Med målsättning att skapa fler fritidsaktiviteter för ungdomar i bygden har Hillstreet och Nya Blå Hallen nu inlett ett samarbete. Med gemensamma krafter beräknar man att kunna dra igång verksamheten i början av maj.
– Jag reagerade på att vi har väldigt många ungdomar som behöver en plats att vara på helt enkelt, förklarar Christer.
Det var när Christer Pilblad från Hillstreet nåddes av beskedet att Lindesberg Arena ändrat sina öppettider för att minska trycket av ungdomar som uppehåller sig i arenan utan något annat syfte än att ”hänga”, som han reagerade och bestämde sig för att göra en insats för ungdomarna i bygden.
– Jag reagerade på att vi har väldigt många ungdomar som behöver en plats att vara på helt enkelt, de behöver få känna sig fram i livet och jag har uppmärksammat att Elin har samma inställning som jag, förklarar Christer och Elin nickar instämmande.
– Jag hade tidigare hört om ungdomsverksamheten på Hillstreet via mina anställda. Det har alltid varit ett brinnande intresse för mig att jobba med ungdomar och har velat dra igång någonting ända sedan jag tog över verksamheten i Blå Hallen, men jag saknar den erfarenheten. Sedan en dag kom Christer in och pratade med mig om ett samarbete, det är jag väldigt glad över, berättar Elin.
Genom samarbetet hoppas man kunna skapa fler fritidsaktiviteter för ungdomar i trakten. Elin förklarar att hon kommer att kunna ge Hillstreet tillgång till större utrymmen och möjlighet att utveckla verksamheten. Som ett första steg med att inleda samarbetet kommer Hillstreet se över ljudet som finns i Blå Hallen.
– För att kunna få igång större evenemang så måste det finnas ett bättre ljudsystem, då kan man köra lite mer disco och man kan köra större ljud på olika tillställningar. Vi kommer att hitta ljud som passar för lokalerna på båda våningarna, sedan utbildar Hillstreet/Studiefrämjandet en person som kommer kunna ansvara för det, förklarar Christer.
Bland de mängder av aktiviteter som diskuteras för ungdomar nämns bland annat kurser i matlagning, bakning, hantverk och teater som kommer hållas på tisdagar. Dessutom kommer den mindre lokalen erbjuda möjlighet till ”häng” med tv-spel, brädspel och fika på torsdagarna.
– Man kan ha prova-på-dagar för de olika kurserna så man får prova på och se om man får upp ett intresse, ungdomar behöver ha en plats att vara på där de kan testa sig själva och testa sina egna intressen och kunskapsområden, menar Christer och avslutar:
– Det är mycket som faktiskt går att göra och nu har vi en bra början.
– Spel, musik, mat och hantverk. Ja, det låter som en bra början, fyller Elin i.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.