Roger Sixtensson, VD FALAB/LIBO. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Sixtensson svarar Persson i byggdebatten

Anders Persson, ordförande för Landsbygdspartiet oberoende, kritiserar i en debattartikel planerna att bygga en ny högstadieskola i Lindesberg. Persson grundar kritiken på kostnaderna och föreslår istället en renovering av den befintliga Stadsskogsskolan. Nu svarar FALAB:s VD, Roger Sixtensson, på kritiken.

Lyckan står den djärve bi.

Som grund för detta inlägg i debatten vill jag informera om kravet på undertecknad som FALAB:s vd; att värna om bolagets intressen och i allt verka för att bolaget inte skadas. Vår princip är att gärna svara på frågor men inte via media, men eftersom bolaget kan skadas av felaktiga påståenden kommer här ett antal tillrättalägganden.

Först några förtydliganden; Fastigheter i Linde AB (FALAB) utför inga större eller mindre ombyggnationer alternativt nybyggnationer på egna beslut, det är alltid kommunens förvaltningschefer, ekonomichef eller kommundirektör som ger oss uppdrag att utföra entreprenaderna. Efter samarbete med den utvecklande verksamheten sätts den hyra som kommunen har budget för i förhållande till önskad lokalstandard. Även den beslutas av ovanstående kommunala företrädare och att de har ekonomi i balans och politiska beslut som stöd för att starta lokalprojekten har vi fullt förtroende för.

2013 när FALAB under en tid haft uppdraget att tillsammans med Barn- och Utbildningsförvaltningen titta på möjligheterna att bygga om befintlig Stadsskogsskola så skrevs en rapport som i siffor visade att det blir billigare att bygga nytt än att bygga om- och till. Detta eftersom den yta befintlig skola upptog var/är 8.800 m2, medan den yta man behövde vid en nybyggnad var 7.000 m2. Detta i kombination med det faktum att en nybyggnad går att bygga energieffektivare som får till följd lägre driftkostnad, dvs lägre hyra.

Från hösten 2013 fram till våren 2018 har projektet då kompletterats med; lokaler för särskola, ett betydligt mycket större kök/matsal, om- och tillbyggnad av Brotorpsskolan, renovering av Lindehov samt en större trafiklösning (buss- och bilangöring). 7-9 skolan har även den projekterats för ett större antal elever idag än fallet var 2013. Sedan kan man förundras av alla siffror som florerar, ingen av dem har hittills varit i närheten av den som projektet är beräknat till! Kravet på FALAB är att hålla den beslutade hyresnivån, vilken är beroende av investeringskostnaden men även driftkostnaden.

Att vi nu avbryter det avtal som tecknades under sommaren 2018 är för att vi tar ansvar för den kommunala budgeten i förhållande till vårt ansvarsområde – Lokalkostnader. Detta gör att vi med största förtroende för att det finns en lösning på utmaningen att genomföra de planerade projekten, ”gör om och gör rätt”.

De större projekt FALAB har genomfört de senaste åren är; Brandstation i Lbg budget 53.890 mkr utfall 48.145 mkr, Järnvägsstation Lbg budget 19.645 mkr utfall 16.985, Ny förskola i Frövi budget 21.980 mkr utfall 21.991 mkr, Utbyggnad Björkhagaskolan budget 90.504 mkr utfall ca 83.00 mkr, LSS Hagaberg budget 18.100 mkr utfall ca 17.000 mkr och Ridhus Norslund budget 14.700 mkr utfall 14.609 mkr. ”Utfall ca” i texten förklaras med att projekten är slutbesiktade men inte ekonomiskt slutreglerade.
Hyrorna räknas alltid om i de fall utfallet blir bättre än budget, till de kommunala förvaltningarnas fördel.
Resultaten ovan grundar sig på effektiv och bra projektledning, duktiga entreprenörer i utförarled och budgetarbete med kunskap om branschen. Inget av projekten ”betydligt dyrare än planerat”!

Att FALAB ”drar det längsta strået” i förhållande till politiken eller de kommunala förvaltningarna är väldigt långt från sanningen. Vi har de senaste åren förändrat och effektiviserat lokalförutsättningarna så att kommunen har sparat miljonbelopp.

Fastigheter i Linde AB (FALAB)
Roger Sixtensson

Publicerad 14 januari 2019 klockan 13:53

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Björn Nyberg blev den sextonde personen nägonsin inom svensk judo att få den hedersamma graden. Foto: Privat

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.

25 maj 2026 klockan 15:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Merja Lundström, Linda Gerstel, Anna Törnkvist och Pernilla Westberg klippte bandet på invigningen. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.

25 maj 2026 klockan 13:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka ...

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.

21 maj 2026 klockan 13:48 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.

21 maj 2026 klockan 11:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om...
21 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att ...
20 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...
19 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.

18 maj 2026 klockan 12:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Guldsmedshyttans Musikkår

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.

18 maj 2026 klockan 10:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.

13 maj 2026 klockan 17:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i ...

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På ...

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband...

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. ...

Willhelm Sundman. Foto: Liberalerna

Låt dem inte lura dig igen

INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.

11 maj 2026 klockan 09:52 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen ...
10 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde ...
9 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under ...
8 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-08

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-06

2026-05-06

2026-05-05

2026-05-04

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-04-30

2026-05-25 23:14