Lindesberg välkomnade Midnattssolsrallyt med sol, värme och entusiasm. Inför hundratals åskådare rullade ekipagen in i staden, för att ladda om matförrådet och justera bilarna. LindeNytt var på plats och fångade folkfesten på bild.
Det var sol, värme och förväntan i luften när Lindesberg på torsdagsmorgonen förberedde sig för sommarens rallybesök. Redan vid halv elva hade publiken börjat att samlas nedanför Lindegården, dit bilarna skulle stanna för lunchstopp och service. Ur högtalarna strömmade musik, speakerröst och radio om vartannat för att hålla publiken uppdaterad kring ställningen i Midnattsolsrallyt.
Rallyt hade haft sin premiär redan under onsdagen, då man körde en kortare sträcka runt Rocklunda i Västerås. När tävlingarna på torsdagen fortsatte var Thomas Thelin i ledning och fältet rullade i riktning mot Lindesberg. Efter att ha kört i mål på Seltorps-sträckan väntade det planerade lunchstoppet, och strax efter klockan elva anlände det första ekipaget till Banvägen.
Då Midnattssolsrallyt är uppdelat i två klasser var det Regularity-bilarna som först rullade in. Bland de tidigaste gästerna i Lindesberg fanns Hasse Andersson, som med kartläsaren Stefan Norberg styr en Opel Ascona.
– Det har gått både bra och dåligt. Första sträckan igår gick som man säger på ren svenska åt helvete. Men vi tog oss igenom och fick en övertid på 0,60, så det var inte så farligt, berättar Hasse och utvecklar.
– Idag har det fungerat riktigt, riktigt bra ända tills sista sträckan. Där har vi gått miss på en minut, men det är kartläsarens fel haha.
”Nu drar vi igång andra halvlek!”
Samtidigt som Hasse och samme kartläsare tog lunch inspekterade serviceteamet bilen. Det var man dock knappast ensamma om. Längs hela långtidsparkeringen löpte en enda stor servicezon, där mekaniker och förare gemensamt justerade bilarna för dagens fortsatta tävlingar.
På andra sidan Banvägen var servicezonen utbytt mot ett folkmyller. Där fanns publik i alla åldrar på plats för att fota, undersöka eller bara betrakta de klassiska tävlingsbilarna. Folkfesten var som väntat total och alla följde bilarnas förberedelser för den stundande Lien-sträckan norr om staden.
– Sträckorna här kring Lindesberg är riktigt fina. Det enda problemet är ju att man inte får åka på som man vill. Vi i Regularity ska ju hålla oss till 50 kilometer i timmen, det är väldigt svårt med alla upp- och nedgångar att hålla den hastigheten, förklarar Hasse.
Samtidigt som han talar både lämnar och anländer bilar till området. Lunchstoppet är en slags löpande station, där ekipagen byter av varandra och stannar i totalt 45 minuter. För Hasses del har besöket i Lindesberg nått sin ände och han rullar mätt och belåten vidare i Midnattssolsrallyt.
– Jajamän, maten är uppäten. Så nu drar vi igång andra halvlek här!
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.