Arkivbilder. Foto: Fredrik Norman

Region Örebro läns förslag på besparingsåtgärder – de äldre drabbas!

INSÄNDARE/DEBATT: Alltmer går sjukvården mot centralisering och länskliniker. Nu tas ytterligare ett steg i Region Örebro län mot centraliseringen med fortsatt nedmontering av Lindesbergs lasarett. Förslaget innebär i korthet, för Lindesbergs lasarett, att all akutkirurgi och akutortopedi stängs samt att specialistmottagningar (ögon, öron, hud och gyn) koncentreras till Örebro. Den psykiatriska slutenvårdsavdelningen har redan stängts och två av fyra IVA platser stängs från december.

Förslag finns också att Vårdcentralerna skall samverka med öppettider och utbud. Eftersom ambulanser måste nyttjas i större utsträckning för transporter mellan sjukhusen med dessa föreslagna åtgärder kommer väntetiderna på ambulanser att öka. Förslaget innebär också längre resväg till akutsjukvård (kirurgisk och ortopedisk) oavsett transportsätt. Både lägre resväg och ökad väntetid på ambulanser får som påföljd stor risk för försenade behandlingar av akuta sjukdomstillstånd, ex vis är tidsfaktorn av avgörande betydelse vid stroke och hjärtinfarkt.

Med stängning av specialistmottagningarna i Lbg och Karlskoga innebär det att patienter nödgas resa, många gånger, långväga för besök vid dessa mottagningar. Allmänna kommunikationer kan ofta inte nyttjas av hälsoskäl men inte heller p.g.a. hög ålder som mer eller mindre påverkar olika funktioner. Dessutom finns knappt bussar i norra länsdelen, inte heller taxi på icke kontorstid. Det förutsätter att vänner/anhöriga står för transporter eller att man har färdtjänst/sjukreseintyg. Många äldre har varken närstående som kan bistå eller färdtjänst/sjukreseintyg.

Sammanfattningsvis anser vi att invånarna i norra länsdelen och framför allt de äldre, drabbas hårt av denna nedmontering av Lindesbergs lasarett. Vi är starkt oroade för konsekvenserna för de äldre i norra länsdelen:

– Ökad risk för akut förvirring som ökar vid förflyttningar mellan enheter. Risk att hälsan äventyras och att vårdtiden förlängs.
– Ökad risk att inte få behandling av stroke i tid med onödiga funktionsnedsättningar och värsta fall död som följd genom förlängd väntetid på ambulans.
– Ökad risk att hjärtinfarkt och många andra sjukdomstillstånd där tidsfaktorn har betydelse inte hinner behandlas i tid genom förlängd väntetid på ambulans.
– Ökad risk att drabbas av vårdskador när övergångarna i vården blir flera.
– Ökad risk att äldre måste avstå besök på specialistmottagning om de saknar transportmöjligheter.
– Ökad risk att besök av närstående under sjukhusvistelse uteblir p.g.a. långa resvägar. Lång resväg ökar också risken för oro hos anhöriga som inte kan besöka sin sjuka tex make/maka.
– Ökad risk för sämre tillgång till primärvård.
– Ökad risk att helhetssyn och kontinuitet förloras, en patientsäkerhetsrisk, när patienter skall vårdas utifrån organ och organisation och inte efter person.

Vi motsätter oss föreslagna nedmonteringar av sjukvården i norra länsdelen där det främst handlar om bassjukvård (dvs mindre komplicerade och vanligt förekommande vårdåtgärder). För förslaget som ligger, har ännu inte någon risk- eller konsekvensanalys redovisats, inte heller ekonomiska konsekvenser. Det har i ett flertal artiklar och insändare beskrivits att stängning av akutkirurgi och akutortopedi inte ger besparingar. Försök har gjorts tidigare med stängning nattetid av dessa verksamheter där det visade sig bli snarast ökade kostnader. Vi anser att förslaget inte överensstämmer med Hälso- och sjukvårdslagen som säger att målet med hälso- och sjukvården är en god hälsa och en vård på lika villkor för hela befolkningen. Lagen säger också bl.a. att patientens behov av trygghet, kontinuitet och säkerhet ska tillgodoses, vården ska vara lättillgänglig och organiseras så att vården kan ges nära befolkningen. Endast ”Om det är motiverat av kvalitets- eller effektivitetsskäl, får vården koncentreras geografiskt”.

Vi anser inte att förslaget innebär en vård på lika villkor för länets medborgare där äldre , multisjuka är särskilt sårbara. Vi anser inte heller att förslaget uppfyller patienters behov av trygghet, kontinuitet, säkerhet, blir lättillgänglig eller ges nära innevånarna.

Lars Idstam och Christer Palm – SPF Seniorerna
Reidar Johansson och Jerry Elvin – PRO

Publicerad 7 november 2023 klockan 08:59

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn

23 juli 2026 klockan 13:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Cyklist i 70-årsåldern påkörd i centrala Lindesberg

UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras

23 juli 2026 klockan 11:33 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

”Vilka är det som varit oärliga Sundman och Andersson?”

SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den ...

Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg

Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla...

Vänsterpartiets löften är inte vatten värt

REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Vänsterpartiet Lindesberg fortsätter verka för att akutkirurgi natt skall vara kvar

REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!

21 juli 2026 klockan 11:50 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid ...
20 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Far och son fixar truckerfest
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett ...
17 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: Surt sa räven…
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av...
17 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Martin skapade magi under årets varmaste kväll

Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.

16 juli 2026 klockan 00:23 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Lista: Se vilka som har lottats ett kräftfiskeland

Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.

14 juli 2026 klockan 12:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”

Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg - Solsting. Den 25 juli fylls innergå...

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland ...

Foto: Fredrik Norman

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen. 
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.

10 juli 2026 klockan 09:37 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra ...

Martin Almgren blir programledare – i radio

Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där ...

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Dr...

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”

FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan

Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax ...

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. ...
1 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter "betydande kostnadsutmaningar” för ...
30 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027. – Det är mycket glädjande...
30 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-29

2026-06-29

2026-06-29

2026-06-26

2026-06-26

2026-06-25

2026-06-25

2026-06-24

2026-06-24

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-22

2026-06-22

2026-07-23 20:16