Sportslig bredd på Fornaboda

Montélopp, kallblodslopp och 3-åringslopp, det var en salig blandning bland det sportsliga när Fornaboda Travbana körde sin nästsista tävlingsdag för säsongen, förutom denna breda uppställning av lopp skulle Fornabodas årliga 2-åringslopp Fornaboda Grand Prix avgöras för 15:e gången i rad.

Bland de nio loppen som skulle köras på Fornaboda under måndagslunchen så bjöds det på en bred blandning bland det sportsliga, fyra tv-sända lunchtävlingar inledde dagen i vanlig ordning där ett av de fyra loppen innehöll ett speciellt lopp som var skrivet för kuskar som bara körde högst 100 lopp under fjolåret.

Dagen inleddes dock med ett annorlunda kört sulkylopp där ledande Miracle of Love galopperade när ekipagen hade varvet kvar till mål, istället fick Oskar J Andersson ta över ledningen med Xanthis Fortune, en position som han höll hela vägen in i mål.

– Jag märkte att ledaren drog på i ledningen så det var mest att behålla positionen där bakom, hästen springer mest och” leker” just nu men besitter en jättekapacitet vilket gör att det kan bli ett roligt år, menar vinnarkusken som är Jorma Kontios närmsta utmanare om championtiteln.

Strax start i lopp 1 Foto: Timmy Lundegård

Det stora huvudloppet kom dock efter att tv-kamerorna slocknat, trots att det är uträknat att vara mindre kvalade 2-åringar i Sverige under året så skulle Fornabodas årliga 2-åringslopp Fornaboda Grand Prix avgöras, ett lopp som lockade till sig 7 hästar i startlistan.

En av hästarna kunde dock inte delta när startdatumet närmade sig och med sex kvarvarande ekipage på plats inleddes loppet med två omstarter som båda orsakades av samma ekipage, detta innebar att ekipaget blev tvungen att lämna banan då två omstarter leder till en automatisk strykning.

Med de fem resterande ekipagen på plats kom loppet snabbt igång där Åke Lindblom tog sig till ledningen med sin egentränade Imperatore Doc, förhandsfavoriten Global Countess hittade dock snabbt ner i ryggen och när upploppet återstod styrde Mattias Djuse ut sin 2-åring och avgjorde enkelt om segern.

– Det blev ett perfekt lopp för vår del där jag, trots en bra öppning, kunde köra ner i rygg på ledaren och därifrån var det bara att köra på säkerhet fram till upploppet, hon har hittills gjort allting rätt i det tidiga arbetet och hon är väldigt lugn och fin så omstarterna var inga problem, sade Mattias Djuse direkt efter loppet som kom från banan utan något segertäcke.

– De delade ut ett segertäcke vid vinnarcirkeln men eftersom hon är så orutinerad så kändes det dumt att chansa med att sätta på det, berättar Mattias som är den första tränaren att vinna Fornaboda Grand Prix tre gånger.

Bland hemmahästarna bjöd Jimmi Ehlers-tränade Announcement på en imponerande uppvisning där han, från de bakre positionerna i det tredje loppet, snabbt tog sig framåt på upploppet trots ett bitande tempo och säkrade en 3:e plats med Jorma Kontio i sulkyn.

– Han var riktigt bra idag, i de här klasserna är det inte så enkelt att plocka placeringar bakifrån så att avsluta så här bra är riktigt bra, berättar hästens skötare Jeanette Holmskov.

– Han går med fasta bomullstussar i öronen men när Jorma kom in efter loppet sa han att han ville ha ”något snöre att rycka i” men det vet jag inte om jag vågar sätta dit, skrattade Jeanette efter loppet och menar i att hästen är i toppform.

Efter att alla tävlingar gått i mål kördes ett kvalificeringslopp som främst är till för hästar som aldrig startat eller för hästar som inte startat på över ett år, detta för att visa att de kan sköta sig på tävlingsbanan och springa en viss tid.
Att köra ”kvallopp” är inget nytt utan körs snarare nästintill varje tävlingsdag men under dagens kvallopp fick man beskåda trippelmiljonären och den tidigare Monté-SM-vinnaren Candor Hall som tidigare tränats av Björn Goop, nu i träning hos Lauri Mikkola i Kopparberg.

– Han känns bra i jobben och springglädjen verkar finnas så vi kände att vi provar med att kvala honom och se hur han känns, berättar hästens uppfödare, ägare och skötare Caroline Elvenäs som har ägt hästen genom hela karriären.

Trots en startgalopp så kom Candor Hall i mål på tiden 19,9 efter en snabb avslutning och är därmed klar för start om kretsen så önskar.

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Xanthis Fortune – Oskar J Andersson (Jasmine Ising) – 1,52
Lopp 2: I Am Rapida – Per Nordlund – 4,74
Lopp 3: Stonecapes Pecca – Jarno Koskela (Heikki Matias Koskela) – 10,12
Lopp 4: Francisfromheaven – Magdalena Ulriksson-Siminski – 45,00
Lopp 5: Halifax Mearas – Ulf Ohlsson (Ulf Stenströmer) – 9,59
Lopp 6: Global Countess – Mattias Djuse – 1,32
Lopp 7: Bridge Commander – Tuomas Korvenoja – 1,92
Lopp 8: Volcan d’Inverne – Emilia Leo (Bo Jernkvist) – 1,92
Lopp 9: Perle Bo – Ulf Ohlsson (Peter Grundmann) – 5,99

Ställningen körsvensligan:
1. Jorma Kontio (9 segrar, 5 andra, 4 tredje)
2. Oskar J Andersson (6 segrar, 7 andra, 2 tredje)
3. Magnus A Djuse (5 segrar, 3 andra, 1 tredje)
4. Ulf Ohlsson (4 segrar, 3 andra, 2 tredje)
5. Mats E Djuse (4 segrar, 2 andra, 1 tredje)

Nästa tävlingsdag: Söndagen den 16:e augusti med start kl. 14.00 som är Fornabodas årsfinal (publikfritt)

Publicerad 3 augusti 2020 klockan 17:57

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Kommentarer
Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Daniel och Lars Magnusson, tredje och andra generationens brunnsborrare. Foto: Jennie Einarsson

Familjeföretaget firade 80 år av borrande i marken

Ända sedan året 1943 har familjeföretaget Magnussons & Petterssons Brunnsborrningsfirma i Lindesberg varit verksamma i Örebroregionen. Detta firades under fredagen med öppet hus och 80-årsfest vid företagets lokaler på industriområdet i Lindesberg. Där bjöds det bland annat på korv, kaffe, tipspromenad och visning av en äldre variant av brunnsborrningsmaskin. Man fick också ta del av kuriosa, som till exempel att företaget under sina 80 år har hela 1,8 miljoner meter borrade brunnshål på meritlistan.
– Ja, det har blivit några meter genom åren, skrattar Daniel Magnusson, tredje generationens brunnsborrare.

22 september 2023 klockan 19:15 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Jonas Norin sålde naturgodis, remmar och glutenfri marknadsnougat. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Ett knippe ögonblick från årets Lindemarken

Likt fjolåret arrangerades Lindemarken åter på Charlottenlunds Handelsområde, där ett 50-tal knallar hade ställt fram sina marknadsbord med korv, strumpor, väskor och allt däremellan. Som sig bör denna dag rådde en trevlig marknadskänsla ackompanjerad av doften från munkar och brända mandlar. LindeNytt gjorde ett besök vid lunchtid för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.

22 september 2023 klockan 16:32 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Rekordmånga starter på helgens Linde Judo Open

Sedan starten 2016 har Linde Judo Open vuxit till att bli ett av Judosveriges största evenemang. I år är tä...

Behåll Lasarettet i Lindesberg!

INSÄNDARE/DEBATT: Det ekonomiska problemet är lätt att lösa. Tillgången av sjukvård är central för ett samhälles ...

Seriefavoriten blev för tuff när de gästade LIF

Det blev seger i säsongspremiären efter en säsong i Division 1, under torsdagen blev det andra siffror. ...

Peter Asplund, verksamhetschef intensivvården Region Örebro län. Foto: Håkan Risberg / Region Örebro län.

Antalet intensivvårdsplatser på Lindesbergs lasarett halveras

De 16 intensivvårdsplatser som idag finns i länet, fördelat på tre sjukhus, kommer att reduceras till 14 stycken med start 4 december. Den reducering som görs berör endast Lindesbergs lasarett, där dagens fyra IVA-platser halveras till två.
– Vi har, som alltid, prövat olika alternativ för att behålla kapaciteten, säger Peter Asplund. Bland annat har vi tittat på möjligheten till ytterligare rotation från länet och anpassningar av viss administrativ tid. Vår egen personal täcker som alltid upp en väsentlig del av extrapass. Ändå ser vi inte att detta är tillräckligt, kommenterar Asplund i ett pressmeddelande på torsdagen.

21 september 2023 klockan 15:32 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Gynmottagningen om oron för kvinnorna: ”De kommer försvinna i det här”

I LindeNytts artikelserie om specialistmottagningarna på Lindesbergs lasarett, som nu ligger i farozonen med det nya sparförslaget, har turen kommit till gynekologmottagningen. Här ser man stora farhågor för kvinnosjukvården och kvinnorna som riskerar att försvinna i vårdköer.
– Vi har många kvinnor som går på kontroller för diverse åkommor, vart ska de kvinnorna ta vägen? säger Uroterapeut Rebecca Blomberg.

21 september 2023 klockan 13:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu stängs mellersta infarten
På måndag påbörjas arbetet med att byta ut den gamla brotrumman som leder vattnet från Torphyttebäcken under Fotbollsgatan vid den mellersta ...
21 september 2023 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Storbacka: ”En fråga om anständighet – vägra angiverilagen”
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesbergs kommun säger nej till anmälningsplikt, dvs den angiverilag som Tidöpartierna vill utreda. Det kommer ...
21 september 2023 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Ögonmottagningen riskerar försvinna: ”Tänker mycket på patienterna”
I LindeNytts artikelserie om specialistmottagningarna på Lindesbergs lasarett, som nu ligger i farozonen med det nya sparförslaget, har turen kommit...
20 september 2023 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindesberg klättrar sex placeringar i Svenskt Näringslivs ranking. Foto: Jennie Einarsson

Lindesberg bottenrankad – igen

Idag släppte Svenskt Näringsliv den årliga rapporten där de rankar företagsklimatet i Sveriges 290 kommuner. Efter fjolårets placering på plats 284 gör Lindesbergs kommun en blygsam förbättring med sex placeringar, men är fortsatt kvar i botten – nu på plats 278.

20 september 2023 klockan 12:01 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Astrid Andersson, Ida Luth-Lind och Vilda Nilsson - när de sjunger tillsammans heter de IvaViaAvi. Foto: Anna Andersson

Bred uppslutning – musik för alla vid Världens Barn-konserten

Musikaliskt fulladdat för Världens Barn-konserten på söndag. Några är favoriter i repris. Kulturskolans barnkör är med liksom Björn Eremo och förstås Jesper Hugosson som hållit i taktpinnen för Världens Barn i många år.

20 september 2023 klockan 11:13 av Hans Andersson Visa hela artikeln

Ungdomar skrämde hästar och hotade gårdsägare som ingrep

En gårdsägare strax utanför Lindesberg fick på måndagskvällen ovälkommet besök av ett gäng ...

Så många kräftor gick in i burarna: ”Vi är nöjda”

Drygt 7000 kräftor blev den sammanlagda fångsten när allmänhetens fiske hölls i fredags.

Annons


Andreas Svahn (S). Foto: Pressbild/Camilla Lagerman

Svahn efter demonstranternas besvikelse: ”Jag kommer gärna tillbaka”

Efter måndagens demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg väcktes starka reaktioner över att regionrådet Andreas Svahn (S) aldrig mötte demonstranterna och deras frågeställningar. Istället för regionrådet kom Bengt Storbacka (S) ut och mötte folksamlingen, dock bara för att förklara att Svahn redan var inne i byggnaden och att han var mycket stressad till nästa möte. Nu ger Andreas Svahn sin syn på det som inträffade.
– Jag hade ingen praktisk möjlighet att göra något utöver den timmen som vi hade avsatt, jag hade ett nytt möte direkt efter och då hade jag behövt göra andra människor besvikna.

19 september 2023 klockan 12:57 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

TV: Se demonstranternas kritik efter uteblivet möte med Svahn

När klockan hade passerat 16:00 hade fortfarande inte Andreas Svahn (S) synts till vid ...

bildspel Massiv uppslutning i demonstration – men Andreas Svahn tog bakvägen

Måndagens demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg fick en massiv uppslutning ...

Inför dagens demonstration: ”Vill ha svar på våra frågor”

Beskedet om att nya nedskärningar är att vänta på Lindesbergs lasarett redan under ...

bildspel Soliga ponnytävlingar avslutar Fornabodas säsong

Ponnytravet fick inleda Fornabodas travsäsong och då var det väl inte mer än rätt att de även fick sä...

bildspel Brutal utklassning av IFK Lindesberg

Inför lördagens hemmamatch mot Hovsta så kvarstår fyra matcher inom Fotbollsfemman, där poängen blir avgörande för ...

Seger i den Allsvenska comebacken

Det blir jubel redan i comebacken! Efter en säsong som obesegrade i Division 1 så kommer LIF Lindesberg tillbaka till ...

Foto: Privat

Ytterligare en misstänkt dumpad hund – hittad i dåligt skick

Sent på onsdagskvällen syntes en liten hund springa lös i Grönbo, till synes mycket rädd och förvirrad. Under torsdagen placerades en fälla ut i området för att försöka fånga in den ensamma lilla hunden, något som på fredagsmorgonen lyckades.
– Det har ju varit kallt på nätterna nu, så det känns skönt att den gick i fällan och fick komma in, säger upphittaren som inte vill uppge sitt namn.

15 september 2023 klockan 11:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Traktorer spänner musklerna när ”tractorpulling” arrangeras
På lördag väntar en riktig folkfest när dånande traktorer ska dra tunga lass på gärdet hos Rickard Larsson i Fågryte utanför Fellingsbro. ...
15 september 2023 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nedskärningar hotar livskvaliteten för länets invånare – Rädda Lindesbergsakuten nu!
INSÄNDARE/DEBATT: Region Örebro län står inför en ekonomisk utmaning som kräver besparingar. Det är en realitet vi inte kan blunda för. Men ...
15 september 2023 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Fisket blir av – och det ser bra ut också
Efter att ha tvingats flytta fram kräftfisket vid två tillfällen, sammanlagt en månads tid, kommer man på fredagen äntligen kunna genomföra ...
15 september 2023 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2023-09-15

2023-09-15

2023-09-14

2023-09-14

2023-09-13

2023-09-13

2023-09-12

2023-09-12

2023-09-11

2023-09-11

2023-09-11

2023-09-10

2023-09-08

2023-09-08

Evenemangstips
Nyheter från Expressen
Polishändelser i Örebro län
2023-09-24 00:57