Stefan Löfven hade med sig hustrun Ulla på sitt besök i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Företaget Linde Maskiner fick besök. Här visar Dan Johansson runt. Foto: Simon Tullstedt, Linde energi
Pär-Ove Lindqvist och Arnold Bengtsson invigde Industriutställningen tillsammans med Stefan Löfven. Foto: Simon Tullstedt, Linde energi
Solparken i Vässlingby var en viktig punkt på agendan. Här tillsammans med Greger Nilsson. Foto: Simon Tullstedt, Linde energi
Stefan Löfvens dagar i Linde: ”Fantastiskt vackert”
Stefan Löfven hade med sig hustrun Ulla på sitt besök i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Företaget Linde Maskiner fick besök. Här visar Dan Johansson runt. Foto: Simon Tullstedt, Linde energi
Pär-Ove Lindqvist och Arnold Bengtsson invigde Industriutställningen tillsammans med Stefan Löfven. Foto: Simon Tullstedt, Linde energi
Solparken i Vässlingby var en viktig punkt på agendan. Här tillsammans med Greger Nilsson. Foto: Simon Tullstedt, Linde energi
Stefan Löfvens dagar i Linde: ”Fantastiskt vackert”
När Sveriges forne statsminister Stefan Löfven (S) anlände till Lindesberg vid lunchtid på måndagen, hade han ett späckat schema framför sig. Förutom att han gästade Rotarys möte, hann han även med att besöka solparken i Vässlingby samt att inviga Industriutställningen i Bergsparken.
– Det händer otroligt mycket inom energiområdet, och det måste hända mycket om vi ska få ihop det, så det vill jag gärna lära mig mer om, berättar han.
Det var en glad och uppsluppen Stefan Löfven som under tisdagen träffade pressen efter Rotarys möte. Efter två dagar i Lindesberg har han fått med sig många nya intryck.
– Speciellt energiprojektet som jag anser spelar stor roll. Man visar att det går att kombinera jordbruk med energi, att man kan tillföra ytterligare ett ben att stå på för jordbrukarna, säger han.
Foto: Camilla Lagerman
Under dagarna i Lindesberg har han hunnit med ett besök på det lokala företaget Linde Maskiner. Dessutom invigde han Industriutställningen tillsammans med Arnold Bengtsson och Pär-Ove Lindqvist.
– Jag har ju min bakgrund inom industrin, och då ville Greger Nilsson att jag skulle komma, specifikt om det som görs i energibolaget. Så igår var vi och besökte solparken i Vässlingby. Det händer otroligt mycket inom energiområdet, och det måste hända mycket om vi ska få ihop det, så det vill jag gärna lära mig mer om, berättar han.
När besöket i Lindesberg lider mot sitt slut berättar Stefan Löfven vad han tycker om staden.
– Det känns lite som Ö-vik, det finns något driv här som jag gillar. Sedan är det fantastiskt vackert och ligger bra till, avslutar han.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Bröderna Svante och Sixten provade fiskelyckan. Foto: Camilla Lagerman
Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som sommarlovsaktivitet har visat sig vara en succé. Sedan premiären i torsdags har lovlediga ungdomar samlats vid Dalkarshyttan i hopp om att fånga några ädla fiskar. Just denna tisdag var dock inte firrarna på hugget.
– Jag tror det är för varmt idag, men de tycker bara det är roligt att få fiska, säger Viveca som tagit med sig sina systersöner på fisketur.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.
Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat kroppen i Silvergruvan i Hällefors kommun. Efter 20 år släpptes han på fri fot, men dömdes under måndagen till 16 års fängelse för försök till mord, grovt hot mot tjänsteman, grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor samt försök till allmänfarlig ödeläggelse. De två sista begicks i Gusselby, våren 2023.
Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun avser att stänga Vedevågs skola helt. Det meddelade nämndens ordförande, Lillemor Bodman (M) på en pressträff under måndagseftermiddagen. Nu ska ärendet via kommunstyrelsen vidare till kommunfullmäktige som sedan ska fatta beslut i frågan.
– Det är så klart inte roligt, men det är nödvändigt. vi måste göra det här av många olika skäl, så det är nödvändigt, säger Bodman.
Dramatisk biljakt fick sitt slut i Vedevåg
Under natten till måndag blev polisen i region Bergslagen kontaktade av polisen i region Mitt. Anledning var en pågående biljakt på E18 som ...
Bildspecial: Studentkortegen 2025
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen med festligt utsmyckade lastbilar som dunkade ut musik ur gigantiska högtalare, medan...