På grönytan nedanför församlingshemmet, byggs nu den så kallade generationsparken som skall vara färdig lagom till sommaren. Generationsparken ingår i ett större projekt som presenterades i vintras, där man lade upp nya idéer för hur Strandpromenadens parkområden kan tillföra mer liv och rörelse i form av nya mötesplatser.
Trots en mycket mager budget på strax över 100 000 kr, har stadsarkitekt Peter Ljungné lyckats ta fram ett koncept för den nya generationsparken som innehåller många nya inslag för såväl de yngre generationerna som de något äldre. Här skall både gammal och ung ha något att göra.
-I det norra området byggs två stora rundlar nu och där skall monteras klätterbågar för barn. I mittendelen av området blir det en öppen yta som möjliggör t ex boulespel, mindre uppträdande och dylikt, förklarar Ljungné.
Parkens norra del kommer att vara utställningsområde för de mineralstenar som har varit placerade där sedan länge. Även detta område byggs enligt samma modell med stensättning i cirkelstil.
Den nya generationsparken kommer dessutom få nya grönskande inslag, anpassat efter strukturen av såväl befintliga träd som den stenläggning som görs för att forma parkens olika avdelningar.
-Tanken var att träden skulle kännas som en del i det vi bygger, påpekar stadsarkitekten.
Läs tidigare artikel (bildmaterial).
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.