Linde Maskiners VD Dan Johansson är förhoppningsfull inför framtiden.
Foto: Monika Aune
Står väl rustade efter flera års internt arbete
Efter flera års intensivt arbete med styrning, logistik och ställtider har nu AB Linde Maskiner vänt skutan på rätt köl. Trots att företaget tvingats sänka sina priser många år i rad är VD Dan Johansson förhoppningsfull inför framtiden.
– Vi har gjort vår hemläxa och står väl rustade i den hårda konkurrensen. Nu lanserar vi 60 nya artiklar och på sikt är målet är en produktionsförsäljning på 300 miljoner årligen.
Linde Maskiners VD Dan Johansson. Fotograf: Monika Aune
Numera ger Linde Maskiners kunder ordentligt med beröm till företaget. Man är särskilt nöjd med kvaliteten på produkterna och leveranssäkerheten. Men så har det inte alltid varit. För fem år sedan fördubblade verkstadsföretaget sin omsättning och fick många nya kunder. Produktionen hängde dock inte med och genom den mördande konkurrens som nu råder i plåtverkstadsindustrin så svek kunderna snabbt.
– Där och då tog vi ett ordentligt nappatag med företagets interna processer, säger Dan Johansson och fortsätter:
– Marginalerna är väldigt små så vi har tittat över hela produktionskedjan och är nu en stabil partner som kunderna kan lita på.
Kunderna har återigen fått förtroende för Linde Maskiner som tillverkar plåtkomponenter för, i huvudsak, den tunga fordonsindustrin. I över hälften av alla tunga lastvagnar som tillverkas i Europa, finns det komponenter från Linde Maskiner. Trots att marknaden för tunga lastbilar ligger ganska så still tror Dan Johansson på tillväxt på grund av nya produkter och därmed även en förbättrad lönsamhet. Nu är siktet inställt på att öka volymerna och bredda kundstocken.
– Vi närmar oss exempelvis maskintillverkare inom jordbruk, försvar och truck och tåg. I år kommer vi också att starta upp ett sextiotal helt nya produkter vilka så småningom kommer att omsätta ungefär 50 miljoner per år.
Linde Maskiners största automatpress är avstängd och renoveras under sommaren – en investering på 3 miljoner kronor. Fotograf: Monika Aune
För att behålla kvaliteten på de pressade plåtprodukterna måste Linde Maskiner ständigt renovera och rusta i verkstadshallen. Det är investeringar årligen på flera miljoner som företaget gör för att hänga med i konkurrensen.
– De senaste åren har vi successivt gått igenom våra maskiner och bytt delar, rustat upp och förnyat, berättar Dan Johansson. Och i sommar är vår största automatpress avstängd för renovering och ombyggnad. En investering på 3 miljoner kronor.
Linde Maskiners största konkurrenter finns fortfarande inom Sverige. Men i takt med den ökade globaliseringen så ser Dan Johansson att verkstadsföretag från Östeuropa kommer att växa och ta marknadsandelar.
– Det är här är en stenhård bransch med korta ledtider och som kräver stora lager. Vi har varit tvungna att sänka våra priser flera år i rad och måste givetvis hitta andra vägar för att kompensera det inkomstbortfallet. Men nu är vi definitivt på rätt väg genom vårt omstruktureringsarbete och breddningen av produkterna. Inom fem till tio år ska vi ha ökat vår försäljning från 200 till 300 miljoner kronor årligen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Verksamhetsansvarig Anna Lennartsdotter. Foto: Camilla Lagerman
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Världsklass när frisörduon öppnar egen salong
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhä...