REPLIK: Hej Tom Persson (SD), socialnämndens ordförande i Lindesbergs kommun! 18:e augusti 2025 kom det ut en artikel som förmodligen var skriven centralt av ditt parti, då vi hittat nästan identiska artiklar som har skrivits i Sverige. Artikeln publicerades i den lokala nättidningen Lindenytt.
Hursomhelst var en av underskrifterna från Per Söderlund (SD) från Lindesbergs kommun. Artikeln handlade om att äldreomsorgen inte ska vara ett integrationsprojekt där ”
flera kommuner har dementa, försvarslösa kvinnor som utsätts för våldtäkter i sina hem eller på boenden”.
”Under många år har äldreomsorgen använts som integrationsverktyg. För att snabbt få in nyanlända i arbete har vissa kommuner målinriktat valt att rekrytera lågutbildade – ofta män från länder med en förkastlig kvinnosyn”, enligt artikeln. Även obligatoriska utdrag ur belastningsregistret nämns! Detta trots att Lindesbergs kommunfullmäktige biföll min egen motion om just det för ett antal år sedan.
21 augusti hade vi socialnämnd i Lindesbergs kommun där vi i oppositionen uttryckte vår oerhört djupa besvikelse över den nämnda artikeln som dina partivänner skrivit i lokal media. Vi blir förvånade över att dina partivänner har valt att såga Dig och den förvaltning som Du är ansvarig för. Men det som har förvånat oss mest är din tystnad!
Frågan är om Du verkligen står för det som dina partivänner skrivit!
Har du verkligen sett till att försvarslösa kvinnor utsätts för våldtäkter i sina hem eller på boenden?
Leder Du verkligen en verksamhet i vår kommun som målinriktat valt att rekrytera lågutbildade – ofta män från länder med en förkastlig kvinnosyn – till ett yrke där kroppslig närhet och tillit är avgörande?
Jag hoppas verkligen att du svarar på dessa frågor!
John Omoomian (S)
Gruppledare för Socialdemokraterna
Socialnämnden, Lindesbergs kommun
Tidigare i veckan stals ett släp i Örebro. Nu har man hittat det – i Fellingsbro.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.
Det som började som en lokal byggfirma har vuxit till ett etablerat bolag med uppdrag över hela Mellansverige. Nu har Lindesbergs Bygg landat sitt största projekt hittills: byggnationen av Hitachis nya lagerlokaler i Ludvika – 103 000 kvadratmeter till ett värde av närmare en miljard kronor.
– Det här är utan tvekan det största vi har gjort. Det känns otroligt kul, säger Johan Svensson, grundare och vd för Lindesbergs Bygg.
Två personer försökte på torsdagen att stjäla kött från en livsmedelsbutik på industriområdet i Lindesberg. Stölden genomskådades dock av personalen, som följde efter paret – vilket sedermera ledde till att polisen kunde identifiera dem.
– Det är rubricerat som ringa stöld, kommenterar Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Mikael ”Soldoktorn” Sandström berättar i sin nya bok ”Mot Alla Odds” om ett minst sagt ovanligt drama som utspelade sig på Lindesbergs lasarett i samband med invigningen av operationsavdelningen 2004. Inblandade i dramat: Soldoktorn, Drottning Silvia och Säpo.
– Säpo var skitsura, säger han till Expressen.
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje år hålls ett antal kurser i landet, bland annat i Lindesberg, där Charlotte Lundell är kurschef tillsammans med sin Pandora som får agera instruktörshund.
– Hon tycker det är jättekul att åka iväg, men får inte göra så mycket, så när hon får vara med och visa blir hon väldigt stolt, skrattar Charlotte.
När Bergsparken invigdes i januari 2020 öppnade samtidigt en utställning i byggnadens atrium. Där visas bilder och produkter från Bergbolagen, som under första halvan av 1900-talet var Lindesbergs största industriföretag och huserade på platsen. Bland annat var företaget generalagent för symaskinsmärket Elna i Sverige. Kerstin Åsbrink – vars far arbetade för Bergbolagen – minns tiden med glädje, särskilt när hon som barn besökte företaget och ”tant Elna” visade hur man kunde använda en symaskin. Nu skänker hon den leksakssymaskin hon en gång fick till utställningen. – Den är lite unik och har anknytning till Lindesberg, så jag tänkte att det kunde vara ett kul tillskott till utställningen, förklarar Kerstin Åsbrink.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.