Sociala medier har fått unga kvinnor att söka trendiga knölar

Efter ett gruvligt bakslag med väderleken för ett par veckor sedan, tycks våren ha gjort entré på riktigt nu. Och i samband med att kvicksilvret stiger, så ser man nu även ett ökat intresset att dra igång med årets trädgårdsfix. På Plantmarknaden i Lindesberg jobbar man just nu för högtryck med att fylla hyllorna med växter, blommor, buskar och plantor i alla former och färger. Däribland hittar vi hela 75 olika sorters knölar av den väldigt populära Dahlian.
– Vi har sett att det är en helt ny kategori dahliakunder, nämligen yngre tjejer och kvinnor, den är verkligen i ropet just nu, berättar butiksägaren Marco Åkesson.

På grund av snöovädret som drog in för ett par veckor sedan så har man på Plantmarknaden i Lindesberg hamnat något efter i arbetet, något som man nu arbetar ikapp i rask takt.

– Det gjorde att vi tappade en vecka i arbetstid mer eller mindre, så nu blir det bråda dagar. Det gick inte att ställa ut växter på grund av snön och sedan kom sommarvärmen på en gång, det gör ju att alla blir ivriga och då gäller det att få alla växter på plats. Vi har fått ut buskar och träd, och just nu arbetar vi med att få ut perenner och de 250 olika sorters rosor som står och väntar i vagnarna. Under gårdagen plockade vi också ut klängväxterna, vi har närmare 100 olika sorter att välja på, berättar Marco Åkesson.

Vad man kan hitta för nyheter som har dykt upp i hyllorna har Marco stenkoll på.

– På buskfronten är det mycket bär, det är en trend som förstärks mer och mer. Man vill odla eget och ätbart. Det vi ser mer och mer av är exempelvis Havtorn, det är lättodlat och rikt på c-vitamin. Sen har vi ju amerikanska blåbär, hybridblåbär som är väldigt populära. Jag skulle säga att det är den buske som vi säljer mest av näst efter hallon, de är otroligt populära, berättar Marco.

Amerikanska blåbär är näst efter hallon den mest sålda bärbusken. Foto: Jennie Einarsson

Även i det stora utbudet med 29 olika sorters potatissorter finns det nyheter att upptäcka.

– Bland sättpotatisen så är det alltid så att det försvinner sorter och kommer lite nytt, ibland kan det vara en gammal sort som kommer tillbaks. Det kan exempelvis ha att göra med olika viruskontroller och då försvinner de ett tag tills de har odlat upp nya. Early Rose är ny i år igen, den har varit borta några år. Octa är en ny sort från förra året som är en bra ersättning för en väldigt populär sort som heter Minerva som inte säljs i år, berättar Marco och fortsätter:

– Några favoritsorter bland kunderna och även mig personligen är Amandine, Cherie och Charlotte, tunnskaliga potatisar som är suveräna att skiva ner i en potatissallad. De behåller färskpotatiskänslan även om man lagrar dom ett tag. Det är jättefina sorter som varit favoriter hos stjärnkrogarna i ett antal år, de tillsammans med sparrispotatis som också är en lyxkrogssort. Gillar man bakpotatis så har vi Maris Bard, om man låter den ligga kvar i jorden blir det stora knölar som fungerar som bakpotatis.

Vill man istället att potatisen ska vara klar så tidig som möjligt så finns det andra varianter som passar bättre.

– De flesta vill bräcka grannen och ha en tidig sort, då är Swift eller som det kanske hörs på namnet Rocket ett bra alternativ, skrattar Marco.

Det finns 29 olika sorters sättpotatis att välja på. Foto: Jennie Einarsson

I den lilla boden intill potatissorterna finns också ett stort utbud av den väldigt trendande blomman Dahlia.

– Dahlia har ju verkligen blivit en trend, vi har sett att det är en helt ny kategori dahliakunder som är yngre tjejer och kvinnor, den har verkligen kommit i ropet.
Jag tror det är influencers och Youtubers som har satt igång bollen, det sprider sig via instagram och sedan blir det som en snöbollseffekt. Det jag har sett som trendar i år är de mycket läckra tvåfärgade Dahliorna, de med lite annorlunda former och de med cremefärger. Även klassiska färger som rosa och lila varianter, de säljer alltid bra, säger Marco.

Kanske är det även den enkla skötseln av blomman som har bidragit till dess popularitet.

– Den kräver en väldigt liten arbetsinsats i förhållande till vilken blomsterprakt man får. Du får en fantastiskt stor blomma med mycket blommor som du utan att behöva vara snål kan klippa av blommor och ta in och pynta med. Den är också lätt att övervintra fast du inte har en stor trädgård. Du tar upp knölen på hösten och förvarar den frostfritt och svalt, svårare än så är det inte. Det gör att den till nästa år blir ännu större, berättar Marco.

– De finns i ett sånt enormt stort urval, idag finns det tusentals olika sorter. Så får man för sig att man vill man samla på sig av alla sorter så har man att göra, skrattar Marco och tillägger:

– Det många inte vet är att de faktiskt är döpta efter en svensk botanist, Andreas Dahl.

 

Publicerad 21 april 2022 klockan 20:35

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.

19 maj 2025 klockan 13:57 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Mikael Kihlberg blir ny VD för FALAB/LIBO. Foto: Camilla Lagerman

Han blir ny VD för FALAB/LIBO: ”Nu börjar ett nytt kapitel”

I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.

13 maj 2025 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Bildspel: Vårfesten blev en stor succé

Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The ...

bildspel Folkfest när Vårmönstringens cruising mullrade fram

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala ...

Vårfesten vädersäkras med 300 kvadratmeter stort tält

Imorgon, lördag är det dags för den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar ...

Voldemars Lasmanis knep guldet. Foto: Lindeskolan

Juryn föll för Voldemars fällstege i Ungdoms-SM

Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans konstruktion av en fällstege med arbetsplattform imponerade stort på juryn och säkrade honom inte bara förstaplatsen, utan även en plats i Yrkes-SM 2026.
– Det är bara så jäkligt kul att ha vunnit detta, säger Voldemars till LindeNytt.

22 april 2025 klockan 12:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

extra

Får jag ta med hunden? En hundguide för Lindesberg


Drängarna gästar Lindesberg under Vårfesten. Foto: Pressbild

Två vinnare av biljetter till Vårfesten är utsedda

Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.

17 april 2025 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tävling: Vinn biljetter till Vårfesten i Lindesberg
I samband med Vårmönstringen den 10 maj, arrangeras utomhusfestivalen Vårfesten, som i år huserar på Brasserie All In och gästas av kultbandet ...
15 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Beskedet: ”Tydlig förbättring av tågtrafiken i år”
Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik på...
10 april 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Preliminär tidsplan satt – då kan Storå vårdcentral övertas
I november 2024 beslutades det att Mia Konradsson, genom företaget Konradsson och Bäck Primärvård AB, skulle ta över driften av vårdcentralerna ...
5 april 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Nya planer på att återstarta industritekniska programmet på Lindeskolan

Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett Teknikcollege, och framtiden såg ljus ut för utbildningen som efter fem års dvala kunde startas upp igen, tack vare ett samarbete mellan Lindeskolan, kommunledningen och industriföretagen i Lindesberg. Men redan två år senare lades programmet ner på nytt. Nu ser det dock ut som att det blåser positiva vindar för ytterligare en nystart – redan hösten 2026.
– Att behovet av utbildningen finns och att alla är positiva till den råder det inga tvivel om. Det känns hoppfullt, säger rektor Andreas Blom.

4 april 2025 klockan 15:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Nu växer samarbetet mellan biblioteken i länet

Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio av länets kommuner till Bergslagsbibblan. Målet är att förbättra och erbjuda en mer likvärdig och hållbar biblioteksservice till invånarna i kommunerna.
– Det innebär att invånarna kommer att få bättre tillgång till media, och vi kommer kunna erbjuda snabbare leveranser mellan biblioteken som ingår i samarbetet, förklarar Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek.

3 april 2025 klockan 14:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Björns pistageglass kammade hem SM-brons: ”Väldigt roligt”

På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget "En får tacka" i...

VVS-företag varnar för telefonbluff: ”Jättetråkigt”

Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för ...

bildspel Årets unga företagare prisades på Lindeskolans pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. ...

Linda Sköldenström är initiativtagaren till den nya secondhandbutiken i Frövi. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Linda öppnade butik där prislappen alltid är 10 kronor

En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller varför inte ett par snygga skor för blott en liten ”guldtia”. Fokus ligger på att samla ihop pengar för att kunna stötta ideella organisationer som satsar på barn och ungdomar.
– Jag hoppas att det ska fungera så vi kan börja ge ut gåvor till organisationer så småningom. Det är drömmen att få stötta de som behöver, säger initiativtagaren Linda Sköldenström när LindeNytt stannar till på besök.

20 mars 2025 klockan 11:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Café Oscar blir Linde Sjökrog: ”Våga knuffa ambitionsnivån”

Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny ...

ELON växer – och flyttar hit

Etableringarna kring Charlottenlunds Handelsområde duggar tätt - nu ansluter även ELON i Lindesberg med sin butik. ...

Transportprogrammet tackar branschen: ”Vardagshjältar”

De senaste årens hårda besparingskrav på Lindeskolan har slagit hårt mot flera av skolans...

bildspel Lyckad premiäröppning för Mejks livs

Redan en stund innan Mejks livsmedelsavdelning öppnade dörrarna på torsdagsförmiddagen köade nyfikna besökare utanf...

bildspel Kika in i Mejks nya livsmedelsavdelning

På torsdag klockan 10:00 slår Mejk upp portarna till sin helt nya livsmedelsavdelning. En yta om 1500 kvadratmeter som ...

Mångmiljonsatsning på fjärrvärme ska göra Cummins Meritor till en grönare fabrik

Med en mångmiljonsatsning på lokal fjärrvärme tar Cummins Meritor i ...

Anna-Lena Rydelius kliver in som ny marknadschef för det kommunala energibolaget Linde energi. Foto Linde energi

Hon är energibolagets nya marknadschef: ”Hittat hem”

Efter 15 år med ledande befattningar inom ett brett spektrum av branscher, kliver Lindesbergaren Anna-Lena Rydelius in som ny marknadschef för det kommunala energibolaget Linde energi. Detta meddelar man på torsdagen via ett pressmeddelande.

27 februari 2025 klockan 10:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Årets bokfest är igång: ”Tangerar förra året”
Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg öppnade dörrarna ringlade sig kön lång längs ...
25 februari 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i...
23 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

extra

Trapetstak - ett mångsidigt och hållbart val för ditt byggprojekt


Kommunen bjuder in näringslivet att ta emot sommarjobbare
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud. Det kan vara inom ä...
21 februari 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-17

2025-02-14

2025-02-12

2025-02-10

2025-02-03

2025-01-31

2025-01-31

2025-01-21

2025-01-14

2024-12-31

2024-12-23

2024-12-16

2024-12-12

2024-12-10

2025-05-19 21:43