Pressbild. Foto: Håkan Risberg / Region Örebro län.

RÖL:s avvecklingsplan: 80 varv runt jorden

INSÄNDARE/DEBATT: Ta ansvar Andreas Svahn, Bechet Barsom och Jenny Steen!

I NA den 23 november fanns en artikel där ett möte i församlingshemmet någon dag innan i Ljusnarsberg refererades. Hälso- och sjukvårdsnämndens ordförande Bechet Barsom och vice ordförande Jenny Steen var där för att tala om den framtida ekonomin i Region Örebro Län. De sparförslag som lagts fram till Hälso- och sjukvårdsnämnden den 19 oktober med titeln en ”Utvecklingsplan för hälso- och sjukvården” diskuterades. Enligt vår uppfattning borde det heta sparplan eller rent av avvecklingsplan.

En åhörare bekymrade sig för den långa resvägen från exempelvis Yxsjöberg till Örebro om planen genomförs. Det handlar om 25 mil. Man måste även i uselt väder åka förbi Lasarettet i Lindesberg. Bechet Barsoms svar var att patienter är beredda på att åka längre till det ställe där det finns bäst vård. Indirekt har han därmed sagt att den vård som gives i Lindesberg är sämre än den i Örebro.

Det är rent trams. Det finns adekvat utrusning och personalen i Lindesberg är lika skicklig som den i Örebro. Det finns ingen utredning som visar något annat.

97 procent av alla inkommande akuta fall kan hanteras på Lindesbergs akutmottagning. Dessutom har Lasarettet i Lindesberg flera gånger legat i topp i nationella undersökningar när patienter liksom AT-läkare har bedömt vården.

Jenny Steen pratade hon också. Hon ville verkligen understryka att det inte finns några som helst tankar på att lägga ner Lindesbergs lasarett eller akuten där. Det handlar om akutkirurgin. Men enligt en utredning 2018 är ett akutsjukhus ett sjukhus som har en akutmottagning med två eller flera samlokaliserade specialiteter, till exempel medicin och kirurgi.

År 2000 gjorde kirurger från de tre sjukhusen i Örebro, Karlskoga och Lindesberg, tillsammans med en distriktsläkare, en genomgång av journaler förda för 500 inlagda patienter. 97 procent utgjordes av patienter lämpade för länsdelssjukhus såsom Lindesberg och Karlskoga.

På akutmottagningen i Lindesberg omhändertogs årligen mer än 16 000 patienter, de flesta av kirurgjouren. Av inneliggande patienter på kirurgkliniken kom 76 procent in via akutmottagningen och på medicinkliniken var det 97 procent.

Bechet Barsom sa också att ”vi skickar till och med patienter till Uppsala.” Det är mer än så. Lindesberg har till och med, efter överenskommelse med Örebro, fått hjälp i Helsingfors.

Vi kan inte nog betona den stora betydelse som lasarettet i Lindesberg har för befolkningen och för den regionala utvecklingen. Bechet Barsom måste be om ursäkt för att han i Ljusnarsberg antydde tvivel om Lindesbergs lasarett.

Vi fruktar att regionråden genom att ha kastat fram tanken på nedläggningar pressar personal att söka sig till andra arbetsplatser. Efter något år kan regionråden säga att det inte går att starta om sjukhuset eftersom det fattas personal! Samtliga lokala partier i Lindesberg har sagt att de vill ha kvar sitt lasarett.

I dagarna samlas världens ledare i Dubai för att diskutera hur vi kan hålla jordens temperatur nere och rädda miljön genom att minska utsläppen från bland annat transporter. I det så kallade Parisavtalet enades världens länder om att hålla den globala ökningen av medeltemperaturen väl under två grader jämfört med förindustriell tid. Nu har man varit uppe i 2,06 graders ökning. Det har orsakat exceptionell torka, skogsbränder och stormar på stora delar av planeten. Det bekymrar oss och borde bekymra Andreas Svahn, Bechet Barsom och Jenny Steen. Unga runt om i världen är rädda och de är ledsna för att vuxna inte tar sitt ansvar.

Vår hälso- och sjukvårdsnämnd vill öka resandet med bil motsvarande 81 varv runt jorden varje år för boende i norra och västra Örebro län.

Peter Larsson, Linde Bilskadecenter
Peter Jilke, kirurg
Ingemar Engstrand, öron-näs- och halsläkare
Reidar Johansson, PRO
Lars Idstam, SPF

Publicerad 6 december 2023 klockan 08:46

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.

21 maj 2026 klockan 13:48 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.

21 maj 2026 klockan 11:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!

INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare...

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC

REPLIK: Willhelm Sundman, (L), <a href="https://lindenytt.com/nyheter/lat-dem-inte-lura-dig-igen/" target="...

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista ...

Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.

18 maj 2026 klockan 12:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Guldsmedshyttans Musikkår

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.

18 maj 2026 klockan 10:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ibland, om det är en lång promenad till...
15 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
14 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar...
14 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.

13 maj 2026 klockan 17:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Christer från Hyrmaskiner visar hur en spik ska dras. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.

13 maj 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i ...

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På ...

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.

11 maj 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. ...

Låt dem inte lura dig igen

INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de ...

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder

I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På ...

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av ...

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande...

Martin Almgren, Jesper Hugosson, Niklas Dahlgren, Andreas Wård och Nicklas Jansson utgör Rock N Roll Experience. Foto: Camilla Lagerman

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.

7 maj 2026 klockan 18:02 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Garage med fordon och solpaneler i brand
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden. - Jag har en uppgift om att det...
7 maj 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Krog kan bli av med tillståndet – nu skärper man rutinerna inför helgens stora fest
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet...
7 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Kvinna skadad i explosion på fabrik
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård...
7 maj 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-06

2026-05-06

2026-05-05

2026-05-04

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-04-30

2026-04-29

2026-04-28

2026-04-28

2026-04-27

2026-04-27

2026-05-21 16:25