Nu kan det snart vara slutrökt på krogen. Idag blir det med största sannolikhet, med stor ja-majoritet, fastställt i Riksdagen att det ska finnas s k rökfria bord redan vid årsskiftet. Därefter kommer det som många redan beskrivit som dödsstöten för många krogar: ett totalt rökförbud ska gälla på samtliga uteställen. Det gäller alltså samtliga restauranger, kaféer och krogar i hela landet, oavsett storlek. Förslaget ger i första hand restaurangerna själva möjligheten att erbjuda sina gäster en rökfri miljö. Skulle man inte följa direktiven kommer en ny lag om rökförbud att tvinga krogägarna till att uppnå detta mål.
På krogen GK har dagens beslut ännu inte nått fram till ägarna. Något frågande kommenterar Michel Shahrestan saken. –Det kommer inte att hålla. Blir det verkligen så att förslaget tar kraft, så lär det inte dröja länge innan en ändring kommer som åter tillåter rökning på krogen, säger Michel. Förslaget i sig är kanske väldigt bra och välmenat, men i praktiken fungerar det inte på mindre krogar och restauranger, menar han. –Nej, ser man på ytorna i vår krog t ex, så är det i stort sett omöjligt att kunna erbjuda en rökfri sektion i lokalen. Tittar vi framåt i tiden en bit, då totalt rökförbud ska träda i kraft, så lär det inte finnas någon som längre vill gå ut på krogen. Som det är idag är det säkert 80 procent av gästerna som röker. Då undrar man ju om det verkligen är motiverat att ens ta ett sådant beslut.
Fotnot:
Förslaget betyder i praktiken:
Rökfria bord fr o m 1 januari 2003
Rökförbud fr o m 2004
Stämningen var på topp – och likaså vädret, som dagen till ära bjöd på sommar i ordets rätta bemärkelse. Se när studenterna på fredagen gjorde det klassiska utspringet från Lindeskolans aula, för att på torget mötas av familjer och vänner.
Under den senaste tiden så har jag lyckats fotografera många fina bilder ur många olika scenarion varav ett scenario har länge varit en dröm att få fotografera för mig.
Fröviskolans skolavslutning fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till bildläraren Malin Lidner. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Malin ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På onsdagsmorgonen kunde Lillemor Bodman (M) och Pär-Ove Lindqvist (M) visa upp kommunens nya gästbrygga där båtägare nu kan lägga till med sina båtar under sommarens soliga dagar.
– Det här är den första, jag skulle vilja att det låg en nere vid minigolfen också, säger Lillemor.
Jag tänkte börja med att önska er alla en trevlig nationaldag. Denna veckas fotokrönika blir lite speciell. Först och främst så är det den 50:e krönikan som publiceras och sist men inte minst så fyller FotoFredag 1 år också.
Fredag 6 juni firas nationaldagen med festligheter på flera håll i Lindesbergs kommun. Det blir en dag fylld med aktiviteter och högtidliga tal av flera intressanta personer som bland annat journalisten James Savage och radiojournalisten Martin Dyfverman.
På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock fått arrangörerna, Bergslagens IF, att tänka om i planeringen.
– Eftersom det ska regna hela fredagen har vi bestämt att flytta Trollrallyt till lördagen den 7 juni istället, förklarar Ali Jamal Yassin, ordförande i arrangerande Bergslagens IF.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa några bilder som jag har fotograferat under de senaste dagarna. Det har blivit en minst sagt blandad kompott.