I samband med Vinterspår delas det första stipendiet ut från Keramiker Gunilla Dovstens Minnesfond. Foto: Privat
Saknad kulturprofil hedras med minnesfond
I slutet av 2022 gick den mycket uppskattade keramikern och konstnären Gunilla Dovsten bort efter en tids sjukdom. För att hedra hennes minne delas det första stipendiet ur Keramiker Gunilla Dovstens Minnesfond ut under Vinterspår 2024.
– Hon var en nyfiken och varm person med ett stort intresse av andra konstutövare. Vi vill använda hennes arv för att stötta unga konstnärer som verkar för samma anda, säger dottern Karin Dovsten Fjellman.
I början av 80-talet flyttade Gunilla Dovsten från Torshälla utanför Eskilstuna till Lindesberg. I sin keramikverkstad i Dalkarlshyttan skapade hon funktionella bruksvaror och skulpturer med inspiration från hennes omgivning så som skog, sjöar, korpen i skyn och järnet i marken. Snabbt blev hon ett välkänt namn i bygden och en del av det lokala kulturlivet.
Gunilla Dovsten i full fart med att skapa en större skulptur. Foto: Privat
Gunilla var aktiv medlem i Lindesbergs Konstförening och var under lång tid orförande för föreningen Konsthantverkarna i Örebro. Hon var även initiativtagare till det årligen återkommande kulturevemanget Vinterspår i Lindesberg. Dottern Karin Dovsten Fjellman beskriver sin mamma som en nyfiken och varm person med ett stort intresse av att stötta andra konstnärer.
– Mamma har alltid varit väldigt aktiv i kulturlivet och hon har var ett stort fan av andra kulturutövare. Hon samlade på konst och köpte mycket lokal konst, berättar Karin.
För att hedra minnet av Gunilla bestämde sig hennes familj snabbt för att instifta en fond som ska fortsätta verka i hennes anda – Keramiker Gunilla Dovstens Minnesfond.
– Eftersom att hon alltid har varit mycket för att stödja och uppmuntra kultur runtomkring sig så vill fortsätta med det även efter det att hon har gått bort, vi vill inte att det ska försvinna. Hon var väldigt intresserad av ung konst så när hon gick bort så tänkte vi att det vore fint att använda hennes arv för att stötta unga konstnärer som verkar för samma anda, lite nyfikna spännande konstnärer, förklarar Karin.
Skulpturer av Gunilla Dovsten. Bergslagskråkor och Mamadonna. Foto: Privat
Lördag den 2 mars klockan 15.00, i samband med Vinterspår, kommer det första stipendiet på 10 000 kronor att delas ut på brukskontoret i Dalkarshyttan i Lindesberg.
– Det kommer bli väldigt roligt att få dela ut första stipendiet. Vi har pratat om det nu i över ett år och att nu faktiskt ska bli av kommer bli väldigt kul. Vi kommer även att ha en liten utställning med mammas konst, mest består det av hennes sista verk, det är en del skulpturer men också bruksföremål. Vi kommer även ha viss försäljning där pengarna kommer att gå till fonden, avslutar Karin.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Under de senaste två veckorna så har det blivit många korta turer med bilen ute i skogarna. Jag har jobbat en hel del och då blir det oftast lite kortare turer, men det betyder inte att det blir sämre fotomöjligheter. I veckans krönika tänkte jag tänkte återberätta om tre sådana turer – som stod ut lite i mängden.
Bolaget Landinfra Energy planerar att söka tillstånd för en vindkraftpark vid Morskoga i Lindesberg. Totalt planeras som mest 20 vindkraftverk, med en maximal totalhöjd på 300 meter. Moderaterna i Lindesberg kommer dock att säga nej till fler vindkraftsetableringar i kommunen.
– Med de godkända etableringarna anser vi att Lindesbergs kommun tagit sitt ansvar i energiförsörjningsfrågan från vindkraft, säger man i ett pressmeddelande.
Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans konstruktion av en fällstege med arbetsplattform imponerade stort på juryn och säkrade honom inte bara förstaplatsen, utan även en plats i Yrkes-SM 2026.
– Det är bara så jäkligt kul att ha vunnit detta, säger Voldemars till LindeNytt.
Den polis som på lördagen blev påkörd av en motocross i Guldsmedshyttan, vårdas fortfarande på sjukhus. Även den misstänkte, som körde MC:n, är kvar på sjukhuset. Detta uppgav polisen vid 14-tiden.
Polis påkörd av motocross – förd till sjukhus
En polis har under lördagsförmiddagen förts till sjukhus med ännu oklara skador efter att ha blivit påkörd av en motocross. Även föraren skall...
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.
Polisen har inlett en förundersökning gällande grovt bedrägeri där målsäganden, en äldre kvinna, ska ha blivit övertalad att överföra en större summa pengar till bedragaren.
– I nuläget kan vi inte kommentera ärendet i detalj, säger Anders Dahlman som är presstalesperson vid polisen i region Bergslagen. Dahlman bekräftar dock att det skall röra sig om en större summa pengar.
Med påsken runt hörnet väntar en mängd roliga aktiviteter för hela familjen. Här finns möjlighet att prova på allt från att göra eget papper av äggkartonger till att utmana vänner och släkt i ett fartfyllt rutschbanerace.
LindeNytt har sammanställt de aktiviteter som hittills kommit till vår kännedom.
Vid 17-tiden på onsdagen larmades räddningstjänsten ut för att släcka en mindre gräsbrand i östra kommundelen, nära länsgränsen. På grund av friska vindbyar fick branden dock snabb spridning och den senaste uppgiften gör gällande att det är en yta på cirka 300X150 meter som nu är brandhärjad.
– Det är totalt 12 enheter skickade till platsen och samtliga är fortfarande kvar och försöker få kontroll på branden, uppgav larmoperatör vid SOS Alarm vid 21-tiden.