John Björklund från Lindesberg plockade hem ett silver! Här med sin tränare Johan Orrbo från Frövi Judo. Foto: Ann Björklund
Silvermedalj till John Björklund i Special Olympics
Nittonåringen från Lindesberg åkte till Abu Dhabi och Special Olympics World Games tillsammans med den svenska truppen i början av mars. Under måndagen gjorde han entré på den olympiska judomattan, där han mycket skickligt lyckades knipa en silvermedalj!
Ända sedan uttagningen i mitten av förra året har det varit fullt upp med träning och förberedelser för John, som en dag i veckan åker till Kumla och tränar för Kumla para-budo, som han även tävlar för, och en dag i veckan tränar under ledning av Johan Orrbo i Frövi judo.
John på prispallen. Foto: Ann Björklund
– Sista veckan innan avresan var John sjuk och kunde inte träna alls, och han var orolig att inte hinna bli frisk, men det löste sig! berättar Johns mamma Ann för LindeNytt och fortsätter:
– Under vistelsen i Förenade Arabemiraten tillbringade hela det svenska laget första dagarna i Fujairah, där de fick känna på den inhemska kulturen och delta i olika aktiviteter. Sista veckan har bestått av träning, tävlingar och deltagande i health athlete program vilket inneburit hälsokontroller och råd om hälsa, speciellt utprovade skor, glasögon och hörapparater erbjöds till atleter som hade behov av det. Fantastiskt!
Som siste man i det svenska judolaget gjorde John entré på mattan under måndagen där han efter en snöplig förlust i mot en Österrikare i första matchen sedan lyckades vinna över sin motståndare från Schweiz och därmed plockade hem ett silver till Sverige.
– John är så stolt över sin medalj, men säger att han var nära att vinna i första matchen mot Österrikaren. Men han är är glad att han vann över schweizaren och därmed vann en silvermedalj, berättar Ann.
– Det känns kul! säger John.
Nu bär det av hemåt för den nyblivne medaljören från Lindesberg, som anländer på Arlanda under fredagen. Dock blir det inte många dagars vila då han redan på måndag tränar tillsammans med vuxengruppen hos Frövi Judo. Nästa tävling för John är 13-14 april, och då i Holland.
Efter förra årets pandemi-uppehåll återkommer den lekfulla teatervandringen Hyttans Hemligheter med ett helt nytt äventyr i sommar. Premiären är satt till 9 juli och man spelar sedan föreställningar fram till 1 augusti.
– Vi har lärt oss, anpassat oss och ser hoppfullt på framtiden, meddelar ensemblen på sin hemsida.
Polisen utreder nu två fall av stölder som har drabbat äldre personer i deras bostäder. I båda fallen har gärningspersonerna lurat sig in i bostäderna på olika sätt.
Frövifors Pappersbruksmuseum tilldelades under fredagen den ärofyllda utmräkelsen Årets Arbetslivsmuseum, och fick därmed ta emot en emaljskylt samt en prissumma om 25 000 kronor.
– Det betyder så mycket personligen att få vara med och utveckla vår verksamhet, och speciellt att få ett ekonomiskt tillskott under ett hårt pandemiår, berättade den märkbart rörda museichefen Mikael Tiderman.
Ingen oro för extrem vårflod i dagsläget
Med våren kommer oro för vissa som bor i närheten av sjöar och vattendrag. En extrem vårflod med höga flöden kan orsaka stora skador på ...
De fyra påskkärringarna, som hade placerats i rondellen vid Lidl, överlevde inte påskhelgen. Redan på Långfredagen upptäcktes ett första sabotage mot den påskprydda installationen, som skapats av personalen vid Samhällsbyggnad Bergslagen. Då hade en av påskkärringarna slitits upp och lämnats på en annan plats i närområdet.
– Det är naturligtvis jättetråkigt att det blir så här, men på något sätt var det nästan väntat att det inte skulle få vara i fred, säger Monica Iwarsson Lindh, enhetschef på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Natten till tisdag jagade polisen en bilbrännare i Storå. Vittnen har berättat hur en ensam gärningsperson sågs kasta vad som liknade en så kallad molotovcocktail – en flaska med brännbar vätska – mot en parkerad bil. Bilen blev helt utbränd, uppger polisen.
– En svartklädd person sågs kasta en flaska med brännbar vätska mot bilen och sprang sedan från platsen i riktning mot ån, kommenterar Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Smittspridningen är uppe på en rekordhög nivå i Lindesbergs kommun, hela 128 bekräftade fall av covid-19 har rapporterats under de senaste 7 dagarna. Detta är den högsta noteringen sedan testningarna startade för ungefär ett år sedan. Samtidigt rapporterar Region Örebro län att kurvan över antalet smittade i länet pekar brant uppåt.
PRESSMEDDELANDE: Smittskyddsläkaren i Region Örebro län har beslutat att införa lokala rekommendationer om munskydd i offentliga inomhusmiljöer för att minska smittspridning av covid-19. Rekommendationerna gäller från och med den 1 april till den 12 maj.
Brandkåren ryckte ut och räddade nödställd katt
Nerikes Brandkår fick under måndagseftermiddagen rycka ut på ett något ovanligt larm i Guldsmedshyttan, då en katt hade fastnat med huvudet i en ...