Efter sex månaders intensiva förberedelser är det nu äntligen dags för premiär för årets musikteaterproduktion på Lindeskolan. ”Make me famous” involverar många elever i olika program på skolan men det är esteteleverna från andra och tredje årskursen som står på scenen.- Det här är höjdpunkten på hela skolåret, säger Melinda Lönnström som går andra året på estetiska programmet och har en ledande roll. Det är så väldigt roligt att delta i en sådan här uppsättning. Man får lära känna andra och lära känna sig själv.
Musikalen ”Make Me Famous” är skriven av eleverna själva i samarbete med Staffan Blixt, svensklärare och koordinator för musikteaterproduktionen. Den handlar om en talangjakt på 1980-talet och innehåller mycket musik och dans. Föreställningen kommer att spelas sju gånger varav tre är offentliga.
Ungefär 40 elever syns på scenen men det är väldigt många fler som har jobbat hårt inför premiären på torsdag. Alla elever som går på Estetprogrammet deltar på något sätt i produktionen genom att scenografi, mask, sy, musik, ljussätta eller bygga. Även elever från Hotell- och restauranglinjen samt Bygglinjen deltar i produktionen.
– Genom att vi är så många elever från olika program lär man känna så mycket folk, säger Sebastian Dabnor. Det blir en sådan bra gemenskap på skolan.
Staffan Blixt, koordinator för produktionen, är nöjd med planeringen kring årets föreställning.
– Vi har lärt oss under årens lopp hur man ska planera på ett bra sätt så att eleverna får bästa möjliga förutsättningar att lyckas. Men man har alltid en känsla två dagar innan premiär att man skulle behövt lite mer tid- och så genom att alla skärper sig brukar premiären ändå sitta jättebra. Men nu är det lite nervöst- en kreativ nervositet!
Framtiden för musikteaterproduktioner på Lindeskolan är inte klarlagd. Genom att antalet sökande till estetiska programmet i år var så lågt blev åk 1 inställt för läsåret 2013-14. Gymnasieprogrammet har nu bytt inriktning där ämnet media fått en större plats och Staffan Blixt hoppas att fler ungdomar söker till nästa läsår.
– Det ingår i kursen att eleverna ska delta i en produktion under läsåret, säger Staffan Blixt. Men hur den kommer att se ut nästa vår är i nuläget väldigt osäkert.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.