Röda Korset i Lindesberg har fått i uppdrag av Lindesbergs kommun att samordna de civila insatserna till invånare som behöver hjälp under coronapandemin.
– Vi är väldigt glada och tacksamma för samarbetet med kommunen, det gör att vi kan stå enade och hjälpa de som behöver, sade Röda Korsets ordförande Katarina Löwenbrink under torsdagens pressträff.
I dagsläget har Röda Korset ca 25-30 aktiva volontärer i Lindesberg, som regelbundet hjälper medborgare att utföra de vardagliga ting som under coronakrisen blivit svåra att klara av på egen hand.
– Vi hade en upparbetad krisplan sedan innan, så den var bara att sjösätta när det blev skarpt läge. Det som har varit svårt är att verkligen nå ut till riskgrupperna, och därför är vi jätteglada för samarbetet med kommunen, berättar Katarina och fortsätter:
– Många äldre har inte råd att få sina matvaror hemkörda från matbutikerna, vilket resulterar i att de istället går och handlar själva, något som vi absolut inte vill i dagens läge. Då kan man kontakta oss, vår hjälp är kostnadsfri och vi kan både handla mat och hämta mediciner, även till de som är sjuka.
Förutom att hjälpa till med mat- och medicinleveranser tillhandahåller man även läxhjälp, uppdaterad coronainformation på 16 språk, tolkhjälp och en stunds samtalande med en medmänniska.
– Det kan kännas ensamt och isolerat för många just nu, då kan det vara skönt att kunna ringa och prata en stund med någon som lyssnar. Vi har även övertagit väntjänstens uppdrag och hjälper till med tjänsterna som de normalt utför, berättar Katarina.
På bara några veckor har Röda Korset tillverkat och levererat ca 2800 skyddsvisir till både sjuk- och kriminalvården, där privatpersoner hjälpt till att sy skyddsutrustningen.
– Man kan komma och sy samtidigt som man kan få prata av sig om man känner ett behov. Vill man bara strosa runt i butiken ett tag är man välkommen att göra det, och om man vill finns det möjlighet att få butiken för sig själv en stund, avslutar Katarina.
För mer information om Röda Korsets hjälpinsatser klicka här.
Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhöjd stöldrisk.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.