De två senaste åren har varit tunga för alla vid Meritor. Sedan 2011 har många fått sluta. Bara under hösten 2012 fick 350 av den fast anställda personalen gå hem från sina arbeten. Nu hoppas man att trenden har vänt.- Sedan årsskiftet har vi återanställt cirka 150 personer av de som slutade under hösten, berättar Kerstin Winge, personalchef vid Meritor.
Meritors största kund Volvo Lastvagnar, har under årets första månader ökat sin produktion efter det att efterfrågan på lastbilar ökat i Europa. Något som också direkt får positiva konsekvenser för Meritor.
– Vi kan se en stabil ökning i produktionen åtminstone för någon månad framåt, säger Kerstin Winge.
Hon vill inte lova att ökningen fortsätter över sommaren även om Volvo Lastvagnars egna prognoser talar om en ökning på cirka 15 procent under året.
– Vi lever i en cyklisk värld och erfarenheten säger oss att produktionstakten brukar sjunka under hösten, fortsätter Kerstin.
Idag arbetar 920 personer på Meritor. Drygt 770 av dessa är tillsvidareanställda, eller fast anställda som man brukar uttrycka det i dagligt tal. Övriga har en visstidsanställning som varierar i tid mellan någon månad upp till ett år. Sedan i höstas använder sig Meritor inte av inhyrd personal från bemanningsföretag utan visstidsanställer istället de man behöver.
– Vi fortsätter att anställa personal på visstid och jobbar precis med att kontakta drygt 10 personer som vi hoppas kan börja hos oss inom de närmaste 14 dagarna, avslutar Kerstin Winge.
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, lite drygt ett år senare, är varuhuset färdigt och fylls just nu på med varor inför den kommande premiäröppningen 10 september.
– Kunderna kommer få ett fint varuhus, kanske Sveriges finaste Rusta-butik. Vi tror att lindeborna är redo för Rusta, säger varuhuschef Anna Du.
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.
Under torsdagseftermiddagen kom beskedet att Baettr lägger ner sin verksamhet i Guldsmedshyttan. Med anledning av detta meddelar Linde energi att spillvärmeleveransen från gjuteriet kommer att upphöra. Detta kommer dock inte att påverka kunderna inom fjärrvärmenätet i Guldsmedshyttan och Storå, bekräftar Fredrik Jansson, affärsområdeschef för Linde Energi Värme, i ett pressmeddelande.
På torsdagsmorgonen slog Elon för första gången upp dörrarna till sin nya butik – i större kostym. Den här gången flyttade man dock inte så långt, bara till motsatt sida av byggnaden.
– Nu är vi på rätt sida, där vi vill vara. Nu är vi en del av handelsområdet på riktigt, säger Daniel Larsson.
Efter många års funderande startade Monica Karlsson upp sin efterlängtade gårdsbutik Kvarna no113 i Grimsö. Butiken, som öppnade i maj, har fått en fin start och lockat många besökare under sommarens helger. Nu väntar en höstmarknad som Monica ser fram emot.
– Det är så trevligt när det kommer besökare hit, sätter sig och fikar och surrar lite med varandra, säger Monica förväntansfullt.
När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.