Till helgen arrangeras klassikern ”Novemberfestivalen” i Lindesberg. Arrangemanget startades redan 1995 av och för lokala musiker och har under åren haft riktigt ”tunga” gästartister som t ex Entombed. I årets festival har man en gästartist som väger minst lika tungt – i alla fall om man var frälst i attitydsgenren ”punk” på 70-80-talet. Johan Johansson från KSMB är nämligen redo för festivalen.
Novemberfestivalen anno 2011 är intressantare än någonsin tidigare. Åtminstone om man ser till intresset från artisterna. Arrangören uppger att det aldrig har varit så ”lätt” att få till en festival som nu.
-Det är ett väldigt stort intresse, många band står på kö för att vara med så vi har inga problem att fylla scenen, även om det är svårt att sålla bland alla bra band, berättar Christer Pilblad som dragit i novembertrådarna sedan starten.
Novemberfestivalens grund är dock lika solid som alltid. Scenen är i första hand dedikerad lokala musiker och med lokala menar man även grannkommunerna.
-Det känns som att lokala musiker är väldigt aktiva just nu, de är ständigt på hugget och vill fram, säger Pilblad.
Trots dessa grundlagar har man ändå utrymme för artister utifrån. Två akter är redo för Lindesberg och det är Generalerna från Örebro samt den forne KSMB-medlemmen Johan Johansson från Stockholm som gästar scenen på Hillstreet.
-Johan Johansson känner säkert många igen om man nämner KSMB, ler Pilblad.
-Han lirar numera som soloartist och framför samhällskritiska låtar i trubadurtappning.
Johan Johansson spelade i det svenska punkbandet KSMB som var på hugget mellan åren 1977-1982.
Novemberfestivalen har under alla år varit en mångfaldens scen. Så blir det även i år.
-Vi har egentligen aldrig haft någon direkt inriktning, det har alltid varit öppet för alla genres, förklarar Pilblad. (Se lista nedan)
Festivalen arrangeras lördag 5 nov. mellan kl. 16-01. Platsen är som vanligt musikhuset ”Hillstreet” på Kullgatan. Entré 60 kr.
Lokala trupper
BBPO (fordonspunk)
Armageddon Sunset (mellankolisk poprock)
Science Fixion (hip hop)
Clean Attic (Rock med punk- och grungeinfluenser)
Youel and the Artifacts (pop/rock med 60-70-talstoner)
Dazed (hårdrock)
Avocation (metal i klassiskt 80-talssnitt)
My Endless Wishes (melodisk hårdrock)
Escort the Princess (hardcore metal)
Utsocknes
Generalerna, Örebro (Pop)
Johan Johansson, Stockholm. (Punktrubadur)
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i Vedevåg. Det jag slås över är politikers brist på vision och vilja! Återigen ser vi hur politiker försöker att hitta flera argument för en nedläggning än själva kärnan, ekonomin. Helt plötsligt pratar många om att skolan i Vedevåg är för dålig, att det saknas resurser och att barnen där inte får samma chans som andra barn i kommunen. Även förvaltningen säger att det är den bästa lösningen för en ”likvärdig skola”. Varför kan man bara inte stå rak i ryggen och säga som det är, vi måste spara pengar och vi väljer att göra det utanför Lindesberg? Det handlar om ekonomi och en övertro på centralisering som först och främst drivs av moderaterna.
De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.