Radetzky bjöd på uppvisning efter teknikstrul

Det blev en blöt och skitig tävlingsdag som kördes när Fornaboda Travbana arrangerade sin nionde tävlingsdag för säsongen, efter ett tekniskt fel med banljudet så inledde Mattias Djuse tävlingarna genom att visa upp Radetzky, en häst som hittills bara förlorat ett lopp på svensk mark och som laddas mot större drabbningar.

Det var på förhand fina tävlingar som skulle köras under tisdagslunchen, Fornaboda Travbana stod som arrangör för det tv-sända lunchtravet där de fyra inledande loppen sändes ut till den bredare publiken i tv-sofforna och trots att regnet gjorde ett besök lagom inför dagens första lopp så skulle tävlingarna köras.

Klockan 12.20 hade samtliga ekipagen i det första loppet samlat ihop sig i sina startpositioner då det var ett voltlopp över två och ett halvt varv som skulle inleda lunchtävlingarna men i väntan på att startkommandona skulle sättas igång fick istället starten avbrytas.

Fornaboda hade drabbats av ett tekniskt fel med starten och i brist av väntetid på att tekniken skulle lösa sig fick man istället ersätta de inspelade startkommandona med att löpningsreferenten själv fick ropa ut dem, en ovanlig start men såklart bättre än inget.

Loppet kom till slut iväg och trots 40 meters tillägg så tog den unga Solvallatränaren Mattias Djuse sats mot ledningen med sin egentränade häst Radetzky, en position han fick tag i efter ett halvt varv trots en viss körning, väl i ledningen fick ekipaget bestämma tempot och efter ett jämt tempo genom loppet så släppte Mattias lite på tömmarna och gick mot en enkel seger där hästen såg ut att ha gott om krafter kvar när mållinjen passerades, detta trots att hästen inte har tävlat sedan april.

– Han är tillbaka efter ett tävlingsuppehåll där vi mest fokuserat på att träna upp honom, han kändes tröttare än vanligt under starten i april vilket gjorde att vi gav honom lite tävlingsvila, berättar Radetzkys tränare Mattias Djuse.

– Idag kändes han fin och var riktigt bra, vi fick köra en del för att ta oss till ledningen men väl där kändes det säkert och vi vann rätt enkelt, jag satt mest och kollade vart jag hade konkurrenterna på upploppet samtidigt som jag lät honom trava på i eget tempo, menar Mattias och fortsätter att berätta om hästen:

– Han är en overkligt bra häst och är mer eller mindre som att köra en bil, han är väldigt lättsam och kan gå från alla positioner vilket han bevisade för något lopp sedan då han vann från dödens, nu har han precis gått ur sin klass på V75 men planen är att han ska synas där inom en snar framtid.

I samma lopp deltog Magnus Sedells Hotter Than Hell som var det enda hemmaekipaget under de tv-sända lunchtävlingarna, hästen fick dock ett tufft lopp från samma distans som vinnaren och kom dessvärre i mål utan att få med sig några pengar till stallet.

Jorma Kontio leder på upploppet med Chicharita som sedan segrar i lopp 2 Foto: Timmy Lundegård

Tävlingarna fortsatte där det tekniska strulet som fanns i det första loppet löst sig under dagen och framåt det fjärde loppet kom en ny uppvisning.

När starten kördes igång var O’Man Flax snabbast mot ledningen, trots ledarpositionen fick de köra på en bit för att hålla sig där då det första halvvarvet gick på snabba 1.11,9, en tempotid som oftast syns i de högre klasserna.

Med det första halvvarvet avverkat så fick ”Ulf-hästen” O’Man Flax, som tränas av Ulf Stenströmer och körs av Ulf Ohlsson, bestämma tempot för resten av loppet, trots detta var det inte helt klart när hästarna svängde in på upploppsrakan för med som andra häst i andra spår hade Örebrokusken Linda Sedström fått en perfekt resa med sin häst Man Of Steel och utmanade om ledningen när mållinjen skulle passeras.
O’Man Flax hade dock för stort försprång och lyckades hålla undan från Örebrohästen som kom snabbt längre ut i banan.

– Han har varit opererad i sina knän av olika anledningar och har kommit tillbaka på ett väldigt bra sätt, jag tyckte det såg mörkt ut med halvvarvet kvar när jag märkte att Man Of Steel hade fått ett perfekt lopp där bakom men de höll ut dem bra där framme, det här är en häst för V75, berättar hästens lyckliga tränare Ulf Stenströmer direkt efter loppet.

Hammarby-älskaren Ulf Stenströmer i värmningsjobb bakom O’Man Flax Foto: Timmy Lundegård

Med detta lopp var tv-sändningarna klara, trots det fick man bevittna ännu en makalös uppvisning där Eskilstunatränaren Markus B Svedberg selade ut sin 3-åriga You To Wibb som gick mot sin andra raka seger på två starter och håller sig därmed obesegrad, något som fick hästen att bli en snackhäst runt om bland stallarna under dagen.

– Vi körde direkt mot ledningen och väl där kändes det bra, vi hade bra kontroll på loppet så trots att de närmade sig mot slutet så fanns det inga oroligheter, menar Markus Svedberg efter loppet och berättar att målet med hästen ligger i att vara med under de större loppen i höst.

Trots dessa uppvisningar så gick det värre hos hemmaekipagen, samtliga hemmaekipage blev så kallade oplacerade och fick inte med sig några pengar till sina stall men det fanns en möjlighet till seger när Jeanette Holmskov styrde ut i tredje spår med Diego Simoni men galopperade med halvvarvet kvar, detta på grund av vad som vid första blick såg ut som en påkörning från Cody D.K. som vann loppet.

– Vi bedömer att de två ekipagen möts i sin körning kan man säja, Ida Riesterer (kusk till Cody D.K.) ser sig om och går från sitt innerspår ut i andra spår i samma stund som Jeanette försöker gå från sitt tredje spår till det invändiga spåret, Ida har dock redan hunnit tagit den positionen så på så sätt möts de i körningen, berättar Fornabodas måldomare om situationen.

Istället var Frövikusken Sebastian Hedblom bäst för dagen av de Fornaboda-licensierade då han fick agera lånekusk i dagens första lopp där han slutade 5:a med sin förre detta egentränade häst Outlaw Pete som han dessutom varit med och fött upp.

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Radetzky – Mattias Djuse – 1,37
Lopp 2: Chicharita – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,51
Lopp 3: Esther Rich – Per Lennartsson – 2,40
Lopp 4: O’Man Flax – Ulf Ohlsson (Ulf Stenströmer) – 3,19
Lopp 5: Forcement – Magnus A Djuse (Martin P Djuse) – 2,89
Lopp 6: You To Wibb – Markus B Svedberg – 1,34
Lopp 7: Cody D.K. – Ida Riesterer (Therese Gillberg) – 4,93
Lopp 8: Bo Diddley – Jörgen Westholm – 2,13
Lopp 9: Hoboken Am – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 2,06

Körsvensligans aktuella ställning:
1. Jorma Kontio (7 segrar, 2 andra, 2 tredje)
2. Magnus A Djuse (5 segrar, 3 andra, 1 tredje)
3. Oskar J Andersson (4 segrar, 5 andra, 2 tredje)
4. Marcus Lilius (4 första, 2 andra)
5. Torbjörn Jansson (2 segrar, 5 andra)

Nästa tävlingsdag: Torsdag 23:e juli med första start kl. 12.20

Publicerad 14 juli 2020 klockan 19:27

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Kommentarer
Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Per Sander och Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Första hyreskontrakten klara för gamla Kristinaskolan

Arbetet med att förvandla den gamla Kristinaskolan i Lindesberg till bostäder är i full gång, och nu har även de sju första lägenheterna fått sina kontrakt påskrivna. Inflyttningsdatum är satt till 31 maj 2024, något som Per Sander på Lindesbergs Fastigheter är övertygad om att de kommer att hålla tidsmässigt.
– Vi räknar med att närmare 20 av lägenheterna ska vara så gott som klara fram till jul, berättar han.

8 december 2023 klockan 09:39 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Fotograf: Patrik Svedberg

Man i 60-årsåldern döms till fängelse för grov våldtäkt mot barn

Den man i 60-årsåldern från Lindesbergs kommun, som i juni frikändes från åtal gällande grov våldtäkt mot barn, har nu dömts till fängelse i 6 år och 6 månader vid Göta Hovrätt. Mannen ska dessutom betala 640 000 kronor i skadestånd till offret.

7 december 2023 klockan 09:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för Allettan

Under onsdagskvällen säkrade Lindlöven de sista poängen som krävdes för att säkra sin plats i Allettan. Truppen tog ...

Mer pengar från Lions till behövande i svåra juletider

På onsdagen fick Linde bergslags församling ett välbehövligt tillskott till kassan inför den ...

RÖL:s avvecklingsplan: 80 varv runt jorden

INSÄNDARE/DEBATT: Ta ansvar Andreas Svahn, Bechet Barsom och Jenny Steen!

Filip Nyängen och Josefina Eriksson arrangerar en dag fylld med aktiviteter och julkänsla. Foto: Camilla Lagerman

Julandan i fokus när Rejmes och Lindlöven slår sig ihop: ”Antalet utsatta blir bara fler”

Lördagen den 16 december bjuder Rejmes och Lindlövens IF in till ett gemensamt event för att sprida julstämning inför högtiden. Under dagen kommer man bland annat kunna få sin bil värderad, utmana Lindlövens A-lag i speedshooting, samt träffa självaste jultomten. Förutom barnens önskelistor tar tomten även emot julklappar som sedan skänks till behövande i kommunen.
– För någon kommer det säkert kännas bättre i hjärtat, det är jag övertygad om, säger Josefina Eriksson, platschef på Rejmes i Lindesberg.

5 december 2023 klockan 13:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

”Vaffö gör di på detta vis?”

INSÄNDARE/DEBATT: Hälso- och sjukvårdsnämnden (HSN) hade nämndmöte 16 november 2023 och då beslutade majoriteten (S, KD, C) att ge uppdraget till Hälso- och sjukvårdsförvaltningen (HS) att utifrån utvecklingsplanen återkomma till nämnden med ”En plan för att avsluta akuta kirurgiska ingrepp vid Lindesbergs lasarett.” För specialistmottagningar vid Lindesbergs och Karlskoga lasarett planeras koncentration av hela eller delar av mottagningarna till USÖ. Redan nu har halvering av IVA-platser samt begränsning av verksamhet vid laboratoriet och röntgen genomförts vid Lindesbergs lasarett. Lasarettets kök föreslås övergå från att laga maten till att få paketerad mat två gånger i veckan från USÖ. Politikerna i HSN har alltså beslutat att Hälso-och sjukvårdsförvaltningen ska ta fram planer som framför allt påverkar länsinvånarna i norra länsdelen med begränsningar i bassjukvården.

5 december 2023 klockan 10:22 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Gymnasiet får dåligt betyg – 37 procent utan examen
Ny statistik från Skolverket visar att hela 37 procent av eleverna i Lindesbergs kommun inte når gymnasieexamen efter tre år. Efter att ha granska ...
4 december 2023 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Förlust under Lindlöven och Libos familjedag
Trots en trevlig stämning i Lindehov, så blev det desto bittrare på isen. Med tre insläppta mål i boxplay följt av tre raka mål i den tredje ...
3 december 2023 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Överlägsen hemmaseger av LIF
Med en bortamatch där inget stämde för LIF Lindesberg så var det viktigt att samla ihop truppen för revansch på hemmaplan. Trots osäkra ...
1 december 2023 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Patrik Esenius kommer ha ansvar på plats, Per Sander, Peter Larsson och Daniel Forsman. Foto: Camilla Lagerman

Driven trio tar över efter Peter Larsson: ”Jag är nöjd med mitt verk”

Efter 18 år bakom spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter kliver nu Peter Larsson av som ägare, och lämnar över stafettpinnen till ett gäng drivna killar med stora visioner.
– Jag hoppas att jag kommer trivas med pensionärslivet, men det känns helt rätt att sälja till de här killarna, säger Peter.

1 december 2023 klockan 14:55 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stråkvana elever och lärare från Kulturskolan Garnalia. Foto: Privat

Världens musik samlad i en konsert: ”Väldigt kul”

Efter en höst fylld av repetitioner bjuder nu Kulturskolan Garnalia och den kulturella föreningen Spelrum in till Världsmusikkonsert. Programmet är laddat med allt från finsk polka till arabisk och latinamerikansk musik.
– Det blir verkligen blandad musik – och riktigt bra musik dessutom. Det är bara hitlåtar, så det kommer att bli väldigt kul, säger orkesterledare Anna Johansson.

1 december 2023 klockan 13:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Polisinsats utanför Lindesberg – man slagen och rånad

En man i 40-årsåldern har under fredagsförmiddagen gripits på en adress i Gusselbyområdet, ...

Lindlöven och Libo välkomnar till en gemensam familjedag

Gratis popcorn, autografskrivning och skott mot skottramp är bara några av aktiviteterna som Lindlö...

Elev grovt misshandlad – och avstängd från skolan

I slutet av förra veckan inträffade en grov misshandel i anslutning till Lindbackaskolan i Lindesberg...

Operadivan Florencia Grimaldi återvänder till sitt hemland Brasilien för att sjunga på operahuset i Manaus. Foto: Paola Kudacki / Met Opera

Unik, fantastisk och magisk opera – från Amazonas till Linde

Det är inte många dagar kvar till jul, när Folkets Hus i Lindesberg bjuder på riktig julgodis. Direkt från operahuset Metropolitan i New York sänds föreställningen Florencia en el Amazonas.

30 november 2023 klockan 09:17 av Hans Andersson Visa hela artikeln

Bortaförlust i säsongens första straffläggning

Det blev en match med få skott när Lindlöven gästade tabellfemman HC Dalen, som kämpar för en säkrad ...

Inga julbelysta träd förrän nästa år

Julbelysning är ett efterlängtat inslag när vintermörkret smyger sig på och med första advent runt hörnet är ...

Kommunen går mot ett minusresultat: ”Kommer behöva fatta väldigt tuffa beslut”

Under tisdagens sammanträde i kommunstyrelsen beslutade man att ge...

Högre vårdavgifter väntar när regionen gör enormt underskott

Då den nuvarande ekonomiska prognosen för Region Örebro län pekar på ett underskott på ...

Elon Ljud & Bild flyttar in i Elon-butik

Elon Ljud & Bild kommer att stänga efter årsskiftet - men konceptet hemelektronik kommer fortfarande finnas kvar ...

bildspel Se läsarnas egna bilder från norrskenet

Under lördagskvällen bjöds stora delar av landet på en mäktig uppvisning över himlavalvet, när norrskenets grö...

Det blev glada miner från Lindlöven efter att säkrat säsongens åttonde tre poängare. Efter att inlett med 3-0 på poängtavlan så blev det en säker seger mot Forshaga i Lindehov. Foto: Hasse Persson

Kontrollerad hemmamatch i Lindehov

Efter en bortaseger mot Tranås AIF så bjöd Lindlöven även på seger när man klev ut på hemmaisen i Lindehov. Trots många skott från gästande Forshaga IF så höll Lindlöven det kontrollerat med ett inledande 3-0 i mitten av den andra perioden. Trots mål från bortalaget, så lyckades Lindlöven att låsa matchen med fina 4-2.

26 november 2023 klockan 18:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Fångat norrskenet? Skicka dina bilder till oss!
På många platser i Mellansverige, kunde man under lördagskvällen skåda norrsken. Så även i våra trakter, där man nu på sociala medier ...
26 november 2023 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Utan skattehöjning minskar vår tillgång till sjukvård
INSÄNDARE/DEBATT: Sveriges 21 regioner räknar under nästa år med ett underskott i sina budgetar på sammanlagt mellan 20 och 24 miljarder kronor. ...
26 november 2023 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

bildspel Dubbla guld och ett silver för hemmalaget i judo-RM
Det blev en gedigen medaljskörd för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet stä...
25 november 2023 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2023-11-24

2023-11-24

2023-11-23

2023-11-23

2023-11-23

2023-11-22

2023-11-22

2023-11-22

2023-11-22

2023-11-21

2023-11-21

2023-11-21

2023-11-20

2023-11-20

Evenemangstips
Nyheter från Expressen
Polishändelser i Örebro län
2023-12-09 05:42