto: Ida Lindkvist
Spelmanslaget Bärslaget träffas i Lindesberg och övar under terminerna. Gänget kommer lite varstans ifrån, däribland Fellingsbro, Lindesberg, Gottsäter, Ervalla, Katrineholm, Guldsmedshyttan och Ställdalen. De inleder med några stycken efter Axel Inge, som hade sina rötter i Storå och var en av de ledande när spelstämman bildades. Det blir både ”Spikens vals” och en brudmarsch innan man spelar den finländska valsen ”Emma”, och där också kompletterar med sång.
De berättar att det även görs ny folkmusik och bara i deras Bärslaget har man tre kompositörer, där Erik Zaunschrim är en av dessa.
– Den här var inte ens värd ett eget namn, så den heter bara ”Gånglåt”, säger Erik innan gruppen tar ton.
Foto: Ida Lindkvist
Därefter följer en vals som Erik skrivit till en av sina orkesterkompanjoner, men som för kvällen inte hade möjlighet att närvara.
– Till Birgittas ära ska vi spela den här låten, den skrevs till henne till hennes födelsedag i våras, så den är pinfärsk!, deklarerar Erik.
Det är två stycken nyckelharpor med, och de får sedan inleda en låt för att man ska få höra mer exakt hur de låter, då deras ljud annars gärna drunknar i fiolerna. Sven är en av de två som spelar nyckelharpa, och han avslöjar för publiken att han för 25 år sedan byggde sin egen, vilket tog ett helt år tack vare alla små detaljer på instrumentet som ska på rätt plats.
Foto: Ida Lindkvist
Nästa Kulturkväll kommer att vara torsdagen den 23 juli, klockan 18.30. Då kommer Thomas Lundkvist från Lindesberg och framför konserten ”Jag målar en ros och lilja därhos…” Han musicerar och berättar utifrån Erik Axel Karlfeldts dikt ”Kurbitsmålaren” och Lima-målaren Kers Erik Jönssons serie med dalamålningar i festsalen.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades ...
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.