Efter sex månaders intensiva förberedelser är det nu äntligen dags för premiär för årets musikteaterproduktion på Lindeskolan. ”Make me famous” involverar många elever i olika program på skolan men det är esteteleverna från andra och tredje årskursen som står på scenen.- Det här är höjdpunkten på hela skolåret, säger Melinda Lönnström som går andra året på estetiska programmet och har en ledande roll. Det är så väldigt roligt att delta i en sådan här uppsättning. Man får lära känna andra och lära känna sig själv.
Musikalen ”Make Me Famous” är skriven av eleverna själva i samarbete med Staffan Blixt, svensklärare och koordinator för musikteaterproduktionen. Den handlar om en talangjakt på 1980-talet och innehåller mycket musik och dans. Föreställningen kommer att spelas sju gånger varav tre är offentliga.
Ungefär 40 elever syns på scenen men det är väldigt många fler som har jobbat hårt inför premiären på torsdag. Alla elever som går på Estetprogrammet deltar på något sätt i produktionen genom att scenografi, mask, sy, musik, ljussätta eller bygga. Även elever från Hotell- och restauranglinjen samt Bygglinjen deltar i produktionen.
– Genom att vi är så många elever från olika program lär man känna så mycket folk, säger Sebastian Dabnor. Det blir en sådan bra gemenskap på skolan.
Staffan Blixt, koordinator för produktionen, är nöjd med planeringen kring årets föreställning.
– Vi har lärt oss under årens lopp hur man ska planera på ett bra sätt så att eleverna får bästa möjliga förutsättningar att lyckas. Men man har alltid en känsla två dagar innan premiär att man skulle behövt lite mer tid- och så genom att alla skärper sig brukar premiären ändå sitta jättebra. Men nu är det lite nervöst- en kreativ nervositet!
Framtiden för musikteaterproduktioner på Lindeskolan är inte klarlagd. Genom att antalet sökande till estetiska programmet i år var så lågt blev åk 1 inställt för läsåret 2013-14. Gymnasieprogrammet har nu bytt inriktning där ämnet media fått en större plats och Staffan Blixt hoppas att fler ungdomar söker till nästa läsår.
– Det ingår i kursen att eleverna ska delta i en produktion under läsåret, säger Staffan Blixt. Men hur den kommer att se ut nästa vår är i nuläget väldigt osäkert.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.