Ren glädje inför premiären av föreställningen Ren Aska
Efter två inställda premiärer är det snart dags för Kulturskolan Garnalia att bjuda in publiken på en fängslande resa genom två världar i musikteatern ”Ren Aska”.
– Vi övervägde faktiskt att lägga ned den här produktionen efter två inställda premiärer, men nu känns det roligt att det äntligen blir av! berättar teaterpedagog Stefan Jansson.
Den 23 oktober är det premiär för Kulturskolan Garnalias senaste uppsättning, Ren Aska. Musikteatern skulle dock haft premiär redan i februari i år, men fick skjutas upp på grund av pandemin.
– Först skulle den haft premiär i februari, sedan sköt vi upp den till april, som nu blivit oktober. Några av eleverna har hunnit ta studenten, några har trillat ifrån och några har tillkommit, men huvuddelen av ensemblen är kvar, säger Stefan.
Stefan Jansson, teaterpedagog på Kulturskolan Garnalia. Foto: Privat
Föreställningen Ren Aska handlar om två världar, som inte riktigt är som den vi lever i idag, men med vissa viktiga kopplingar.
I ”Ordningsvärlden” är allt kliniskt rent och alla människor jobbar på samma ställe, väldigt strukturerat. I ”Kaosvärlden” är saker raka motsatsen, det är smutsigt, saker är trasiga och allmänt kaos råder. Men några invånare i Kaosvärlden finner en väg igenom, och spännande saker börjar att hända.
– Ordningsvärlden är väldigt lik den värld vi levt i under pandemin, och den är en direkt koppling till den. Vi får följa några som arbetar för att föra de två världarna tillsammans, det är en rolig och spännande föreställning, berättar Stefan.
Den ca femtio personer stora ensemblen innefattar ungdomar från cirka 12-20 år, och de är Kulturskolans äldre elever som tillsammans genomför skolans femte projekt. Lördagen den 23 oktober klockan 16.30 är det alltså efterlängtad premiär av Ren Aska, som får totalt fem föreställningar, varav tre offentliga.
– Vi kommer inte ha riktigt fullsatta läktare, vi vill fortfarande hålla lite på avstånd eftersom vi fortfarande befinner oss i en pandemi. Alla ska kunna känna sig trygga, avslutar Stefan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Hades de Vandel vinner Bergslagsloppet 2025 efter en rejäl styrkeduell mot Castor The Star. Vinnartiden blev snabba 10,4, bara en tiondel från banrekordet som sattes 2020. Foto: Anneli Lundegård
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Jag har, som medborgare i Lindesberg, lämnat in ett formellt medborgarförslag till kommunfullmäktige. Förslaget är enkelt: att en extern och oberoende part ska genomföra en fullständig granskning av hur kommunen hanterar jäv och intressekonflikter, samt att ta fram nya, skärpta regler som förbjuder vänskapskorruption.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor som känner för att utveckla den för att något ska växa till en tradition. Det var ungefär det som hände i Ullersäter för dussinet år sedan.
– Jag får nog säga att jag är skyldig till det, säger Christofer Kärrdahl, som är sekreterare i Ullersäters bygdegårdsförening som står för arrangemangen kring det populära UllerMuller.
– Det var jag och två grannar som fick för oss att vi skulle ta traktorerna med oss och åka till Nostalgibyn och det var väl kul, fortsätter han.
Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får ...
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.
Anwar Ghoubari och Elin Olofsson välkomnar till Sommarboden. Om några få dagar kommer man resa ett 27 lvadratmeter stort tält på platsen. Foto: Jennie Einarsson
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen – då en ny brand upptäckts i det idag obebodda huset.