Efter sex månaders intensiva förberedelser är det nu äntligen dags för premiär för årets musikteaterproduktion på Lindeskolan. ”Make me famous” involverar många elever i olika program på skolan men det är esteteleverna från andra och tredje årskursen som står på scenen.- Det här är höjdpunkten på hela skolåret, säger Melinda Lönnström som går andra året på estetiska programmet och har en ledande roll. Det är så väldigt roligt att delta i en sådan här uppsättning. Man får lära känna andra och lära känna sig själv.
Musikalen ”Make Me Famous” är skriven av eleverna själva i samarbete med Staffan Blixt, svensklärare och koordinator för musikteaterproduktionen. Den handlar om en talangjakt på 1980-talet och innehåller mycket musik och dans. Föreställningen kommer att spelas sju gånger varav tre är offentliga.
Ungefär 40 elever syns på scenen men det är väldigt många fler som har jobbat hårt inför premiären på torsdag. Alla elever som går på Estetprogrammet deltar på något sätt i produktionen genom att scenografi, mask, sy, musik, ljussätta eller bygga. Även elever från Hotell- och restauranglinjen samt Bygglinjen deltar i produktionen.
– Genom att vi är så många elever från olika program lär man känna så mycket folk, säger Sebastian Dabnor. Det blir en sådan bra gemenskap på skolan.
Staffan Blixt, koordinator för produktionen, är nöjd med planeringen kring årets föreställning.
– Vi har lärt oss under årens lopp hur man ska planera på ett bra sätt så att eleverna får bästa möjliga förutsättningar att lyckas. Men man har alltid en känsla två dagar innan premiär att man skulle behövt lite mer tid- och så genom att alla skärper sig brukar premiären ändå sitta jättebra. Men nu är det lite nervöst- en kreativ nervositet!
Framtiden för musikteaterproduktioner på Lindeskolan är inte klarlagd. Genom att antalet sökande till estetiska programmet i år var så lågt blev åk 1 inställt för läsåret 2013-14. Gymnasieprogrammet har nu bytt inriktning där ämnet media fått en större plats och Staffan Blixt hoppas att fler ungdomar söker till nästa läsår.
– Det ingår i kursen att eleverna ska delta i en produktion under läsåret, säger Staffan Blixt. Men hur den kommer att se ut nästa vår är i nuläget väldigt osäkert.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.