Folkpartiet har genom Ulla-Britt Strandberg satt ned foten angående de planerade besparingar som skall göras på Kulturskolan i Lindesberg. Det handlar om nedskärningar på den för kommunen frivilliga delen kallad Kultur i Skolan. Folkpartiet föreslår och yrkar på, att beslutet om sparbeting 500 000 kronor rivs upp och att samma belopp återinförs i kommande års budget.
Barn- och utbildningsnämnden är inte enig i frågan om att strama åt ramarna med fokus på frivilligdelen. Folkpartiet understryker faran i ett sådant beslut, att besparingen gör kulturen till en klassfråga, om vilka elever som får tillgång till kultur eller ej.
”När inte barn/ungdom får chansen att möta kulturen på ett naturligt sätt i förskolan och på grundskolan/gymnasiet, är det många elever som kulturen inte når fram till. Många musiker/artister vittnar om, att det var Kulturskolan som var det första mötet och inspirationen till att fortsätta utvecklas inom olika områden – sång, dans, teater och musik mm. Låt KULTURUM på Lindeskolan få blomstra!” skriver folkpartisten Ulla-Britt Strandberg, ledamot i Barn- och utbildningsnämnden.
Nämndordföranden Arnold Bengtsson håller delvis med Folkpartiet i deras skrivelse. Han påpekar dock att Lindesberg fortfarande är en kommun som satsar mycket pengar på just kulturen i jämförelse med andra jämförbara kommuner.
– Även om den här besparingen genomförs så ligger vi på en hög nivå, vilket för övrigt är samma nivå som vi hade 2011. Enligt statistiken ligger Lindesberg på topp bland andra jämförbara kommuner. Om jag inte minns fel är det bara Hällefors som satsar mer, kommenterar Bengtsson.
Det var i våras som sparförslaget lades fram.
– Och det ställdes mot behovet av ökad nattomsorg, säger Arnold Bengtsson.
Folkpartiet menar att ekonomin i kommunen har stabiliserats sedan dess, genom 25 miljoner statliga pensionspengar samt skattehöjningen som drevs igenom ifjol och har gett kommunen ca 40 miljoner kronor extra. Arnold Bengtsson ser dock inte dessa pengar som en lösning.
– Nej, för skattehöjningen innebär inte att vi har mer pengar att satsa, utan det har enbart bromsat ett förfall. De statliga pengar som Folkpariet pratar om, är en engångssumma. Med andra ord kvarstår problemet, säger Arnold Bengtsson.
Arnold är dock inte helt säker på att den planerade besparingen blir av. Det kan finnas andra lösningar.
– Och det är något vi tittar på nu under pågående budgetberedning. Pengarna måste tas från någonstans, men om det blir enligt tidigare förslag är något vi får återkomma till, avslutar Arnold Bengtsson.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.