Tre personer eftersöks av polisen sedan en mycket dramatisk och våldsam händelse vid Restaurang 2000 i fredags kväll. De tre männen hade kommit till restaurangen för att dricka öl. Men de hade inte någon som helst lust att betala notan efteråt. Detta var början på ett rent helvete som utbröt i och utanför restaurangen.
Hela 36 öl hade sällskapet beställt och druckit upp. När notan kom vägrade de betala.
-Vi bad om att de skulle betala men de vägrade att göra det. Halva summan fick vi, men resterande ca 500-600 kr vägrade de betala.
Efter en stund blev en av männen mycket aggressiv.
-Han skrek åt mig att han inte skulle betala. Vi hade andra matgäster i restaurangen som alla började titta och undrade vad som stod på.
När mannen började dra sig mot entrén gjorde personalen ytterligare försök att övertala honom om att betala resten av notan.
-Då drog han upp en kniv och hotade att skära halsen av mig, och en annan man fick en rispa på armen efter att han attackerats.
Stämningen i restaurangen var nu mycket tryckt och personalen kände stark rädsla för vad som skulle kunna hända dem och deras gäster. I detta skede gick den berusade och aggressive mannen ut till sällskapets bil och satte sig bakom ratten. Samtidigt hade personalen och 4-5 matgäster gått ut på trottoaren utanför för att se vart han tog vägen.
-Han startade bilen och körde upp på trottoaren rakt mot oss. Det var mycket otäckt och vad som helst hade ju kunnat hända.
Efter att ha försökt att köra över dem på trottoaren åkte han runt i parken och runt på trottoarer och gator i närheten av restaurangen. Detta pågick i flera minuter.
-Han körde runt i 5-6 minuter innan han och de andra försvann norrut genom stan. Så här efteråt känner man sig väldigt rädd eftersom han hotade att komma tillbaka och döda oss, berättar personalen på Restaurang 2000.
När polisen anlände hade de tre männen försvunnit ur stan. Dock tappade en av männen en mobiltelefon. Även en jacka lämnades kvar efter männen.
Polisen arbetar nu utifrån de få uppgifter som finns att utgå ifrån. Bland annat det faktum att bilens ägare är hemmahörande på västkusten. Troligtvis kommer samtliga misstänkta därifrån, kommenterar polisen. Mer än detta samt att männen är i 30-35-årsåldern och är av romerskt ursprung har inte polisen att gå på idag. Dock hoppas man på att vittnen till händelsen hör av sig snarast.
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
INSÄNDARE/DEBATT: Moderaterna Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna valde idag (17 juni) att stödja Liberalernas ledamotsinitiativ i kommunstyrelsen rörande näringslivsrankingen och näringslivsklimatet.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.
De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.
Under natten till måndag blev polisen i region Bergslagen kontaktade av polisen i region Mitt. Anledning var en pågående biljakt på E18 som fortsatte in på länsväg 249 och därmed blev ett ärende för vårt polisområde. Dramatiken fick sitt slut i höjd med Vedevåg, där man med hjälp av spikmatta fick stopp på vansinnesfärden.
– Det gick i höga hastigheter vid tillfällen, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Dinosaurier, minioner och en amerikansk president trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.