På onsdagskvällen besökte riksdagsmannen Jonas Eriksson, Miljöpartiet, sin hemstad Lindesberg. Man hade bjudit in till ett öppet möte för att låta honom informera om det politiska läget i Riksdagen, träffa kommunavdelningen och få möjlighet att lyfta olika frågor tillsammans med honom. Även om Jonas numer är bosatt i Örebro och av naturliga skäl spenderar en hel del tid i Stockholm, finns hans rötter kvar i Lindesberg. – Jag är en småföretagarson från Lindesberg, konstaterar Jonas.
Den här onsdagskvällen hade Café Kingsgården dörrarna öppna för vem som helst som var intresserad av Miljöpartiet och frågor kring det.
Inne i lokalen inväntar finbesöket Jonas Eriksson, miljöpartisten som växt upp Lindesberg, de som vill sluta upp till det öppna mötet som arrangerats. Anledningarna till mötet är flera och man har som sagt valt att låta vem som helst, miljöpartist eller inte, fullmäktige eller dagdrivare; medverka och lyssna.
– Det är lite blandat, jag är för att träffa kommunavdelningen och jag tror att många är nyfikna över vad som hänt i riksdagen efter valet. Vem som helst är välkommen hit att diskutera och lyfta frågor med mig. Jag representerar ju även länet, Örebro län, säger Jonas Eriksson innan mötet ska dra igång.
För Jonas är det ingenting ovanligt med att vara i Lindesberg. Här han både föräldrarna och lillebror bosatta, och så icke att förglömma sin kusin som många känner som Mattias Eriksson, chef vid Lindesbergs Stadshotell. Men historien letar sig längre bak än så, och släkten har gjort sig kända genom att vara först med att sälja radio- och TV-apparater.
– Det var min farfar som startade Lindesbergs första radio- och tv-handel på Köpmangatan, det är femtio år sedan. Det tog min pappa och farbror sedan över, så jag är en småföretagarson från Lindesberg, berättar Jonas och ler.
Sina första sjutton år på jorden bodde han i Guldsmedshyttan, vartefter han flyttade vidare till självaste Lindesberg. Jonas fortsätter:
– Jag bodde i tio år i Lindesberg innan jag flyttade till Örebro. Jag bor nu i Örebro, i Sörbyområdet, men jag pendlar till Stockholm minst tre dagar i veckan. På gymnasiet gick jag gick fyra år teknisk, tre år i Lindesberg och så sista året i Örebro. Och jag är gymnasielärare.
Redan under gymnasietiden växte det politiska intresset och idag, flera år senare,
har nu Jonas suttit i riksdagen sedan år 2010. Och här är han idag, i hemstaden Lindesberg för att träffa partikamrater och andra, nya ansikten. För faktum är att det inte bara är inbitna miljöpartister som dykt upp, utan även andra som är nyfikna på att höra vad han har att delge den församlade gruppen människor. Det fullastade bullfatet och kaffetermosarna står och väntar på disken, men man bestämmer sig för att börja mötet innan man tar kafferast. Det ska inte bli någon långkörare, men efter mötets slut ska man än dock få möjlighet att dröja sig kvar och diskutera sina funderingar med Jonas.
– Jag är här för er, inleder Jonas och så börjar kvällens möte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.