Bärslaget spelade ikväll i Siggebohyttan. Foto: Ida Lindkvist

Populär premiär för Kulturkvällar

Ikväll inleddes Siggebohyttans Bergsmansgårds kulturkvällar, och premiären kom att bli en riktig succé. Först ut var Bärslaget och i en av de vackra, gamla lokalerna fick hela rummet liv tack vare fioler, nyckelharpor, munspel, gitarr och sång.

Regn droppar ligger lugnt och stilla på blommor och blad, regnet har dragit förbi och över Bergsmansgården skiner nu solen. Står man utanför den långa, faluröda byggnaden kan man från övervåningen höra medryckande folkmusiktoner, och kastas automatiskt tillbaka i tiden. Det är Bärslaget som är här och inleder gårdens första Kulturkväll. Deras besök har lockat många gäster och man har fått öppna upp fönstren för att få in lite luft i det fullsatta rummet. Ja, det är fullt så till den sista stolen som letats fram någon minut innan start, något som inte verkade helt självklart tidigare idag.

– Det såg mörkt ut, vi hade ett tiotal biljetter sålda, men nu är det helt fullt och vi har fått sätta lapp på luckan, säger Clas Thor, sommarens intendent.

Clas berättar vidare att den här lokalen som man nu är i förr i tiden användes då man skulle fira kristna kalas, såsom dop och bröllop.
– Men då kunde man hålla på att fira i tre dagar och så länge ska vi inte hålla på idag. Men vi hoppas på bra intensitet!, konstaterar Clas och överlåter scenen och uppmärksamheten åt Bärslaget.

Stor publik kvällen till ära. Foto: Ida Lindkvist
Stor publik kvällen till ära. Foto: Ida Lindkvist

Spelmanslaget Bärslaget träffas i Lindesberg och övar under terminerna. Gänget kommer lite varstans ifrån, däribland Fellingsbro, Lindesberg, Gottsäter, Ervalla, Katrineholm, Guldsmedshyttan och Ställdalen. De inleder med några stycken efter Axel Inge, som hade sina rötter i Storå och var en av de ledande när spelstämman bildades. Det blir både ”Spikens vals” och en brudmarsch innan man spelar den finländska valsen ”Emma”, och där också kompletterar med sång.

De berättar att det även görs ny folkmusik och bara i deras Bärslaget har man tre kompositörer, där Erik Zaunschrim är en av dessa.
– Den här var inte ens värd ett eget namn, så den heter bara ”Gånglåt”, säger Erik innan gruppen tar ton.

Foto: Ida Lindkvist
Foto: Ida Lindkvist

Därefter följer en vals som Erik skrivit till en av sina orkesterkompanjoner, men som för kvällen inte hade möjlighet att närvara.
– Till Birgittas ära ska vi spela den här låten, den skrevs till henne till hennes födelsedag i våras, så den är pinfärsk!, deklarerar Erik.

Det är två stycken nyckelharpor med, och de får sedan inleda en låt för att man ska få höra mer exakt hur de låter, då deras ljud annars gärna drunknar i fiolerna. Sven är en av de två som spelar nyckelharpa, och han avslöjar för publiken att han för 25 år sedan byggde sin egen, vilket tog ett helt år tack vare alla små detaljer på instrumentet som ska på rätt plats.

Foto: Ida Lindkvist
Foto: Ida Lindkvist

Nästa Kulturkväll kommer att vara torsdagen den 23 juli, klockan 18.30. Då kommer Thomas Lundkvist från Lindesberg och framför konserten ”Jag målar en ros och lilja därhos…” Han musicerar och berättar utifrån Erik Axel Karlfeldts dikt ”Kurbitsmålaren” och Lima-målaren Kers Erik Jönssons serie med dalamålningar i festsalen.

Publicerad 14 juli 2015 klockan 20:39

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf är duon bakom Göransonska. Foto: Camilla Lagerman

Klart: Här öppnar Göransonska

I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.

8 oktober 2026 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Bild: Lindesbergs kommun

Kommunen vänder sig till folket för att tillsammans skapa ett starkt varumärke

Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.

7 oktober 2026 klockan 14:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”

En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det ...

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två t...

Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott

I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett ...

Vy över Rådhusparken. Bild: LIBO

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.

5 oktober 2026 klockan 17:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Efter två raka säsonger i Division 3 så tar IFK Lindesbergs damlag klivet upp till Division 2 till den kommande säsongen. Foto: IFK Lindesberg

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.

5 oktober 2026 klockan 08:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde ...
2 oktober 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. - Att ...
2 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Höst på riktigt!
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!
2 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Lindesberg.se har fått ett nytt utseende. Bild: Lindesbergs kommun

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.

1 oktober 2026 klockan 15:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Skärmbild som visar det meddelande som nu har polisanmälts.

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot

Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.

1 oktober 2026 klockan 11:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. ...

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar

INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september ...

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss

Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanfö...

Foto: Camilla Lagerman

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd

En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.

29 september 2026 klockan 11:24 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kraftig villabrand i Storå

JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens ...

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde ...

Beslutet: Sandströms säljs

Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande ...

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och ...

Artikel innehåller bildspel Stämningen på topp när Lindemarken gick av staplen

Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning ...

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

Foto: Jennie Einarsson

Nu är alla röster i länet räknade

I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.

25 september 2026 klockan 13:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnö...
25 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

FotoFredag: Svamptider
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp...
25 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på ...
24 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-24

2026-09-24

2026-09-23

2026-09-23

2026-09-22

2026-09-22

2026-09-21

2026-09-21

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-17

2026-09-17

2026-10-08 21:42