Piri-Piri segrade i årets upplaga av Lindesbergs Stora Pris Foto: Anna Frössevi

Rekordtid i Lindesbergs Stora Pris

Debutantsegrare, hemmaseger och strålande sol! Fornabodas ponnytravdag bjöd på tio intressanta ponnylopp, som alla slutade med mycket glädje. I ett av huvudloppen, Lindesbergs Stora Pris, kryddades det dessutom med snabba fartresurser. Segrande Piri-Piri vann nämligen loppet på den hittills snabbaste tiden, i loppets historia.

Inte ett moln hittades på himlen när Fornaboda körde sin årliga ponnytravsdag. Tio lopp fanns med i programmet under lördagen, där banans två klassiska ponnylopp, Lindesbergs Lilla och Stora Pris, skulle köras.

Den pågående pandemin har däremot satt sina spår under årets inledande ponnytravsäsong. Inför Fornabodas ponnytravtävlingar var det enbart kuskar födda tidigast år 2002, som gavs möjlighet att tävla. Även de tillresande hade begränsats, där det enbart var ekipage från de närmsta banorna som var välkomna att starta. Begränsningar som kommer att ändras från den första juni.

Trots restriktioner blev ett av dagens huvudlopp, Lindesbergs Stora Pris, fyllt av fina namn. Fjolårets femårsstjärna, Gransjöns Tornado, hittade till ledningen med varvet kvar till mål efter tjugo meters tillägg. Trots 120 meters tillägg, visade Solvalla-tränade Piri-Piri sig däremot vara starkast och gjorde upploppet odramatiskt.

– Han kändes jättefin idag och jag tyckte att segern kändes klar redan vid upploppets början. Han har en sådan härlig inställning som gör att han är så bra som han är. Nu får vi se vart vi kommer att anmäla ut härnäst, då det är rätt dåligt med lopp för honom, säger Julia Smedman som inte stänger dörren för de större loppen:

– Eliten lockar ju såklart alltid men vi får se vart vi hamnar.

Vinnartiden för Piri-Piri skrevs till snabba 1.44,6, loppets hittills snabbaste vinnartid.

I shettisarnas version av loppet, Lindesbergs Lilla Pris, var det en trio som gjorde upp om vinnarkransen. Gransjöns Rex från Eskilstuna öppnade snabbast, men utmanades direkt av Örebrohästen Smedens Axl Rose. Segern gick däremot till Mantorp där Månstorps Snygging, trots en seg inledning, segrade stort.

Månstorps Snygging segrade Lindes Lilla Pris 2021. Foto: Barbro Lindell

– Han är rätt segstartad och gillar egentligen inte ryggar, så det gäller att få fram honom direkt. Jag hade inte några stora förväntningar på seger men skulle jag få honom till ledningen så trodde jag ändå på en viss chans, säger segerkusken Engla Johansson.

Ledning blev det. Med 600 meter kvar till mål kom attacken via tredje spår, där man lyckades att ta sig förbi sina invändiga konkurrenter.

– Jag tänkte inte så mycket under loppet utan körde mest framåt. Jag hade rätt mycket kvar att köra med, så när vi låg i ledningen vid upploppet så förstod jag att vi skulle vinna. Han är lite smårädd om huvudet så jag fick bära segerkransen i segerdefileringen, berättar Engla som gör sin sista säsong som shettiskusk.

– Med tanke på att det är min sista shettissäsong så ville jag anmäla ut till lopp så fort som möjligt. Det är såklart tråkigt men det ska bli kul att köra russ. Tanken är att jag redan i år ska köra ett av våra två russ som vi har hemma.

Halvvägs genom tävlingsdagen bjöds det dessutom på dagens enda hemmaseger. Med en bra start kunde Isabella Jansson Wiklund, landets segerrikaste ponnykusk från ifjol, köra sig till ledningen med egentränade L.A.Exclusive. Väl där fick konkurrenterna det omöjligt att ta ikapp sina tillägg.

– ”Vivan”, hon kan! Hon var bra idag, hon sänkte 8,5 sekunder och jag tror att det finns fler sekunder att sänka, säger en nöjd Isabella Jansson Wiklund.

– Hon har tränat bra under vintern där jag tränar henne tre gånger i veckan. Mestadels så tränar jag henne på skogsvägarna där hemma, främst för att hålla henne lugn, då fartresurserna redan finns i kroppen.

Vinnartäcken delades ut till varje vinnare Foto: Timmy Lundegård

Succé för debutanter: ”Alla i stallet var rätt chockade”
Mellan de två huvudloppen kördes ett autolopp för russ. Åtta hästar kom till start där dramatik utspelade sig genom en omstart, efter att startbilens vinge skrämt ett av de yttre ekipagen till galopp. Starten återkallades och när loppet kom iväg, var det en färsk debutant som stal rampljuset.

14-åriga Hanna Örnell från Rättvik fick den snabbaste starten med Hults Shamira, tränad av sin kusin Felicia Örnell. Därifrån släppte man inte förbi sig något ekipage, vilket resulterade i Hannas första seger, i första starten.

– Jag tog min licens under året och lånade Shamira av Felicia under hela licenskursen. Vi har tränat tillsammans under vintern, så det blev att jag senare fick köra mitt första lopp med henne också. Jag fick ut min licens i april så att det skulle gå så här bra direkt, var det nog ingen som trodde. Första starten brukar oftast inte sluta med seger, så alla i stallet var rätt chockade, säger Hanna som ändå kände sig lugn på förhand.

– Jag känner personligen att autostart är enklare så det var inget speciellt med starten. Det kändes bra, vi fick tidigt en liten galopp men det gick snabbt framåt därefter. Jag tänkte inte så mycket på att vi låg i ledningen, jag var mer fokuserad på loppet och körde bara på framåt, berättar vinnarkusken som kommer att fira segern med tårta under morgondagen.

Fler debutanter hittades på travbanan under dagen. I samma lopp gjorde nämligen hemmakusken Anna Hell debut som russkusk. Efter över 90 gjorda lopp med shettisar, gjordes russdebuten på hemmaplan som catchdriver bakom Guldhagens Cola. En debut som slutade med en tredje plats.

– Jag är jättenöjd med debuten! Det gick lite snabbare att köra russ jämfört med shettisar, men ändå är det nog den första gången som jag inte har varit så nervös inför ett lopp. En tredje plats tycker jag ändå var lite överraskande, berättar Anna efter loppet.

Med debut bakom större hästar än vad Anna är van vid, samt att loppet kördes med autostart, något som vissa ponnykuskar kan ses som ett stressmoment. Så höll Anna fokuset hela loppet igenom:

– Jag hade inga större tankar på starten, jag hade snarare tankarna på hästen. Han var stark och pigg så jag hade som mål att hålla honom i både lugn och i trav hela vägen. Det är garanterat ingen häst som man får drivningsbestraffningar för.

Anna Hell bakom Guldhagens Cola Foto: Anna Frössevi

Ponnytravets vinnare:
Lopp 1: Månstorps Varenne – My Bjurman – 2.34,9
Lopp 2: Månstorps Snygging – Engla Johansson – 2.23,9
Lopp 3: Hults Shamira – Hanna Örnell (Felicia Örnell) – 2.05,6
Lopp 4: Piri-Piri – Julia Smedman (Joakim Smedman) – 1.44,6
Lopp 5: Rosenbergs Roxette – Nellie Gradling – 2.29,7
Lopp 6: L.A.Exclusive – Isabella Jansson Wiklund – 2.43,3
Lopp 7: Orcan – Linnea Tysklind – 2.09,8
Lopp 8: Gransjöns Narnia – Albin Peterson – 2.57,4
Lopp 9: L.A.Simply Red – André Olofsson – 2.40,4
Lopp 10: Hercules S.Z. – Emma Åberg – 2.08,7

Publicerad 29 maj 2021 klockan 22:56

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Första snön och mina första snösparvar

I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.

28 november 2025 klockan 18:10 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Foto: Anna Fryxell

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”

Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).

28 november 2025 klockan 13:37 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”

Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – ...

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”

Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans ...

Linda Sköldenström. Foto: Anna Fryxell

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.

26 november 2025 klockan 15:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

extra


Martin Stenmarck är på plats i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.

25 november 2025 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall...
25 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Premiär för butiksägaren Charlotte Lundell på Charlottenlund: ”Jag blir väldigt känslosam”
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ...
25 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...
25 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.

24 november 2025 klockan 21:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.

24 november 2025 klockan 20:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Bj...

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder

Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors ...

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet - bland annat i norra länsdelen.

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en ...

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen

Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för ...

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida...

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell ...

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?

INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insä...

Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.

20 november 2025 klockan 11:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i ...
20 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är ...
19 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt ...
18 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-15

2025-11-15

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-13

2025-11-28 21:56