En kvarglömd ljusstake höll på att sätta eld på ett hus på Jätteåkersvägen i söndags. Man hade glömt att släcka adventsljusstaken och olyckan var ett faktum. Ljusen brann ner och pyntet i ljusstaken fattade eld, därefter spred sig elden ner på bordsduken och gardinerna. Det hela slutade dock vid en mindre brand på grund av ett snabbt ingripande av en förbipasserande.
Nu varnar räddningstjänsten för farorna med undermåliga ljusstakar och man betonar verkligen hur viktigt det är att inte lämna ljusen brinnande.
–Man ska alltid släcka ljusen när man lämnar rummet, brukar vi säga. Och en säker ljusstake är inte alltid säker om man inte tänker sig för, säger Zamo Kristensson, räddningschef i Lindesberg. Ute i handeln finns allehanda ljusstakar – bra som dåliga. Hur ser man då skillnad på en säker och en osäker? Ett dåligt val är naturligtvis de i brännbara material som t ex trä eller plast. Men det finns många i plåt som inte alls uppfyller kraven. De i plåt är ofta lömska och invaggar en i falsk trygghet. –När de tillverkar vissa plåtljusstakar så blir det små hål i vecken i hörnen där stearin kan rinna ut på bordsduken och fatta eld. Det får inte på något sätt finnas kryphål för varmt stearin att rinna ut, för då kan det gå riktigt illa, konstaterar Kristensson.
Exempel på en bra och säker ljusstake är en i porslin där stearinet fångas upp i själva ljusstaken. Men det förutsätter att man inte använder alltför mycket mossa och annat pynt som i sig kan vara en brandrisk. –Man kan ju inte ta bort allt trevligt ur adventsstaken. Lite julstämning måste det ju trots allt finnas kvar. Men istället för att använda olika plastmaterial, t ex granris, små svampar m m, bör man välja flamskydds- behandlade mossor som finns i handeln.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i Vedevåg. Det jag slås över är politikers brist på vision och vilja! Återigen ser vi hur politiker försöker att hitta flera argument för en nedläggning än själva kärnan, ekonomin. Helt plötsligt pratar många om att skolan i Vedevåg är för dålig, att det saknas resurser och att barnen där inte får samma chans som andra barn i kommunen. Även förvaltningen säger att det är den bästa lösningen för en ”likvärdig skola”. Varför kan man bara inte stå rak i ryggen och säga som det är, vi måste spara pengar och vi väljer att göra det utanför Lindesberg? Det handlar om ekonomi och en övertro på centralisering som först och främst drivs av moderaterna.
De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.