Nu på lördag kommer crossbanan i Hagalund invigas och i samband med detta låter motorklubben intresserade komma och prova på att köra crosshoj på den nya banan. Alla som vill prova är välkomna till oss, meddelar Hans-Åke Johnsson som är ansvarig för bland annat knattecrossen inom klubben.
Sol eller regn. Vem bryr sig? Oavsett vad meteorologen hävdar är bra eller dåligt väder, så finns det inget väder som är dåligt när det handlar om crossåkning. Det är bara olika skoj om banan är torr och dammig i stekande solsken, eller segslirig som vid regniga dagar.
Crossbanan i Hagalund är alltså åter på väg att öppnas efter många års dvala. Arbetet med att starta upp banan på nytt inleddes år 2003, och efter hårt slit står klubben nu på tröskeln och väntar på den stora dagen.
Enligt Hans-Åke Johnsson kommer såväl vuxencyklar som knattecrossarna erbjudas till besökare som vill prova på sporten. Detta sker mellan klockan 10-13.
-Eventuellt blir vi kvar längre, det beror helt och hållet på hur många som kommer. Vi får med andra ord se hur länge vi kör på lördag, säger Hans-Åke.
Banan är inte jättesvår, men den är inte särskilt ”måttlig” för det.
-Sammanlagt sträcker den sig nästan 900 meter, men som sagt är den inte jättesvår att köra. För barnen finns även en knattebana strax intill den stora banan, förklarar Hans-Åke.
Klubben har idag ett 50-tal medlemmar och hoppas naturligtvis på att fler ska intressera sig för crossporten i Lindesberg.
-Det är många som har intresset, även bland ungdomar. Och självklart hoppas vi på att få ett antal nya medlemmar efter helgen, avslutar Hans-Åke.
Fotnot: Personer under 18 år måste ha med sig målsman.
Besök Linde MSK på nätet>>
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.