En familjedag med ihållande regn, klafsa runt i snösörja och bara längta hem igen. Nej, detta stämmer inte alls med arrangörernas vision av skidloppet Linde-Rännet. Därför väljer man nu att skjuta fram evenemanget.
På lördagen var det alltså tänkt att genomföra Linde-Rännet var andra året, vilket LindeNytt rapporterade om tidigare i veckan. Dock väljer man nu att ställa in lördagens begivenheter – på grund av det ruskväder som redan på fredagen slagit till och förväntas fortsätta med mer kraft under lördagen.
Tävlingsledare Stefan Leskinen menar att vädret är A och O om det skall bli en trevlig tillställning för tävlande, motionärer och åskådare.
– Spåren är det inga problem med, men det här skall ju vara en trevlig familjedag med korvgrillning och tipspromenad också. Eftersom det skall regna i morgon, så har vi beslutat att ställa in och genomföra Linde-Rännet under mars månad istället, informerade Stefan Leskinen på fredagsförmiddagen.
Om det nu ändå finns skidåkare där ute, som trots vädret ändå vill ge sig ut, så är de välkomna till golfbanan, menar Leskinen.
– Ja, om det är någon som trots vädret vill ge sig ut i skidspåren, så är de välkomna hit, avslutar han.
Nu skall en stor och väderskyddad uteservering byggas upp vid restaurang Bytesgatan 17 – det som tidigare var Salute. Trots det just nu mycket osäkra läget, på grund av coronarestriktionerna, genomförs planen med vissa orosmoln på himlen. Det får bära eller brista, menar restaurangägaren.
– Det är tufft nu och det här är en ren chansning – men jag tror på det här och hoppas att det skall bli uppskattat, säger Hasan Agrali.
Med ca 1500 nya coronafall under vecka 15 placerar sig Örebro län som den region i landet med den tredje högsta smittspridningen. I Lindesbergs kommun ligger antalet fall fortfarande på en hög nivå, med 99 bekräftade fall de senaste 7 dagarna.
Du behöver inte bo i Spannarboda eller Finnåker. Du behöver inte heller ta dig till församlingshemmet i Lindesberg. Det är bara att logga in via internet för att få höra berättelsen om torparsonen Carl Jansson liv och hemska öde.
Nordanvind med vindbyar på uppemot 16 meter per sekund – och snöfall. En mycket skarp kontrast till hur veckan inleddes – men just så ser prognosen ut för torsdagsdygnet i Lindesbergstrakten.
Under vecka 16 vaccinerar Region Örebro län med totalt 15 700 doser vaccin. Nu kan personer som är födda år 1956 och tidigare boka tid för vaccination, då åldersgränsen nu gäller födelseår, och inte födelsedag som tidigare.
Fastighetsägare i bostadsområden i Lindesberg uppmanas nu att greppa tag om kvasten och sopa ut gruset från tomtgränsen. I nästa vecka påbörjas nämligen grusupptagningen i dessa områden.
– Vi börjar på måndag. Då kommer vi att sopa på Stadsskogen 2, sedan arbetar vi oss vidare till nya områden under veckans gång, berättar Monica Iwarsson Lindh, enhetschef, Park och Idrottsverksamhet på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Stadsskogsskolans elever i årskurs 7 och 8 kommer fortsätta sina studier via partiell fjärrundervisning i ytterligare två veckor. Årskurs 9 kommer dock ha all sin undervisning på plats. Detta enligt ett beslut från Barn- och utbildningsnämnden, som fattats för att minska trängseln i skolans lokaler.
Frövifors Pappersbruksmuseum tilldelades under fredagen den ärofyllda utmräkelsen Årets Arbetslivsmuseum, och fick därmed ta emot en emaljskylt samt en prissumma om 25 000 kronor.
– Det betyder så mycket personligen att få vara med och utveckla vår verksamhet, och speciellt att få ett ekonomiskt tillskott under ett hårt pandemiår, berättade den märkbart rörda museichefen Mikael Tiderman.