Det blev seger i säsongspremiären efter en säsong i Division 1, under torsdagen blev det andra siffror. Seriefavoriten OV Helsingborg HK blev det nästa lag att gästa arenan, ett lag som vanligtvis hittas i tabelltoppen framåt våren. Trots ett kärt återseende av hemmalagets Martin Boija på planen, så blev det en tuff match för LIF Lindesberg.
Efter uddamålssegern i säsongspremiären mot IFK Ystad HK på hemmaplan, så kan man sammanfatta LIF Lindesbergs återkomst till Allsvenskan som lyckad. Nivån höjdes däremot till den andra matchen för säsongen, där seriefavoriten OV Helsingborg HK var nästa lag att gästa Lindesberg.
Skånelaget har en bra statistik i Allsvenskan och är vanligtvis vid seriedeltagande, det lag som toppar tabellen till våren. Laget är kommer från en säsong i Handbollsligan och är även vid denna säsong, en av seriens större favoriter.
Trots en tidig tvåmålsledning för hemmalaget så kom Helsingborg starkt. Även om hemmasupportrarna fick se ett roligt återseende från LIF-fostrade Martin Boija som har spelat sina senaste säsonger i Skåne, så blev bortalaget för starkt att rå på.
Redan i halvtid så låg hemmalaget bakom med sju mål, vilket blev svårt att ta ikapp även om LIF Lindesberg blev effektivt i sitt anfallsspel mot matchens slut. Strax inför matchens sista tio minuter så hade hemmalaget spelat ikapp sju mål mot Helsingborgs tre mål, allt under samma tidsspann.
Dessvärre blev det för mycket att hämta in, vilket gav LIF Lindesberg sin första förlust för den nya säsongen som bara har börjat.
Resultat LIF Lindesberg-OV Helsingborg HK
Slutresultat: 29-36 (12-19)
Publik: 586 personer
Matchvärd: Lågprisvaruhuset Mejk
Mål: Herman Bosson (6), Jesper Nilsson (5), Oskar Cosmo (5), Jesper Gyllby (4), Asso Eliassi (3), Tobias Warvne (3), Joel Karlström (2), Adam Bogren (1)
Matchens Lirare: Jesper Gyllby
Nästa match: Lördagen 30:e september vs VästeråsIrsta HF i Västerås Arena med matchstart kl. 15.00
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.