Doris Almgren, "Idol-Doris", var med och sålde sina fina hantverk skapade genom nålbindning. Foto: Ida Lindkvist
Startskottet för årets julmarknader har ljudit
Hur många år som det arrangerats julmarknad i Vasselhyttans bygdegård minns inte Anita Andersson, men däremot vet hon att de har hållit på länge nu och trots att den ligger så tidigt som i början av november, är den alltid välbesökt.
Nu börjar julmarknaderna att plocka på under de kommande helgerna, och julmarknaden i Vasselhyttan är en av de som
Foto: Ida Lindkvist
är absolut först ut. Vi är fortfarande bara i början av november, det är plusgrader utomhus och löven jobbar fortfarande på att släppa greppet om de ännu inte kala grenarna. Därför är det kanske inte helt obefogat att undra hur det kommer sig att man valt att ha en julmarknad så tidigt, när få har hunnit känt av någon julkänsla.
– Det är de som frågar var vi har så tidigt, men vi har haft det här datumet, dagens före Farsdag, i många år nu. Det är ju inte så många andra som har då. Det kommer alltid folk och hittills har vi inte hört några klagomål, säger Anita Andersson som är en av de som är med och fixar och donar inför julmarknaderna.
Anita fortsätter:
– Vi har hållit på så länge nu att det har hunnit bli så inkört, och det är ju roligt att det kommer folk förstås!
Foto: Ida Lindkvist
21 stycken utställare har fått sig varsitt bord och där packat upp sina olika hantverk, vilka varierar mellan hembakat i massor, vantar och mössor, prydnader, fisk och honung.
– Det är precis lika många som i fjol. Många är samma, men vi har några som är med för första gången. De är från Nora, Lindesberg, Vasselhyttan förstås, Löa och Högfors, och så Guldsmedshyttan, berättar Anita och tillägger att platserna tar slut fort.
– Det blev fullbokat direkt, vi får inte in fler nu, annars hade vi kunnat haft det.
Foto: Ida Lindkvist
Någon som hunnit hämta sig från gårdagskvällens Idolsändning är Martin Almgrens farmor, Doris Almgren, eller som hon själv säger:
– Det är jag som är Idol-Doris!
Doris har ställt ut sina hantverk på marknaden flera, flera gånger och hon intygar att trots den tidiga placeringen av marknaden så brukar man absolut få sålt. På sitt bord har hon bland annat fina vantar i olika grå nyanser och stabila mössor. De här är skapade med en metod som kallas för nålbindning.
– Det är en urgammal teknik, det blir varmare och starkare än stickat. Men det måste vara 100% ull, förklarar Doris, eftersom när nystanet tar slut, måste man blöta ändarna och tvinna ihop dem mellan händerna. Har man inte ull så fastnar de inte i varandra. När det väl torkat är det omöjligt att dra isär, Doris har själv provat.
– Det är lite knepigt att lära sig, men när man väl lär sig går det lätt, men så är det väl med allt, ler Doris.
Det var i början av 70-talet som Doris lärde sig nålbindning, en teknik som hon växte upp med men då tyckte verkade vara hemskt tråkig. Men på jobbet, 1969, erbjöds arbetskamraterna en kurs i nålbindning och efter att ha blivit övertalad hakade Doris på. Och efter det var hon fast. Men även traditionell stickning är något som Doris sysslar med, och hon säger:
– Jag tycker väldigt mycket om handarbete!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Verksamhetsansvarig Anna Lennartsdotter. Foto: Camilla Lagerman
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.