Folkpartiet har genom Ulla-Britt Strandberg satt ned foten angående de planerade besparingar som skall göras på Kulturskolan i Lindesberg. Det handlar om nedskärningar på den för kommunen frivilliga delen kallad Kultur i Skolan. Folkpartiet föreslår och yrkar på, att beslutet om sparbeting 500 000 kronor rivs upp och att samma belopp återinförs i kommande års budget.
Barn- och utbildningsnämnden är inte enig i frågan om att strama åt ramarna med fokus på frivilligdelen. Folkpartiet understryker faran i ett sådant beslut, att besparingen gör kulturen till en klassfråga, om vilka elever som får tillgång till kultur eller ej.
”När inte barn/ungdom får chansen att möta kulturen på ett naturligt sätt i förskolan och på grundskolan/gymnasiet, är det många elever som kulturen inte når fram till. Många musiker/artister vittnar om, att det var Kulturskolan som var det första mötet och inspirationen till att fortsätta utvecklas inom olika områden – sång, dans, teater och musik mm. Låt KULTURUM på Lindeskolan få blomstra!” skriver folkpartisten Ulla-Britt Strandberg, ledamot i Barn- och utbildningsnämnden.
Nämndordföranden Arnold Bengtsson håller delvis med Folkpartiet i deras skrivelse. Han påpekar dock att Lindesberg fortfarande är en kommun som satsar mycket pengar på just kulturen i jämförelse med andra jämförbara kommuner.
– Även om den här besparingen genomförs så ligger vi på en hög nivå, vilket för övrigt är samma nivå som vi hade 2011. Enligt statistiken ligger Lindesberg på topp bland andra jämförbara kommuner. Om jag inte minns fel är det bara Hällefors som satsar mer, kommenterar Bengtsson.
Det var i våras som sparförslaget lades fram.
– Och det ställdes mot behovet av ökad nattomsorg, säger Arnold Bengtsson.
Folkpartiet menar att ekonomin i kommunen har stabiliserats sedan dess, genom 25 miljoner statliga pensionspengar samt skattehöjningen som drevs igenom ifjol och har gett kommunen ca 40 miljoner kronor extra. Arnold Bengtsson ser dock inte dessa pengar som en lösning.
– Nej, för skattehöjningen innebär inte att vi har mer pengar att satsa, utan det har enbart bromsat ett förfall. De statliga pengar som Folkpariet pratar om, är en engångssumma. Med andra ord kvarstår problemet, säger Arnold Bengtsson.
Arnold är dock inte helt säker på att den planerade besparingen blir av. Det kan finnas andra lösningar.
– Och det är något vi tittar på nu under pågående budgetberedning. Pengarna måste tas från någonstans, men om det blir enligt tidigare förslag är något vi får återkomma till, avslutar Arnold Bengtsson.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.