Pressbild. Foto: Håkan Risberg / Region Örebro län.
Satsa på hållbar arbetsmiljö – vi har inte råd att låta bli
INSÄNDARE/DEBATT: Personal som söker sig bort från Region Örebro län, det är resultatet av en långvarig hög arbetsbelastning, undermålig arbetsmiljö och en organisationsstruktur som försvårar medarbetares möjlighet till inflytande. För Vänsterpartiet är det en självklarhet att vi måste ta tag i orsaken och inte bara behandla symptomen.
En del av våra verksamheter pågår dygnet runt, året om. Barn kommer till världen på dygnets alla timmar och akutsjukvården stämplar aldrig ut. Obekväma arbetstider sliter på kroppen och påverkar livet i stort. Vi skulle därför gärna korta arbetstiden på de arbetsplatser som är hårdast drabbade av sjukskrivningar och hög personalomsättning, det vill säga på länets akutmottagningar och förlossningen.
Arbetstidsförkortning löser givetvis inte alla problem, och visst finns det utmaningar. Men en rejäl förbättring av arbetsvillkoren skulle underlätta för regionen att rekrytera och behålla personal. Och att satsa på personalen tycker vi är helt rätt väg att gå samt absolut nödvändig – personalen är den viktigaste resursen vi har.
Pressbild. Foto: Region Örebro län
En personal som orkar och trivs på sitt jobb är viktigt och det gäller i allra högsta grad på akutmottagningarna och förlossningen. Där möter de patienter som under olika omständigheter är i en situation som är omvälvande. Människor som är i en utelämnad position behöver mötas av kompetent personal som trivs och är utvilad för att kunna göra ett bra jobb. Arbetsvillkor som ger möjlighet till en vettig fritid ger också goda effekter på arbetsmiljön och hur man upplever sin egen insats på arbetsplatsen.
Jessica Carlqvist, Regionråd för Vänsterpartiet Region Örebro län. Pressbild. Fotograf: Caroline Solberg
Viktigt i sammanhanget också är att personalen själva är med och planerar för hur man vill att en arbetstidsförkortning genomförs. Dom som jobbar på akutmottagningarna ske ges möjlighet att ha med representanter i ett genomförande samt att berörda fackföreningar ska involveras.
Deltagande i utformandet av arbetet från personal stärker arbetsmiljön då man inte bara känner sig lyssnad på utan att man även har reell möjlighet att vara med och påverka.
Vänsterpartiet vill se en mer progressiv personalpolitik, där man värnar om och satsar på den befintliga personalen. Vi vill inte se istället för att ge chockerande summor till inhyrd personal som bidrar till att dränera vårt system på flera sätt. För att orka med väljer många idag att gå ner i arbetstid. I Vårdförbundets senaste arbetsmiljörapport framgår det att endast 42 % av barnmorskorna arbetar heltid. Alltså inte ens hälften. Om dessa barnmorskor och sjuksköterskor som idag arbetar deltid skulle gå upp till heltid skulle det innebära ca. 790 extra barnmorskor och 6045 sjuksköterskor i regionen. Det går inte längre att blunda.
En satsning på 6h arbetsdag kommer att kosta, det förnekar inte ens vi Vänsterpartister, men har vi råd att låta bli?
Jessica Carlqvist, Regionråd för Vänsterpartiet Region Örebro län
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.