På onsdagskvällen besökte riksdagsmannen Jonas Eriksson, Miljöpartiet, sin hemstad Lindesberg. Man hade bjudit in till ett öppet möte för att låta honom informera om det politiska läget i Riksdagen, träffa kommunavdelningen och få möjlighet att lyfta olika frågor tillsammans med honom. Även om Jonas numer är bosatt i Örebro och av naturliga skäl spenderar en hel del tid i Stockholm, finns hans rötter kvar i Lindesberg. – Jag är en småföretagarson från Lindesberg, konstaterar Jonas.
Den här onsdagskvällen hade Café Kingsgården dörrarna öppna för vem som helst som var intresserad av Miljöpartiet och frågor kring det.
Inne i lokalen inväntar finbesöket Jonas Eriksson, miljöpartisten som växt upp Lindesberg, de som vill sluta upp till det öppna mötet som arrangerats. Anledningarna till mötet är flera och man har som sagt valt att låta vem som helst, miljöpartist eller inte, fullmäktige eller dagdrivare; medverka och lyssna.
– Det är lite blandat, jag är för att träffa kommunavdelningen och jag tror att många är nyfikna över vad som hänt i riksdagen efter valet. Vem som helst är välkommen hit att diskutera och lyfta frågor med mig. Jag representerar ju även länet, Örebro län, säger Jonas Eriksson innan mötet ska dra igång.
För Jonas är det ingenting ovanligt med att vara i Lindesberg. Här han både föräldrarna och lillebror bosatta, och så icke att förglömma sin kusin som många känner som Mattias Eriksson, chef vid Lindesbergs Stadshotell. Men historien letar sig längre bak än så, och släkten har gjort sig kända genom att vara först med att sälja radio- och TV-apparater.
– Det var min farfar som startade Lindesbergs första radio- och tv-handel på Köpmangatan, det är femtio år sedan. Det tog min pappa och farbror sedan över, så jag är en småföretagarson från Lindesberg, berättar Jonas och ler.
Sina första sjutton år på jorden bodde han i Guldsmedshyttan, vartefter han flyttade vidare till självaste Lindesberg. Jonas fortsätter:
– Jag bodde i tio år i Lindesberg innan jag flyttade till Örebro. Jag bor nu i Örebro, i Sörbyområdet, men jag pendlar till Stockholm minst tre dagar i veckan. På gymnasiet gick jag gick fyra år teknisk, tre år i Lindesberg och så sista året i Örebro. Och jag är gymnasielärare.
Redan under gymnasietiden växte det politiska intresset och idag, flera år senare,
har nu Jonas suttit i riksdagen sedan år 2010. Och här är han idag, i hemstaden Lindesberg för att träffa partikamrater och andra, nya ansikten. För faktum är att det inte bara är inbitna miljöpartister som dykt upp, utan även andra som är nyfikna på att höra vad han har att delge den församlade gruppen människor. Det fullastade bullfatet och kaffetermosarna står och väntar på disken, men man bestämmer sig för att börja mötet innan man tar kafferast. Det ska inte bli någon långkörare, men efter mötets slut ska man än dock få möjlighet att dröja sig kvar och diskutera sina funderingar med Jonas.
– Jag är här för er, inleder Jonas och så börjar kvällens möte.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.