Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Skolanställd tagen ur tjänst efter avslöjad sexchatt på arbetstid – med minderårig

En man i 40-årsåldern, anställd vid två av kommunens skolor, avslöjades under torsdagen på sajten dumpen.se efter att han sexchattat med vad han trodde var en 14-årig flicka. Eftersom mannen arbetar med barn ansåg dumpens medarbetare att ärendet var så pass brådskande att man valde att konfrontera honom via telefon under torsdagen. Hans arbetsgivare är underrättad och mannen är i dag inte på sin arbetsplats.
– Just nu arbetar vi i Barn- och utbildningsförvaltningens ledningsgrupp, vårt elevhälsoteam och personal från HR för att få klarhet i vad som har hänt och fatta de beslut som krävs. Det är en allvarlig situation, säger Åsa Jönsson, tf. verksamhetschef för grundskolan.

Enligt ansvarig utgivare för sajten, Sara Nilsson, har kontakten pågått under flera månaders tid, där mannen, som uppgav att han var 26 år gammal, vid upprepade tillfällen skickat bild på sitt kön samt försökt stämma träff för att ha sex med flickan. Dessutom ägnade han delar av sin arbetstid åt att sexchatta med flickan samt att han skickat foton där elever syns i bild. Det han dock inte visste var att den 14-åriga flickan i själva verket var en medarbetare på dumpen.se och att han just gått i en fälla.

– Han har sett det här kontot ute i en chattgrupp och sedan tagit kontakt, det började på chattforumet Kik och övergick sedan till Snapchat, berättar Sara.

Sara berättar att man oftast försöker stämma med träff med männen för att konfrontera dem ansikte mot ansikte, men då man ansåg att ärendet var alltför brådskande valde man att göra det via telefon under torsdagen.

– Det var viktigt att få stopp på det direkt eftersom han jobbar med barn, det är prio ett för oss. Dessutom ljög han för sina närstående och hävdade att det i själva verket var en 18-årig kvinna han hade chattat med, så då var det viktigt att få ut bevis så fort som möjligt, säger Sara.

Under konfrontationen som blev ett samtal på ungefär en kvart, blev mannen både upprörd och aggressiv när han fick veta att han var avslöjad. Dock vidhöll han att det inte rörde sig om ett sexuellt övergrepp och att han ansåg att det fortfarande var lämpligt för honom att arbeta med barn, trots sexchattarna.

Under torsdagen informerades även mannens arbetsgivare om situationen, varpå man omedelbart bestämde att han inte ska vara på arbetsplatsen.

– Vi har vidtagit flera åtgärder, vi har informerat medarbetare, vi finns på plats för både elever och medarbetare och vi jobbar nu på förvaltningen med hur vi ska gå vidare. Vi samarbetar också med polisen och har en dialog med dem, förklarar Åsa Jönsson, tf verksamhetschef för grundskolan.

Under fredagen pågår ett intensivt arbete hos barn- och utbildningsförvaltningen, där man är mycket bestörta över det inträffade.

– Vi förstår att den här situationen väcker känslor och skapar oro. Vår prioritering just nu är att undersöka vad som har hänt, ta nödvändiga beslut och fånga upp och ge stöd till våra elever, vårdnadshavare och medarbetare, avslutar Åsa.

Publicerad 20 oktober 2023 klockan 12:20

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Jerry Ragnarsson är 82 år, och har varit verksam som guldsmed sedan han var 14 år gammal. Foto: Camilla Lagerman

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan

Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.

30 juni 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Leo Larsson, Theodor Warvelin, Felicia Falk och Malte Nilsson är fyra av ungdomarna som tagit initiativ till festivalen Solsting. Foto: Jennie Einarsson

Hillstreets ungdomar startar ny musikfestival

Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.

30 juni 2025 klockan 13:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek

Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutstä...

bildspel Uppskattat traktormuller drog stor publik

Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något ...

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg

Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när...

Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar

För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.

27 juni 2025 klockan 14:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Midsommar i Värmland bland vilda djur

Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.

27 juni 2025 klockan 14:40 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av ...
27 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro ...
26 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Stängd tunnel förblir stängd längre än planerat
Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta meddelar Lindesbergs kommun på torsdagen.
26 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Bilden är tagen i ett annat sammanhang. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Ädla firrar på menyn när sommarlovsaktiviteter ordnas i Dalkarlshyttan

För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

25 juni 2025 klockan 12:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Nu skall potthålen åtgärdas

Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.

25 juni 2025 klockan 11:25 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Gåvoboden utan lokal – öppnar tillfälligt i en trädgård

Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu ...

Mer fokus på näringslivsklimatet och rankingen

INSÄNDARE/DEBATT: Moderaterna Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna valde idag (17 juni) att stödja ...

Tidigare livstidsdömd mördare döms för rörbomberna i Gusselby

Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Till alla politiker i Lindesbergs kommun!

INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i Vedevåg. Det jag slås över är politikers brist på vision och vilja! Återigen ser vi hur politiker försöker att hitta flera argument för en nedläggning än själva kärnan, ekonomin. Helt plötsligt pratar många om att skolan i Vedevåg är för dålig, att det saknas resurser och att barnen där inte får samma chans som andra barn i kommunen. Även förvaltningen säger att det är den bästa lösningen för en ”likvärdig skola”. Varför kan man bara inte stå rak i ryggen och säga som det är, vi måste spara pengar och vi väljer att göra det utanför Lindesberg? Det handlar om ekonomi och en övertro på centralisering som först och främst drivs av moderaterna.

23 juni 2025 klockan 12:29 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Fortsatt granskning av FALAB/LIBOs affärer

INSÄNDARE/DEBATT: Då det fortfarande spekuleras i FALAB/LIBOS affärer och den granskningen vi gjorde inte bedöms ...

FotoFredag: Knottbiten i jakten på en sällsynt amerikansk gäst i svenska skogar

Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar...

Lista: Här firas midsommar

Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder ...

Villa som brann i vintras brann igen

En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut ...

Nämnden röstade för att lägga ned Vedevågs skola: ”Nödvändigt”

Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun avser att stänga Vedevågs ...

Foto: Camilla Lagerman

Trio döms till hårda fängelsestraff för våldtäkter mot barn

De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.

16 juni 2025 klockan 13:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Dramatisk biljakt fick sitt slut i Vedevåg
Under natten till måndag blev polisen i region Bergslagen kontaktade av polisen i region Mitt. Anledning var en pågående biljakt på E18 som ...
16 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2025
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen med festligt utsmyckade lastbilar som dunkade ut musik ur gigantiska högtalare, medan...
14 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Bildextra: Utspringet!
Stämningen var på topp - och likaså vädret, som dagen till ära bjöd på sommar i ordets rätta bemärkelse. Se när studenterna på fredagen ...
13 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-06-13

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-12

2025-06-11

2025-06-11

2025-06-10

2025-06-09

2025-06-07

2025-06-06

2025-06-05

2025-06-04

2025-06-04

2025-06-03

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-07-01 00:37