Trots mitt breda sportintresse så finns det en del sporter som aldrig varit en pulshöjare för mig, som inte fått mitt adrenalin att pumpa och som inte gjort mig speciellt exalterad i tevesoffan. Just där, när jag nämner ordet tevesoffan så träffar jag huvudet på spiken, allt för många sporter är vi avlägsna betraktare till.
När sportens tillbehör istället för träningskläder,
tigerbalsam, sportdryck och omklädningsrumssnack är en skön onepiece, chips,
Pepsi Max och teverumssnack, då är distansen till sporten många gånger allt för
avlägsen. Sport som i huvudsak har blivit ett globalt tevesänt jippo, där den
ena dollarbunten ska vara tjockare än den andra bara för att ”stjärnan” ska
dyka upp till en tävling. Sport där dopingens injektioner får ”stjärnorna” att
prestera nya rekord på löpande band håller helt på att tappa attraktionskraften
på mig.
Jag blir bara trött på att se alla nya rubriker om var Zlatan spelar nästa säsong. Eller om hur sjuka pengar som florerar när en 18-årig
grabb från en håla i Sverige kan bli dollarmiljonär över en natt. Bara för att utöva sitt fritidsintresse och den sport han älskar på heltid i en amerikansk
storstad.
Just därför älskar jag mitt jobb på LindeNytts
sportredaktion. Där får jag komma nära sportens ursprung, idrottens nerv.
Idrott som en folkrörelse, där man motionerar, tränar och tävlar för sitt
välbefinnande och där engagemang, gemenskap och motivation finns utan att
dollarbuntar läggs upp på bordet.
Här får jag djupdyka in i sporter jag tidigare varit
avlägsen betraktare till, komma nära, lära mig mer och förstå tjusningen med.
Här dök orientering upp min karta som en sport jag mer och mer fascineras av.
Den perfekta blandningen av att träna hjärta och lungkapacitet, men även att utmana sin hjärna samtidigt. En sport för alla åldrar där man aldrig blir aldrig för
gammal för att ta sig ut i skogen eller för ung för att följa med en vuxen ut. Det finns olika längder på banorna så man kan hitta en lagom utmaning varje gång. Orienterare är ett tufft släkte som sportar i ur och skur, snudd på året om.
Här florerar ingen girighet, det gnälls inte, klagas inte och framförallt så är
det ingen som ligger i gräset och filmar. Vid närmare eftertanke så älskar jag
orientering.
Bilderna är från förra tisdagens poängtävling ute i Rya. Ett samarrangemang mellan OK Milan från Nora och Lindebygdens OK där cirka 200 orienterare från ett stort upptagningsområde samlades.
Det blev ingen seger mot Askersund på bortaplan, men chansen mot Division 4 lever ännu. På lördag spelar IFK Lindesberg sin sista hemmamatch för säsongen inom grundspelet, där en seger är extremt viktig för att öka chanserna för att kvala sig uppåt. Med fin sol i luften så lär även stödet finnas, då lördagen även bjuder på IFK-Dagen.
Det var ett stort jubel i våras när LIF Lindesbergs båda A-lag tog sig segrande ur sina serier. Precis som herrlaget så har även damlaget klättrat sig uppåt och på lördag är det dags för en efterlängtad seriepremiär. En hemmamatch inleder serien där man möter fjolårets besegrade Division 2-lag, HF Karlskrona.
– Allt som vi har gjort har blivit ett snäpp seriösare, säger Oskar Wallin.
Sedan starten 2016 har Linde Judo Open vuxit till att bli ett av Judosveriges största evenemang. I år är tävlingen dessutom större än någonsin, med närmare 500 tävlingsstarter på lördagen.
– Om den här trenden håller i sig till nästa år behöver vi nog köpa lite mer grejer, skrattar Johan Orrbo.
Det blev seger i säsongspremiären efter en säsong i Division 1, under torsdagen blev det andra siffror. Seriefavoriten OV Helsingborg HK blev det nästa lag att gästa arenan, ett lag som vanligtvis hittas i tabelltoppen framåt våren. Trots ett kärt återseende av hemmalagets Martin Boija på planen, så blev det en tuff match för LIF Lindesberg.
Fyra matcher återstår av säsongens Fotbollsfemma. I nuläget är det bara två poäng skiljer mellan IFK Lindesbergs nuvarande femte plats och en tredje plats, som innebär kvalspel till Division 4. Mycket står alltså på spel när säsongens näst sista hemmamatch tar fart under lördagen.
– Vi behöver gå rent nu, vi behöver samtliga 12 poängen.
I våras var det ett stort jubel efter att LIF Lindesberg tog sig igenom Division 1 som obesegrade. Placeringen som överlägsen serievinnare gav Lindesbergstruppen en ny chans till revansch i Allsvenskan och på lördag är det äntligen dags för en efterlängtad säsongspremiär.
– Det är i Allsvenskan som vi hör hemma, säger Joakim Bååk.
Örebrotjejen Alice Molin blev först med att vinna lopp under årets travsäsong på Fornaboda, medan Jenny Brunzell från Vaggeryd blev kusken att sätta punkt för det hela. Även om säsongsavslutningen inte fick någon större publik på plats, så blev det en trevlig stämning på tävlingsovalen med en hemmaseger och två dubbelvinnare.
På onsdagsmorgonen välkomnade skolorna i Lindesbergs kommun sina elever tillbaka efter ett långt sommarlov. På Brotorpsskolan valde man att starta höstterminen med fotbollsglädje, passande med tanke på de svenska damernas VM-framgångar, men också för att visa att varje klass fått varsin fotboll i gåva av Bröderna Sander Bygg.
– Rörelseglädje sker ständigt på Brotorpsskolans fina skolgård och nu under Sveriges fotbollsyra väntas bollaktiviteter på skolans alla fotbollsplaner, säger biträdande rektor Kajsa Hellsing.