Folkpartiet har genom Ulla-Britt Strandberg satt ned foten angående de planerade besparingar som skall göras på Kulturskolan i Lindesberg. Det handlar om nedskärningar på den för kommunen frivilliga delen kallad Kultur i Skolan. Folkpartiet föreslår och yrkar på, att beslutet om sparbeting 500 000 kronor rivs upp och att samma belopp återinförs i kommande års budget.
Barn- och utbildningsnämnden är inte enig i frågan om att strama åt ramarna med fokus på frivilligdelen. Folkpartiet understryker faran i ett sådant beslut, att besparingen gör kulturen till en klassfråga, om vilka elever som får tillgång till kultur eller ej.
”När inte barn/ungdom får chansen att möta kulturen på ett naturligt sätt i förskolan och på grundskolan/gymnasiet, är det många elever som kulturen inte når fram till. Många musiker/artister vittnar om, att det var Kulturskolan som var det första mötet och inspirationen till att fortsätta utvecklas inom olika områden – sång, dans, teater och musik mm. Låt KULTURUM på Lindeskolan få blomstra!” skriver folkpartisten Ulla-Britt Strandberg, ledamot i Barn- och utbildningsnämnden.
Nämndordföranden Arnold Bengtsson håller delvis med Folkpartiet i deras skrivelse. Han påpekar dock att Lindesberg fortfarande är en kommun som satsar mycket pengar på just kulturen i jämförelse med andra jämförbara kommuner.
– Även om den här besparingen genomförs så ligger vi på en hög nivå, vilket för övrigt är samma nivå som vi hade 2011. Enligt statistiken ligger Lindesberg på topp bland andra jämförbara kommuner. Om jag inte minns fel är det bara Hällefors som satsar mer, kommenterar Bengtsson.
Det var i våras som sparförslaget lades fram.
– Och det ställdes mot behovet av ökad nattomsorg, säger Arnold Bengtsson.
Folkpartiet menar att ekonomin i kommunen har stabiliserats sedan dess, genom 25 miljoner statliga pensionspengar samt skattehöjningen som drevs igenom ifjol och har gett kommunen ca 40 miljoner kronor extra. Arnold Bengtsson ser dock inte dessa pengar som en lösning.
– Nej, för skattehöjningen innebär inte att vi har mer pengar att satsa, utan det har enbart bromsat ett förfall. De statliga pengar som Folkpariet pratar om, är en engångssumma. Med andra ord kvarstår problemet, säger Arnold Bengtsson.
Arnold är dock inte helt säker på att den planerade besparingen blir av. Det kan finnas andra lösningar.
– Och det är något vi tittar på nu under pågående budgetberedning. Pengarna måste tas från någonstans, men om det blir enligt tidigare förslag är något vi får återkomma till, avslutar Arnold Bengtsson.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.