Första kvartsfinalen mot Sollentuna blev ganska tuff när gästerna bjöd på bra motstånd. Lindesberg Volley börjar dock hitta formen och spelade bättre och bättre desto längre matchen led. Det var bara i andra set som hemmalaget gick ner sig rejält och inte mycket fungerade och det setet gick till bortalaget.
Övriga tre set bjöd på stabilt spel av framförallt Emily Stockman och Nadya Greseva som ofta hittade golvet på Sollentunas planhalva. Även Kaisa Wallin bidrog till segern med mycket bra spel i defensiven.
– Det var bra att vi kunde komma tillbaka efter andra set och ta tillbaka initiativet i matchen. Men det är många detaljer som vi kan göra bättre, som vi får slipa på efter att Ismo har analyserat matchen, säger en av planens bästa spelare Nadya Greseva.
Tycker du att ni lyckades med er matchplan?
– Vi har fått väldigt bra information om hur Sollentuna spelar och vi lyckades utnyttja deras svagheter. Våra servar satte press på rätt ställen och vi hittade öppna ytor från centerpositionen, tycker Greseva.
Nadya är en spelare som kanske inte får de största rubrikerna men som ofta håller en väldigt hög nivå. Blir man extra laddad när slutspelet har startat?
– Vi har haft det ganska tufft med skador och sjukdomar, men det är jättekul att slutspelet är i gång, det är det här vi har laddat för både fysiskt och mentalt så länge, berättar Nadya.
Lindesbergs tränare Ismo Peltovara var inte helt nöjd med matchen efteråt. Vad säger du om matchbilden, något som förvånade dig?
– Vårt spel är fortfarande lite upp ner, så har det sett ut ett tag så det är inte direkt oväntat. Vi vann dock lite enklare än vad jag trodde att det skulle bli, så lite överraskad är jag, säger Lindesbergs tränare Ismo Peltoarvo.
Ni vinner ändå relativt enkelt?
– De saknade sin spelare på vänsterkanten och fick spela med en tjej som varit skadad, vilket försvagade dem. Där har du en del av förklaringen.
De tre seten ni vann tyckte jag ni spelade riktigt bra, men vad hände i andra set?
– Det såg verkligen inte roligt ut, vår lägsta nivå är lite för låg även i de set vi vinner, tycker Peltoarvo.
Utveckla gärna ditt resonemang?
– Vi hade en bra spelidé, visste hur vi skulle spela och fick bra koll på deras amerikanska. Vi skapar många bra lägen som vi inte tar till vara på, vilket vi måste göra redan i nästa match när vi möter dem på bortaplan. Då har vi inte råd att slarva bort de lägen vi skapar.
Sollentunas tränare Daniel Glimvert var förvånansvärt positiv efter matchen.
– Med tanke på förutsättningarna efter den vecka som vi har haft med skador och sjukdomar så är jag nöjd, tycker att vi gör en bra match. Vi spelar som vi vill med väldigt få misstag. När vi får en skada så tappar vi i serve och anfall, Lindesberg får fram bollen hela tiden och sätter press, då får vi tufft och hänger inte riktigt med, tycker Glimvert.
Hur ska ni vända på det här och ta en seger?
– Vi måste våga vara tuffare hela matchen igenom för att ha en chans mot Lindesberg. Nu har vi två träningar innan nästa match på hemmaplan så jag ser ljust på möjligheten, säger Daniel.
Slutresultat: 3-1 (25-21, 18-25, 25-14, 25-14)
Bästa poängplockare i matchen: Lindesberg, Emily Stockman 22, Nadya greseva 19, Sollentuna: Kaitlynn James, Caroline Werner 12
Publik: 402
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.