När frågan om en eventuell stängning av plankorsningen vid Lidl kom upp i höstas, blev det omedelbart en sak som kom att kritiseras av såväl allmänheten som av intresseorganisationer. Bland annat ansågs det bli ett hinder för rörelsehindrade att låta bygga en gång- och cykelbro. Nu har Lindesbergs kommun har tagit fram ett förslag, som man menar skall tillgodose allas behov om det blir aktuellt att stänga korsningen.
Bakgrunden till det hela är att Trafikverket för drygt ett år sedan vände sig till Lindesbergs kommun med en förfrågan om att låta stänga plankorsningen. Detta då Trafikverket vill kunna förbättra kollektivtrafiken genom att ha samtidiga tågmöten genom Lindesberg. I samma stund erbjöd man sig att stå för kostnaderna för en gång- och cykelbro över spåren, som skall ge allmänheten samma möjlighet som idag, att ta sig över just här.
Nu har Lindesbergs kommun lagt fram ett förslag på hur man anser att en sådan gång- och cykelbro bör utformas för att tillgodose allas individuella behov.
– Vi har diskuterat många olika lösningar fram och tillbaka, för att slutligen landa i det här. Själva grunden är ett konsultförslag, som vi har modifierat för att det skall vara så funktionellt som möjligt, så att alla kan ta sig över här, förklarar Gunnar Jaxell på Lindesbergs kommun.
Kommunens krav är att gång- och cykelbron erbjuder allmänheten tre olika sätt att ta sig över på: via ramp, trappor eller hiss.
Inom kort skall förslaget presenteras på kommunens hemsida – samtidigt håller man ärendet öppet för synpunkter under januari månad ut.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.