Frövi Judos Arvid Pagstedt visar hur ett kast går till. Foto: Camilla Lagerman
Linde Ridskolas hästar var populära. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
LIF Lindesberg utmanade barnen i olika lekar. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Det serverades både kaffe och en hel del vatten i det varma sommarvädret. Foto: Camilla Lagerman
Solig aktivitetsvecka lockar till lek och skratt
Frövi Judos Arvid Pagstedt visar hur ett kast går till. Foto: Camilla Lagerman
Linde Ridskolas hästar var populära. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
LIF Lindesberg utmanade barnen i olika lekar. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Det serverades både kaffe och en hel del vatten i det varma sommarvädret. Foto: Camilla Lagerman
Solig aktivitetsvecka lockar till lek och skratt
Det fullkomligt bubblar av skratt och lek vid det lilla grönområdet på Björkhyttevägen där LIBO fram till och med torsdag anordnar sin aktivitetsvecka. På tisdagens schema stod judo, hinderbana, volleyboll, ridning och olika typer av handbollslekar, något som lockade ett 60-tal sommarlovslediga barn.
Kön till ponnyridningen ringlar sig lång med nervösa och förväntansfulla barn som väntar på att Linde Ridskolas hästar ska komma tillbaka och byta ryttare. Ett par flickor står länge och tittar avvaktande på dem när de ställer sig till rätta för att nästa barn ska kunna hoppa upp i sadeln, försiktigt vågar de sig fram för att klappa ponnyn på mulen innan de snabbt rycker tillbaka handen. Fyllda av nyfunnet mod studsar de sedan iväg, fnissandes högt.
Hos Frövi Judo är det många barn som vill testa att få ner de aktiva som idag finns på plats för att visa hur sporten går till, och de ställer villigt upp på en match. Några barn lånar en varsin judojacka och går en match emot varandra, medan de tjuter av skratt.
Förutom judo och ridning fick dagens besökare även testa beachvolleyboll med Linde Volley, där de bland annat fick lära sig att serva över ett nät, något som var klurigare än vad det såg ut. Men skam den som ger sig, till slut kom bollen över, och det mer än en gång.
Foto: Camilla Lagerman
Tisdagen bjöd även på handboll och olika bollekar, där aktiva från LIF Lindesberg utmanade barnen i olika grenar, där barnen till sin stora glädje lyckas vinna några gånger. Två modiga killar från handbollsföreningen ställer sig i mål och låter ett par av de yngre deltagarna skjuta, dock träffar de killarna istället för målet och pojkarna brister ut i skratt.
Aktivitetsveckan fortsätter även under onsdag och torsdag, och hela schemat finns HÄR.
I julas agerade Sara Aspling och hennes vänner i Trygg Vuxen jultomtar, då de delade ut julklappar till ett flertal av kommunens ungdomar. Nu har tomtekostymen bytts ut mot sommarkläder när föreningen bjuder in till en trivseldag där ungdomar och vuxna kan finna gemenskap och samtidigt utmana varandra i olika lekar.
– Man måste ju starta någonstans och vi kan bara hoppas att så många som möjligt kommer, säger Sara.
Efter ett långt pandemiuppehåll kan nu Ramsbergs idrottsförening äntligen bjuda in till sin traditionsenliga karneval som tågar genom byn på midsommardagen. Festligheterna fortsätter sedan en bit in på kvällen vid festplatsen med musikunderhållning, café och olika typer av lotterier.
– Eftersom vi inte har någon anmälan har vi inte en aning hur många bidrag det blir, det kan bli alltifrån ett till tjugo, skrattar Hanna Toumisto, ordförande i föreningen.
Lindesbergs folkdansgille är den förening som sedan 50-talet varit med och arrangerat det traditionella midsommarfirandet i Oscarsparken, Lindesberg. Arne Evertsson är en av medlemmarna och har själv medverkat under de senaste 50 åren. Men den här sommaren blir det inget. Han berättar för LindeNytt, att man i år helt enkelt inte har fått ihop tillräckligt med folk för att kunna genomföra evenemanget.
– Jag vet inte om det beror på pandemin, men det verkar som att folk har skaffat andra vanor, förklarar han.
Midsommaraftonen närmar sig och även om några platser i år inte kommer att hålla något firande, så finns det fortfarande många valmöjligheter för den som vill uppleva det traditionella firandet. LindeNytt har listat de platser som just nu har kommit till vår kännedom.
Fiske drog upp en vinnarfisk
I lördags arrangerades Fiskets Dag i Dalkarlshyttan. Arrangören, Lindessjöns FVO, summerar tillställningen som den bästa någonsin sett till ...
INSÄNDARE/DEBATT: Det är intressant hur kommunpolitikern Bengt Storbacka försöker att rikta fokus mot privatiseringar istället för att prata om de verkliga problem som råder på det sjukhus som finns i hans kommun. Storbacka vill hellre prata om hur det ser ut i andra regioner, inte minst i Stockholm. I sammanhanget kan man då påpeka att Region Stockholm har kortast operationsköer i landet. Faktum är att Bengt Storbacka inte har något mandat när det kommer till sjukvården i regionen utan det är hans partikollegor Andreas Svahn och Karin Sundin som har det. Samma S-regionpolitikerna som stängde nattakuten för något år sedan.
Just nu pågår de sista repetitionerna för fullt inför Bergslagens Spektakelteaters hittills största uppsättning Korpspelen. Vid den unika spelplatsen inuti Aerodromen i Gammelbo har skådespelarna samlats för att genomföra den första kostymrepetitionen.
– Det är en oerhört rolig, fantastisk och unik ensemble som jag fått möjlighet att jobba med, utbrister regissören Stefan Jansson glatt när LindeNytt kommer på besök.
Det blir en tredje sommar med Martin Almgren på Råsvalens vatten, när man den 16 juli återigen bjuder in till en kvälls flytande konsert. Nytt för i år är att även besökare utan båt har möjlighet att se framträdandet, då man kommer att ställa upp en storbildsskärm och högtalare vid Gusselby Annorlunda.
– Folk som inte har båt, men som ändå vill se konserten, kan åka dit, säger Martin.
Höbalar dumpade vid reningsverk
Det är nästan på dagen ett år sedan som den mycket uppmärksammade dumpningen av ruttet hö skedde utanför kommunhuset i Lindesberg. På lö...