När frågan om en eventuell stängning av plankorsningen vid Lidl kom upp i höstas, blev det omedelbart en sak som kom att kritiseras av såväl allmänheten som av intresseorganisationer. Bland annat ansågs det bli ett hinder för rörelsehindrade att låta bygga en gång- och cykelbro. Nu har Lindesbergs kommun har tagit fram ett förslag, som man menar skall tillgodose allas behov om det blir aktuellt att stänga korsningen.
Bakgrunden till det hela är att Trafikverket för drygt ett år sedan vände sig till Lindesbergs kommun med en förfrågan om att låta stänga plankorsningen. Detta då Trafikverket vill kunna förbättra kollektivtrafiken genom att ha samtidiga tågmöten genom Lindesberg. I samma stund erbjöd man sig att stå för kostnaderna för en gång- och cykelbro över spåren, som skall ge allmänheten samma möjlighet som idag, att ta sig över just här.
Nu har Lindesbergs kommun lagt fram ett förslag på hur man anser att en sådan gång- och cykelbro bör utformas för att tillgodose allas individuella behov.
– Vi har diskuterat många olika lösningar fram och tillbaka, för att slutligen landa i det här. Själva grunden är ett konsultförslag, som vi har modifierat för att det skall vara så funktionellt som möjligt, så att alla kan ta sig över här, förklarar Gunnar Jaxell på Lindesbergs kommun.
Kommunens krav är att gång- och cykelbron erbjuder allmänheten tre olika sätt att ta sig över på: via ramp, trappor eller hiss.
Inom kort skall förslaget presenteras på kommunens hemsida – samtidigt håller man ärendet öppet för synpunkter under januari månad ut.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.