När frågan om en eventuell stängning av plankorsningen vid Lidl kom upp i höstas, blev det omedelbart en sak som kom att kritiseras av såväl allmänheten som av intresseorganisationer. Bland annat ansågs det bli ett hinder för rörelsehindrade att låta bygga en gång- och cykelbro. Nu har Lindesbergs kommun har tagit fram ett förslag, som man menar skall tillgodose allas behov om det blir aktuellt att stänga korsningen.
Bakgrunden till det hela är att Trafikverket för drygt ett år sedan vände sig till Lindesbergs kommun med en förfrågan om att låta stänga plankorsningen. Detta då Trafikverket vill kunna förbättra kollektivtrafiken genom att ha samtidiga tågmöten genom Lindesberg. I samma stund erbjöd man sig att stå för kostnaderna för en gång- och cykelbro över spåren, som skall ge allmänheten samma möjlighet som idag, att ta sig över just här.
Nu har Lindesbergs kommun lagt fram ett förslag på hur man anser att en sådan gång- och cykelbro bör utformas för att tillgodose allas individuella behov.
– Vi har diskuterat många olika lösningar fram och tillbaka, för att slutligen landa i det här. Själva grunden är ett konsultförslag, som vi har modifierat för att det skall vara så funktionellt som möjligt, så att alla kan ta sig över här, förklarar Gunnar Jaxell på Lindesbergs kommun.
Kommunens krav är att gång- och cykelbron erbjuder allmänheten tre olika sätt att ta sig över på: via ramp, trappor eller hiss.
Inom kort skall förslaget presenteras på kommunens hemsida – samtidigt håller man ärendet öppet för synpunkter under januari månad ut.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.