LIF Lindesberg är tillbaka i träning och Richard Eriksson är en av de spelare som återvänt från semestern. Nu ser han fram emot en tuff försäsong med mängder av träningsmatcher. Redan den här veckan spelar man de två första, när Country och Guif kommer på besök till Lindesberg Arena.
I måndags drog LIF Lindesberg igång träningarna igen efter sommarvilan. Med på planen då fanns Richard Eriksson, niometersspelaren som går gör sig redo för ännu en säsong i moderklubben. Att semestern är över och försäsongen igång är inget han har något emot.
– Det har faktiskt känts bra. Det har synts på träningarna att vi har höjt löpningen och att vi löper mera, både med boll och utan boll. Något jag tycker är helt rätt, för om vi ska tillbaka till Elitserien måste vi orka springa fortare och längre, menar Richard.
Under veckan har det blivit så pass mycket som sex träningspass, med söndagen som enda vilodag. Någon mjukstart är det med andra ord inte tal om. Själv tror Richard att det kommer bli en klart tuffare försäsong än vad laget upplevt tidigare.
Han ser en rejäl ökning mot tidigare år, både när det kommer till antalet träningar och träningsmatcher. Totalt har LIF tretton matcher inplanerade före seriepremiären den 24:e september. Laget är anmälda till tre cuphelger; en i Tyresö, en i Karlskrona och även den egenarrangerade Bergslagen Sparbank Cup hemma i Lindesberg.
– Det kommer nog att vara ganska tätt med matcher och träningar, vilket är kul. Förra året var det lite mindre men nu har de ökat på och det brukar ge resultat, förklarar Richard som tror att upptrappningen är en del av LIF:s satsning.
– Jag tror nog att det är Herman och Ola och föreningen som velat höja ribban lite grann tills i år. Nu får de mera tid också, i och med att Herman ska jobba med handboll mestadels. Det borde också ge bättre resultat om man har folk som kan lägga ner mera tid och energi på handbollen.
Redan den kommande veckan inleder LIF sitt träningsspelande. Klockan 19.30 på onsdag kväll drar försäsongen igång på allvar, då Country gästar Lindesberg Arena. Laget har spelat i division 1 och 2 de senaste säsongerna och Richard Eriksson förväntar sig ett löpvilligt motstånd.
Mer stjärnstarkt besök får Arenan på söndag. Med matchstart klockan 15.30 ställs då LIF mot Elitserie-giganten Guif. Lagen har träningsspelat mot varandra flitigt under många år och Richard ser fram emot utmaningen.
– Det blir nog givande. Vi har mött Guif ganska mycket de senaste tjugo åren eftersom de är ett bra lag att möta och man kan se vart man står. De bör vi väl inte kunna rubba nu, men det är klart att det blir kul att möta dem.
Båda veckans matcher kommer alltså att spelas hemma i Lindesberg Arena. Just att få chansen att inleda träningsmatchandet på hemmaplan ser Richard som en stor fördel. I synnerhet då laget kommer att få resa tillräckligt mycket under den säsong som väntar.
Semestern är som bekant över och nu är det full träning som gäller, något som självklart innebär en omställning för spelarna. För Richards del blir matcherna en möjlighet till att hitta tillbaka till matchtempot.
– Nu känns det mera att man vill komma igång. Känna så att alla kroppsdelar sitter och funkar som de ska, förklarar 28-åringen.
– Jag vill få in lite tempo i passningar och skott, det brukar vara skönt att få det tidigt. Handboll handlar ju ganska mycket om att hitta rytmen i spelet och i kroppen och det är nästan viktigare än att till exempel springa fort.
LIF:s två första träningsmatcher:
Onsdag 6/8 19.30 – LIF Lindesberg-HK Country
Söndag 10/8 15.30 – LIF Lindesberg-Guif
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.