Folkpartiet har genom Ulla-Britt Strandberg satt ned foten angående de planerade besparingar som skall göras på Kulturskolan i Lindesberg. Det handlar om nedskärningar på den för kommunen frivilliga delen kallad Kultur i Skolan. Folkpartiet föreslår och yrkar på, att beslutet om sparbeting 500 000 kronor rivs upp och att samma belopp återinförs i kommande års budget.
Barn- och utbildningsnämnden är inte enig i frågan om att strama åt ramarna med fokus på frivilligdelen. Folkpartiet understryker faran i ett sådant beslut, att besparingen gör kulturen till en klassfråga, om vilka elever som får tillgång till kultur eller ej.
”När inte barn/ungdom får chansen att möta kulturen på ett naturligt sätt i förskolan och på grundskolan/gymnasiet, är det många elever som kulturen inte når fram till. Många musiker/artister vittnar om, att det var Kulturskolan som var det första mötet och inspirationen till att fortsätta utvecklas inom olika områden – sång, dans, teater och musik mm. Låt KULTURUM på Lindeskolan få blomstra!” skriver folkpartisten Ulla-Britt Strandberg, ledamot i Barn- och utbildningsnämnden.
Nämndordföranden Arnold Bengtsson håller delvis med Folkpartiet i deras skrivelse. Han påpekar dock att Lindesberg fortfarande är en kommun som satsar mycket pengar på just kulturen i jämförelse med andra jämförbara kommuner.
– Även om den här besparingen genomförs så ligger vi på en hög nivå, vilket för övrigt är samma nivå som vi hade 2011. Enligt statistiken ligger Lindesberg på topp bland andra jämförbara kommuner. Om jag inte minns fel är det bara Hällefors som satsar mer, kommenterar Bengtsson.
Det var i våras som sparförslaget lades fram.
– Och det ställdes mot behovet av ökad nattomsorg, säger Arnold Bengtsson.
Folkpartiet menar att ekonomin i kommunen har stabiliserats sedan dess, genom 25 miljoner statliga pensionspengar samt skattehöjningen som drevs igenom ifjol och har gett kommunen ca 40 miljoner kronor extra. Arnold Bengtsson ser dock inte dessa pengar som en lösning.
– Nej, för skattehöjningen innebär inte att vi har mer pengar att satsa, utan det har enbart bromsat ett förfall. De statliga pengar som Folkpariet pratar om, är en engångssumma. Med andra ord kvarstår problemet, säger Arnold Bengtsson.
Arnold är dock inte helt säker på att den planerade besparingen blir av. Det kan finnas andra lösningar.
– Och det är något vi tittar på nu under pågående budgetberedning. Pengarna måste tas från någonstans, men om det blir enligt tidigare förslag är något vi får återkomma till, avslutar Arnold Bengtsson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.