Om en vecka arrangeras en stor trafiksäkerhetsdag i Kvarntorp och med på plats finns rallymästarna Mats Jonsson och Johnny Johansson, som kommer låta folk få åka med när Mats låter samtliga hästar i motorn gallopera fritt genom landskapet.-Mats kör precis som om det vore en tävling, så nog går det undan alltid, ler co-drivern Johnny Johansson.
Trafiksäkerhetsdagen i Kvartorp brukar locka ett 30-tal deltagare varje gång det arrangeras. Vissa kommer i syfte att utbilda sig i ämnet trafiksäkerhet, andra för själva upplevelsen. Det händer också att ett sällskap som håller svensexa eller möhippa dyker upp.
-I regel är det oftast män som lockas till den här trafikutbildningen, säkert 8 av 10, säger Johnny Johansson.
Det hela pågår i fem timmar och deltagarna får besöka tre olika stationer under dagen.
-Det är en väldigt intressant och viktig utbildning som Trafikcenter erbjuder under dessa fem timmar. Faktum är att jag själv fått ett samtal från en deltagare som hävdade att han lyckades undvika en älgkollision tack vare den här utbildningen, säger Johansson.
Deltagarna får alltså prova på scenariot ”viltolycka”, dvs ett broms- och undanmanöverstest som sker under realistiska förhållanden. En annan station låter föraren genomgå en halkkörning.
Men det är ändå upplevelsen med Mats Jonsson som alla pratar om.
-Vi låter ju folk åka med i rallybilen när Mats kör en avlyst rallysträcka och det är väldigt, väldigt uppskattat. Folk blir helt lyriska, ler Johnny Johansson.
För mer info: besök www.matsjonsson.com
Fotnot: Mats Jonsson och Johnny Johansson leder SM i sin klass och vann senast Sydsvenska Rallyt med bravur. Tre deltävlingar återstår i SM.
Sedan tidigt på fredagsmorgonen har en större polisinsats ägt rum på en adress i södra kommundelen. Detta sedan ett spädbarn anträffats död i en bostad. Två personer greps i samband med insatsen och har under dagen anhållits misstänkta för vållande till annans död.
– Just nu vet vi inte om barnet har dött av naturliga orsaker eller om ett brott har begåtts. Det har genomförts en teknisk undersökning och vi kan i nuläget inte utesluta brott, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Leja gruvfält har en mycket gammal historia och är känd redan så långt tillbaka i tiden som från 1500-talet. Här finns fantastiska ruiner väl bevarade trots att det gått över 100 år sedan gruvan lades ner.
– Troligen beror det på att man direkt monterade ner allt maskineri och rev byggnaderna när gruvan lades ner. Det är inga byggnader som har stått kvar och rasat och rivit omkull något, därför står betongfundamenten ganska intakta, förklarar Magnus Jerlström från Kultur- och fritidsenheten som håller sin allra första visning av det spektakulära området. LindeNytt var med på plats för att ta del av de historiska berättelserna om gruvan och dess arbetare.
Med fantasyboken ”Sagan om Fornrike” gör Marika Söderström från Vasselhyttan debut som barnboksförfattare. I boken, som skildrar en värld fylld av fantasi och magi, finns även en viktig underliggande mening.
– Budskapet handlar om att vi alla är lika mycket värda, förklarar Marika.
Komikerduon Magnus Betnér och Henrik Nyblom tar med sig sin sprillans nya show ”Puss & Kram” till Lindesberg den 10 september. Föreställningen, som blir ett av de allra första stoppen på den kommande turnén, hålls på Riff Musik Bar i Lindesberg, som är mycket glada över att välkomna duon på sin scen.
– Vi är superglada att lyckas få hit såhär stora namn med tanke på våran lilla lokal, säger Johan Eriksson.
Midsommarkarnevalen i Ramsberg bjöd på ett sprakande färgglatt tåg med inslag av hockeylag, Korpspel och allt man kan tänka sig däremellan. Trots att temperaturen fullkomligt sköt i höjden så fylldes hela Ramsberg med besökare för att äntligen få ta del av festligheterna igen efter ett långt pandemiuppehåll. LindeNytt fanns självklart på plats för att kunna bjuda på ett stort bildspecial.
Fri entré, väl använda gratisbussar och trettio plusgrader. Det var travfest på Fornaboda när banan arrangerade sina årliga midsommartävlingar, där publiken fyllde gräset med sin närvaro. Midsommarloppet stod som varje år i fokus, där kuskande Per Lennartsson tog sin fjärde dagsseger när han körde in Nora-hästen Lord Horse till en bekväm seger.
Det har gått närmare två år sedan Charlotte Lundell tog över husdjursbutiken Kotten & Co efter Sara Lindlöf, och mycket har hänt under den tiden. Bland annat har man renodlat butikens sortiment och vidareutvecklat trimmet, som fått en ökning med närmare 40 procent. Nu ser man fram emot en härlig sommar och passar på att komma med lite tips inför de riktigt varma dagarna.
– Det här är det roligaste jag har gjort, helt annorlunda mot det jag har gjort förut och ingen dag är den andra lik, säger Charlotte med ett stort leende.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är intressant hur kommunpolitikern Bengt Storbacka försöker att rikta fokus mot privatiseringar istället för att prata om de verkliga problem som råder på det sjukhus som finns i hans kommun. Storbacka vill hellre prata om hur det ser ut i andra regioner, inte minst i Stockholm. I sammanhanget kan man då påpeka att Region Stockholm har kortast operationsköer i landet. Faktum är att Bengt Storbacka inte har något mandat när det kommer till sjukvården i regionen utan det är hans partikollegor Andreas Svahn och Karin Sundin som har det. Samma S-regionpolitikerna som stängde nattakuten för något år sedan.