Nya och bra idéer ska man lyfta fram och göra verklighet av, något som gynnar t ex kulturlivet och idrotten samt föreningarna som tar initiativ att utveckla saker och ting. Så resonerar Sparbanksstiftelsen Bergslagen som varje år ger olika organisationer eller föreningar bidragspengar att använda i detta syfte.-Nydanande idéer stödjer vi gärna, och i år har vi delat ut sammanlagt två miljoner kronor till sådana projekt, förklarar Rune Nyberg som är verkställande tjänsteman i Sparbanksstiftelsen Bergslagen.
Stiftelsen är dock fortfarande relativt okänd för gemene man, och än färre känner till möjligheten att ansöka om pengastöd hos dem. Antalet ansökningar har visserligen ökat lite blygsamt de senaste åren, men budgeten ger ändå utrymme att bevilja ännu fler ansökningar än de som hittills har landat på styrelsens bord.
Summorna är inte heller direkt blygsamma, varför det finns all anledning att vända sig till stiftelsen om man sitter och håller på en bra idé. Bidragen varierar från ett par tusenlappar till summor om flera hundra tusen.
Rune Nyberg berättar att Sparbanksstiftelsen har fått in ett 40-tal ansökningar i år och ungefär hälften av dem har uppfyllt kraven och därmed beviljats bidragsstöd.
-Vi kan inte gå in och finansiera den ordinarie verksamheten i t ex en förening, men om man har ambition att utveckla något projekt utöver detta så finns möjligheten att få hjälp av oss, säger Rune.
Lindlövens IF är en av de cirka 20 bidragssökande som har fått grönt ljus i år. Föreningen har beviljats 60 000 kr i syfte att utveckla ishallen. Tack vare pengarna blir idé verklighet redan till våren 2007 då en helt ny multimedia-anläggning kommer att vara installerad. Enligt ordföranden Per-Arne Lööv kommer denna att användas under matcherna men också vid andra tillställningar, t ex så kommer man kunna visa stora idrottsevenemang på storbildsskärmen som är en del i den nya anläggningen.
Relaterad länk: Sparbanksstiftelsen Bergslagen
Med 31 startade rallyförare blev nypremiären av Trollrallyt en riktig fest, både för barn och föräldrar. LindeNytt kan nu bjuda på ett fartfyllt ögonblick från lördagens tävlingar. Trollrallyts näst yngsta förare, 4-åriga Molly, körde AB Karl Hedins lådbil under lördagens race. Publiken hjälpte till att heja fram henne med både applåder och hejarop när hon susade nedför banan, med pappa tätt efter för extra säkerhet.
I september 2020 rasade en kraftig brand som förstörde flera av byggnaderna vid Ölsjöbadet i Ramsberg. Redan sommaren 2021 hade man byggt upp anläggningen på nytt med ideella krafter från föreningen Ramsberg – En Bygd i Bergslagen i samarbete med Lindesbergs kommun. På grund av pandemin så sköt man på invigningen, men på måndagen kunde man äntligen klippa bandet och genomföra en officiell invigning.
Fornabodas årliga ponnydag kördes under söndagsförmiddagen. De två klassiska loppen Lindesbergs Lilla och Stora Pris skulle avgöras där den långväga gästen, Emeli Johansson från Halmstad, blev årets segrare med sitt egentränade russ Jas Gripen. Förutom en överlägsen seger från Halland så visade hemmakusken Isabella Jansson Wiklund upp ett spännande nyförvärv.
Under lördagen samlades utställare och besökare vid Rejmes i Lindesberg för att delta i festligheterna vid den allra första upplagan av det nya konceptet Rejmesdagen. Eventets grundare, Josefina Eriksson och Ann-Catrin Hammarström, kunde konstatera att det gick över förväntningarna.
– Det blev mycket bättre uppslutning än vad vi hade trott, så vi är supernöjda! Det känns jätteroligt, säger duon glatt.
Vacker sång med klar, ren ton och en rejäl röststyrka – på italienska – Bel Canto. Det bjuds på Opera på Bio i Lindesberg på lördag. Klassikern Lucia di Lammermoor sänds direkt från Metropolitan Opera i New York.
Nu är vinnaren utsedd i tävlingen i vilken ett signerat exemplar av Karin Björnsbackas kusliga debutroman ”Sällan viskar jag ditt namn” låg i potten.
Tävlingsdeltagandet var högt och bland alla er som deltagit så har vi nu dragit en vinnare.
Under den gångna veckan avgjordes Yrkes-SM, en tävling där ungdomar har chansen att visa upp sin yrkesskicklighet. Av de sex tävlande i yrkeskategorin Frisör, stod slutligen lindetjejen Maja Svensson som lycklig vinnare. Därmed knep hon även en åtråvärd plats i Yrkeslandslaget.
– Det är jättekul men nervöst. Nu blir det roliga år framöver, säger Maja glatt.
Kommunstyrelsen meddelade under en pressträff på torsdagen, att man lagt in extra pengar i sin budget till projektstöd för utbyggnad av fiber på landsbygden. Det handlar om totalt sex miljoner kronor fördelat på två miljoner kronor per år under en treårsperiod.
– Detta är ett sätt att stärka tryggheten och servicen på landsbygden, menar kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka.